Orli Znojmo Orli Znojmo

S příchodem na zimák se z nás stává rodina, říká o svých juniorech Radek Haman

S příchodem na zimák se z nás stává rodina, říká o svých juniorech Radek Haman

Znojmo - S orlem na hrudi se po jihomoravském ledě proháněl celých třináct let. Jen málokdo odvedl za znojemský klub tolik poctivé práce, jen málokdo se může těšit tak obrovské přízni fanoušků. Radek Haman vyměnil hráčskou lavici za trenérskou židli a bojuje spolu s juniory Znojma v jejich premiérové sezóně v Erste Bank Young Stars League. Mladí Orli předvádějí strhující finiš základní části, z posledních jedenácti zápasů zvítězili hned desetkrát! „Základem našeho úspěchu je týmová práce,“ konstatuje kouč Radek Haman.

S postupující sezónou se zvedají i vaše výkony, co vás tak nastartovalo?
Já bych to připisoval vývoji této sezóny. Každé mužstvo si projde fází dobrých a horších výkonů, záleží na tom, jak dlouho v jednotlivé fázi zůstane. Kluci si na sebe jako na jeden tým museli zvyknout, museli přijmout hodně nových věcí. Museli jsme si zvykat i na sebe navzájem. Navíc tam byly nějaké zdravotní problémy, hráči odcházeli a zase přicházeli, někteří souběžně hrají i za Moravské Budějovice. Bylo potřeba si ujasnit, co má dělat každý hráč, který nastoupí do daného zápasu. Z toho také vzešla ta krásná série výher.

Poté přišlo menší vystřízlivění v domácím střetnutí se slovinskou Jesenici...
Byli jsme po osmizápasové vítězné sérii a utkání s Jesenicí nám prostě nesedlo (Orli prohráli 3:7). Je možné, že právě ten kopanec s Jesenicí pro nás byl důležitý tím, že nás opět srazil trochu na zem. Pro nás je dobře, že jsme spadli dolů z hrušky teď, a ne v rozhodující části soutěže.

Toto utkání na vás ale nezanechalo žádné stopy, další dva zápasy jste opět vyhráli...
A toho si velice cením. Velmi nám pomohl sobotní zápas v St. Pöltenu, který jsme vyhráli 9:0. Už tam jsme se připravovali na nedělní domácí zápas s lídrem ligy z Fehérváru (konečný výsledek 7:0 pro Znojmo), vyzkoušeli jsme si nějaké věci, které jsme chtěli dělat. Vyšlo nám to, ale beru to jen jako další utkání, ještě nás toho hodně čeká.

V zápasech pravidelně střídáte gólmany Helešice a Novotného, podle jakého klíče při jejich nasazování do utkání postupujete?
Dva zápasy odchytá Helešic, další dva Novotný, pokud tedy nejsou střídáni už během zápasu. Chci, aby byli oba rozchytaní, nechci sázet jen na jednoho gólmana. Může přijít nemoc, zranění... Kluci o tom ví, navzájem si pomáhají. Je výborné, že si spolu rozumí i lidsky. Pro nás je pozitivní, že se jim v poslední době daří, oba teď vychytali čistá konta. Třeba právě v St. Pöltenu stál v bráně Kuba Novotný, byl to pro něj těžký zápas, šlo na něj celkově nějakých čtrnáct střel, nebyl rozchytaný, přesto předvedl výborné zákroky. Proti Fehérváru měl zase Petr Helešic přes třicet zásahů. Oba dva teď zvládli výborné zápasy.

foto
⇒  Radek Haman jako trenér na střídačce Znojma

Máte za sebou větší část letošního ročníku, můžete zhodnotit kvalitu ligy?
Já můžu hodnotit, ale nemůžu srovnávat, protože až tak neznám juniorské soutěže. Pokud budu hodnotit za sebe, tak musím říct, že od poloviny listopadu se velmi zvedla úroveň jednotlivých zápasů. To přikládám i tomu, co už jsem říkal, že každé mužstvo si projde určitým vývojem. Týmy se herně zvedly oproti úvodním kolům. Ze začátku jsme se setkávali s výsledky jako 9:6, bylo to celé trochu divoké. Teď už je to většinou jiné, hokejovější. Samozřejmě občas ještě někomu utkání ulítne, ale to je v této kategorii pochopitelné.

Mluvit jste o tom, že někteří hráči juniorky nastupují i za týmy Moravských Budějovic či Znojma v EBEL, sledujete jejich výkony?
Samozřejmě je sleduji. Nejde to úplně vždy, často se zápasy naše a Moravských Budějovic hrají ve stejný čas, ale když to nejde živě, tak je sleduji alespoň na onlajnech. Zajímá mě, jak se jim vede. Pro ně to je zase o krůček výš, když mohou nastupovat za dospělý tým. Co se týká A týmu Znojma, tak jsem viděl asi pět zápasů. Pokud tady jsem, tak se podívám, ale snažím se občas jezdit i domů za rodinou, takže to nejde pořád. Teď se do A mužstva prodral i Jan Müller, vypadá to, že dostane větší šanci. Jsem za tuto příležitost pro něj velmi rád.

V průběhu prosince přibrzdila váš vzestup třítýdenní ligová pauza, proč byla tak dlouhá?
Myslím, že kvůli reprezentaci. Hrálo se MS 20 (1. divize), kde jsou Chorvati, Rakušané, Slovinci, proto bylo tak dlouhé volno. My jsme dál trénovali. Chtěli jsme si dát nějaký přátelský zápas s Jihlavou, ale bohužel to nešlo, české týmy hrály své mistráky.

Na konci roku jste odehráli zvláštní utkání v Salzburgu, kde jste zvítězili 3:1 a všechny góly jste dali v oslabení...
Ano, to je pravda. Musím říct, že to byl výborný zápas, kde se rozhodovalo opravdu jen na základě pár chybiček. Paradox je, že jsme dva góly dali v oslabení a ten třetí při power-play, kdy byl navíc ještě jeden náš hráč vyloučen, takže vlastně při hře 4/6.

Blíží se závěr základní části, jak bude soutěž pokračovat dál?
Do 2. února budeme hrát ještě osm zápasů základní části. Pak bude nadstavba, v níž už se utkáme dvoukolově jen s týmy z naší skupiny. Nadstavbu už hraje jen šest týmů v každé skupině, ten poslední po základní části vypadne. Zatím nám ale nepřišly podklady, jestli budou klubům zůstávat body ze základní části nebo jestli se udělují pouze nějaké bonusové body podle umístění v tabulce. Momentálně je jasné, že ještě odehrajeme minimálně osmnáct utkání. Po nadstavbě postupují dva nejlepší týmy z každé skupiny do play-off.

Pořád vás ještě trénování baví?
Pořád mě to baví. Když vidím kluky, že přijdou rádi na zimák a baví je to, tak to je pro mě impulz. Všichni táhneme za jeden provaz. Když přijdeme na zimák, tak se z nás stává jedna rodina. Až se rozejdeme po utkání, tak má zase každý to své, ale tady dřeme za naši rodinu.

Foto: Libor Duchoň