Radim Matuš: Kapitánské "céčko"? Velká výzva. Doufám, že budu úspěšný

Rozhovory
SO 14. 9. 2019
Od nové sezóny bude kapitánem Orlů Radim Matuš. Ten si tuto funkci vyzkouší v seniorském hokeji poprvé. Jak se na ni těší a co od ní očekává?

Jak jste se dostal ke kapitánské funkci?
Řešili jsme to průběžně od léta. Nebylo to z důvodu, že by vedení nebylo s Davidem Bartošem spokojené. Naopak. Více bych to komentovat nechtěl. Teď ta volba zkrátka padla na mě. Ptali se mě, jestli si na to věřím nebo ne. Nemám důvod si nevěřit. Navíc se teď ke kádru přidal třeba i Tomáš Svoboda. Ten má zkušenosti s velkými kluby, takže určitě taky bude pomáhat vést a hecovat kabinu.

Jak se s rolí kapitána změní vaše funkce v týmu?
Hokejově jsem vyrůstal v Třinci, kde jsem se učil od největších hokejových jmen, takže zhruba vím, jak by se měl kapitán chovat. Nějakým zvláštním způsobem nechci své chování měnit. Důležité je, abychom cítili, že jsme jeden tým a na střídačce to trochu žilo. Proto je potřeba kluky hecovat. To jsem dělal ještě, když jsem kapitán nebyl a teď v tom budu pokračovat.

Čím jste si tuto funkci získal?
Myslím, že mi tím klub ukazuje, že mi věří. Možná je to také odměna za to, že už tu budu třetím rokem. Beru to jako velkou výzvu a doufám, že budu úspěšný.

Už jste byl někdy v minulosti kapitánem?
Jen v juniorských kategoriích. V profesionálním hokeji to bude poprvé.

Jak jste si oblíbil Znojmo?
Moc. Manželka tu má práci i kamarádky. Cítíme se tu jako doma.

Jaké máte v letošní sezóně cíle?
Jsem člověk, který chce vyhrávat. Ať už jeden, dva zápasy, či celou sezónu. Začínáme už v neděli. Doufám, že vítězně. Budeme makat pořád naplno. Zastavit se chci až v dubnu. Cíl je jasný. Chci tu ligu vyhrát.

Co pro to uděláte?
My sami jdeme vždy na led s tím, že chceme vyhrát. Sport je vrtkavý. Jednou jste nahoře, jednou dole. Zní to sice jako fráze, ale je to pravda. Je to i o štěstí a o tom, jak si vše sedne. Kluci, kteří teď nově přišli, si v kabině se všemi sedli a ukázali dobrý charakter. Už od léta ukazujeme, že jsme dobrá parta. To je dobře, protože pokud tým funguje v kabině, tak funguje i na ledě.