Předkolo začíná, Orlí hnízdo bude odolávat Benátkám

ČT 11. 2. 2010
<em>Znojmo</em> - Vrchol prvoligové sezóny se neúprosně blíží a do zahájení předkola play off zbývá několik hodin. Znojmu stojí v cestě do čtvrtfinále celek z Benátek nad Jizerou. Právě tento tým byl pro Orly v aktuální sezóně velkým oříškem, neboť že čtyř vzájemných duelů ukradli pouhé čtyři body. Proto se dá očekávat útočný a bojovný hokej. Přijďte svým svěřencům do Hostan arény vytvořit jedinečnou atmosféru. První střetnutí začíná v pátek 12. února od 17:30, druhý zápas se hraje hned o den později opět na domácí půdě ve stejném čase.

Městečko Benátky nad Jizerou

Malebné městečko Benátky nad Jizerou se sedmi tisíci obyvatel leží ve Středočeském kraji nedaleko Mladé Boleslavi. Největší dominantou města je barokní zámek, kde pobýval i známý hvězdář Tycho Brahe. Benátky dělí od Znojma 250 kilometrů a letos se tyto celky střetnou v předkole play off.

Hokejové Benátky

Historie Benátek mezi celky první ligy se začala psát po sezóně 2007/2008, kdy hráči vybojovali postup z nižší soutěže. Tým byl považován za jednoho z outsiderů, ovšem dokázal překvapit. V předkole přehrál jednoznačně Chrudim 3:0 na zápasy a postoupil do čtvrtfinále, kde narazil na favorizované Ústí, kterému sebral pouhý zápas.

foto
⇒  Lattner ohrožuje benáteckého Stejskala

Benátky letos postoupily do předkola z desátého místa a na jejich kontě se za celou sezónu nashromáždilo 64 bodů. Z devatenácti zápasů odešly jako absolutní vítěz a dvacetkrát v normální hrací době prohrály. Prodloužení je neminulo celkem desetkrát a z šesti duelů si připsaly bonusový bod. Dokázaly porazit týmy jako Jihlava (4:1), Ústí nad Labem (5:0), Hradec Králové (3:0) či Třebíč (4:0). Hráči však jistě budou dlouho a neradi vzpomínat na vysokou porážku 1:9 s Chomutovem.

Tým funguje jako farma extraligového Liberce, ovšem žádnou výpomoc od něj klub na play off neočekává. „Posilovat mužstvo nebudeme. Myslím si, že kluci, kteří si předkolo vybojovali, se prosadí, porazíme Znojmo a půjdeme dál. Nepočítáme ani, že Vantuch, Dušek nebo Špaček nastoupí,“ řekl generální manažer Benátek Bartoloměj Salanský pro klubový web.

Útočné řady

foto
Znojmo - Benátky

Nyní si představíme útočné formace mužstva. Kanadské bodování týmu vyhrál Josef Skořepa, který benátecký dres obléká již pátou sezónu. Se svými 26 kanadskými body (9 + 17) se umístil na celkovém 53. místě v druhé nejvyšší hokejové soutěži u nás. Dalším velmi produktivním hráčem je jistě Petr Kica, jenž vsítil deset branek a na třináct přihrál. Hned za ním kraluje Petr Krupka (7 + 15) a jeden z nejvyšších hráčů ligy Tomáš Urban (11 + 10). Nejlepší střelec týmu je v bodování však až na pátém místě a je jím Marek Pabiška. Ten na svém kontě nashromáždil sice jen 20 bodů, ale 16 z toho je za vstřelenou branku.

Obranné řady

Zde dominuje jméno Petr Kolmann. Tento dvacetiletý bek nasbíral v základní části 19 kanadských bodů, z čehož je 15 za asistenci. O tři body za ním nalezneme Michala Pavlů, který je nejlepším obráncem s počtem vstřelených branek. Trefil se totiž desetkrát, na šest gólů potom přihrál. Za zmínku jistě stojí i jméno Petr Mrkvička, jenž má na svém kontě bodů 11 (2 + 9). Dalšími kvalitními obránci jsou Václav Drábek (3 + 6) či Aleš Vála (0 + 8).

Muž v masce

Celkem čtyři gólmani se letos vystřídali mezi benáteckými tyčemi. Nejčastěji však zasahoval Michal Nedvídek, a to ve 26 zápasech. Tento dvaadvacetiletý gólman je výraznou oporou týmu, neboť jeho úspěšnost dosahuje úctyhodných 92,9%, což odpovídá 2,21 branky na zápas. O jediné odchytané utkání méně má Jiří Stejskal, jehož úspěšnost je 90,73%.

Nesmíme opomenout ani trenéry. Celek z Benátek vede Milan Černý společně s dvěma asistenty, kterými jsou Luděk Škaloud a Antonín Nečas.

Vzájemné zápasy

Orli se střetli s Benátkami v základní části čtyřikrát, z těchto zápasů si však připsali jen čtyři body.

foto
⇒  Znojmo - Benátky
Benátky – Znojmo 3:2sn (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0)

Nejprve se celky potkaly v severních Čechách. Do třetí třetiny vstupovali domácí s jednobrankovým vedením, ovšem Znojmo zápas díky Staňkovi a Svobodovi otočilo. V poslední minutě poslal Weiss zápas do prodloužení, ani tam se nerozhodlo a jediným šťastným exekutorem při samostnatných nájezdech se stal domácí Vantuch, který zajistil svému týmu bod navíc.

Znojmo - Benátky 1:3 (0:1, 0:1, 1:0)

Při odvetě na domácí půdě vycházeli Orli střelecky naprázdno, ač vyslali na gólmana více střel než soupeř. Až v padesáté osmé minutě snížil na 1:2 Svoboda, Znojmo ještě zkoušelo power play, ovšem přesnou střelu do prázdné klece zaznamenal Skořepa a bylo dobojováno.

Benátky – Znojmo 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)

Třetí zápas se odehrál opět v Benátkách. Orli znovu zabrali až v poslední dvacetiminutovce a na 1:3 upravoval Protivný. Dvě minuty před koncem vytvořil z rozhodnutého utkání drama Svoboda, ale v závěru se na straně hostů vylučovalo a už se na srovnání nezmohli.

Znojmo – Benátky 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)

Poslední měření sil se konalo 30. ledna v Hostan aréně. Znojmo šlo do zápasu s jasným cílem – porazit poprvé Benátky. Touhu po vítězství potvrdil již po devatenácti sekundách od úvodního buly Protivný. O pár minut později sice vyrovnal Jech, Orli však ještě v téže třetině zvrátili stav na svoji stranu. Ve druhém dějství hosté opět vyrovnali, ale o vítězství svých barev rozhodli Plášek a následně Havlík a předzápasový cíl byl splněn.

Z kabiny Orlů

Orli se na play off připravují od začátku týdne. Benátky jsou pro ně nepříjemným soupeřem, a proto bylo do programu zařazeno i zhlédnutí vzájemných zápasů. Konec základní části odehráli domácí na čtyři pětky. „Na čtyři pětky asi hrát nebudeme, hra potom nemá šťávu a potřebné tempo,“ prozradil trenér Neliba.

Kladnou zprávou může být pro Znojmo i to, že se vyprázdnila celá marodka, a tudíž budou mít trenéři k dispozici všechny kvalitní hráče. Dokonce i Adama Havlíka, který se měl účastnit v těchto dnech přípravného turnaje reprezentace do 20 let. „Adama Havlíka na reprezentační sraz v každém případě nechceme pustit,“ dodal Neliba.

Předkolo začíná na domácím ledě v pátek 12. února od 17:30. Druhý zápas následuje hned v sobotu ve stejném čase.

Sestavy z posledního utkání

ORLI ZNOJMO: Horčička - Hořava, Morava, David, Štach, Kolafa, Štrach, Lattner - Plášek, Barus, Svoboda, Beroun, Hradecký, Sedlák, Staněk, Meidl, Havlík, Říha, Haman, Vyletelka

HC Benátky nad Jizerou: Stejskal (21. Nedvídek) - Pavlů, Mrkvička, Drábek, Stříteský, Kajínek, Hrach, Tondr, Hobza - Kica, Urban, Loskot - Jech, Skořepa, Bárta - Kudrna, Pabiška, Vařecha - Kopic, Kazatel, Weiss