Radek Procházka: Nejsem typ hráče, který udělá za 500 zápasů 500 bodů

Portréty
ÚT 31. 7. 2007
<i>Znojmo</i> - Novým hráčem, který oblékne orlí dres, je útočník <b>Radek Procházka</b>. Má za sebou extraligová angažmá v Olomouci, Karlových Varech, Havířově, Plzni a naposledy ve Vítkovicích, odkud přišel do Znojma. Nejraději hraje na místě středního útočníka, kde může tvořit hru, a znojemští trenéři ho na tento post zařazují v přípravě na novou sezónu.

Své hokejové začátky přibližuje: „Začínal jsem v Prostějově. Ke sportu mě přivedli rodiče, nejvíc můj otec, který sice nedělal nikdy nic vrcholově, ale byl sportovec tělem i duší. Byla jen otázka času, ke kterému sportu přitíhnu nejvíc, protože jsem hrál fotbal i hokej zároveň. V osmé třídě jsem šel na střední školu do Olomouce a vybral jsem si hokej.“

V Olomouci prošel dorostem i juniory a zde poprvé nastoupil v osmnácti letech za muže, kteří hráli nejvyšší soutěž. „Pamatuju si, že první extraligový zápas jsem hrál v Litvínově, prohráli jsme 2:6 a dal jsem góla,“ dokáže si vybavit své první utkání. Z Olomouce se ale nedobrovolně stěhoval na druhou stranu republiky. „Přišel krach olomouckého klubu, který byl prodán do Karlových Varů. Odešlo nás tam dvanáct a postupně se to vykrystalizovalo, že jsem tam zůstal sám.“

Na západě Čech strávil čtyři sezóny. „Ve Varech to bylo takový bezstarostný, bylo mi dvacet let. Docela se mi tam i dařilo, i když jako mužstvo jsme hráli pořád dole a jednou museli hrát baráž.“ Následovalo angažmá v Havířově. „Havířov jsem zvolil, protože jsem chtěl jít zpět na Moravu. První rok, dá se říct, byl dobrej, byl tam trenér Výborný, nebyly problémy s penězi. Pak to s financema nebylo dobré, nedostávali jsme výplaty, tak jsem šel do Plzně. Tam to bylo pro mě zklamání. Už tehdy jsem jednal s Vítkovicemi a teď toho trochu lituju, že jsem se s nimi nedomluvil.“

Sezónu 2003-04 odehrál v první lize za rodný Prostějov, potom odešel do Vítkovic, kde působil až do svého příchodu do Znojma. Na Ostravu vzpomíná rád: „Nejvíc se mi zatím líbilo ve Vítkovicích. I když vloni se nám nepodařilo play off a body, které nám utekly ze začátku, už jsme nedokázali dohnat.“

Do Znojma přišel na letní přípravu před sezónou 2007-08. „Končila mi ve Vítkovicích smlouva, měl jsem opci, kterou na mě neuplatnily. Znojmo přišlo s nabídkou a já jsem vůbec neváhal.“ Hráč, kterému nejvíc vyhovuje post centra, kde může uplatnit svůj přehled o hře, věří, že se prosadí do základního kádru. „O svoje místo budu muset bojovat. Nejsem typ hráče, který udělá za 500 zápasů 500 bodů. Doufám, že si to místo vybojuju a vrátím Znojmu, co do mě investovalo.“

Jako mladík zaujal reprezentační trenéry a byl ve všech mládežnických výběrech od šestnácti do dvaceti let. „Medaili nemám. Dvakrát jsem byl s dvacítkou čtvrtý a s osmnáctkou pátý.“ V dospělé reprezentaci dostal příležitost pouze v B týmu. „S béčkem jsem byl na na soustředění, na turnaji v Kanadě, z toho pak postupovali hráči do áčka. Tam jsem nějakou možnost měl, ale v Kanadě jsem se zranil, takže z toho nebylo nic a měl jsem po sezóně.“

Vystudoval strojní průmyslovku v Olomouci. „Ale z toho už nevím nic, to už všechno uteklo. Tu školu jsem si vybral hlavně proto, že jsem nechtěl dělat přijímačky z češtiny.“

Nikdo z rodiny vrcholově nesportoval. Má starší sestru a ta sportuje „jen“ pro sebe. Je otcem dvou dětí - pětileté Vanesy a patnáctiměsíčního syna Matěje. Žije s přítelkyní.

Láska k fotbalu mu zůstala. „Rád sleduju fotbal. V Ostravě jsem chodil na Baník a když je čas, zajdu v Olomouci na Sigmu.“ Ve volném čase se kromě fotbalu věnuje i ostatním sportům.

Hokejové sny s přibývajícím lety hokejisty opouští a ani Radek Procházka není výjimkou. „Jako mladý jsem určitě měl hokejové sny, teď si přeji hrát stabilně a mít pevný zdraví. To je nejdůležitější.“ A co ho baví na hokeji? „Vyhrávat,“ odpovídá s úsměvem.