Sestry inženýrky si dělají ze Štacha srandu

Portréty
ST 18. 7. 2007
Z n o j m o - Výměnou za Ondřeje Šmacha přišel vloni v listopadu ze Vsetína <b>Lubomír Štach</b>. Jednadvacetiletý obránce toho v dresu Orlů zatím příliš neodehrál, své místo si musí vybojovat. Jako jeden z mála hokejistů dokázal během svého působení v Kanadě nejen získat kanadského juniorského mistra, ale i vystudovat High School.

S hokejem začal ve Vsetíně v šesti letech, na Lapač ho přivedl otec, který hrával hokej rekreačně. „Fotbal mě moc nebral a otec chtěl, abych sportoval, tak mě dal na hokej. V té době zrovna Vsetín postupoval do extraligy.“ Za mateřský klub hrál až do sedmnácti let, kdy se rozhodl odejít do Kanady. „Čekal jsem, že budu ve Vsetíně hrát za muže, jak mi slíbili, ale moc jsem toho neodehrál, tak jsem se rozhodl zkusit štěstí jinde.“

V Kanadě strávil dva roky a vystřídal tři kluby. Do posledního, Peterborough Petes, byl vyměněn na poslední chvíli. "Manažer mi říkal, že se trejd uskutečnil šest minut před death line. Ale vyměnili mě do nejlepšího týmu soutěže, tak jsem byl spokojený. Nakonec jsme vyhráli celou soutěž a stali se juniorskými mistry Kanady." Kromě toho byl Štach i nejproduktivnějším obráncem play off.

Po návratu ze zámoří nastupoval za áčko Vsetína, v průběhu sezóny 2006 přišel do Znojma výměnou za Ondřeje Šmacha. „Sportovní manažer Jaškin se mě zeptal co říkám na výměnu. Řekl jsem mu, že bych chtěl jít do lepšího klubu. Kluby se mezi sebou dohodly, a tak jsem tady.“ Za Orly toho ale moc neodehrál, byl zapůjčen do Olomouce a Havířova. Do Znojma se vrátil až na play off.

Od angažmá ve Znojmě očekává hlavně šanci. „Vím, že jsem mladý, tak musím makat, makat… Chtěl bych se stále zlepšovat a počkat si na tu šanci.“

Pravidelně hrál ve všech mládežnických reprezentacích až do svého odchodu do Kanady. S osmnáctkou získal světový bronz v Minsku (Bělorusko), což vedle kanadského titulu považuje za svůj největší hokejový úspěch. V české dorostenecké extralize vyhrál v sezóně 2001-02 kanadské bodování obránců, získal stříbro a bronz.

Během svého pobytu za mořem vystudoval High School v Peterborough, kterou zakončil maturitou. V dalším studiu ale už nehodlá pokračovat. „Možná se pokusím využít jazykových znalostí, ale jinak mě moc studování nebaví.“

Z rodiny se vrcholovému sportu nikdo nevěnoval. „Mám dvě starší sestry, obě jsou inženýrky, takže to mám se svým vzděláním těžké. Pořád si ze mě dělají srandu.“

Ve volném čase se snaží hodně odpočívat. „Nejvíc mě baví počítačové hry, playstation a taky procházky s mojí krátkosrstou čivavou Sidney.“ Ze sportu dává přednost fotbalu a florbalu.