Povídání o orlících I.

Žákovský hokej
NE 21. 4. 2002
Hokej je hra. Hra je zábava. Hra, zábava sama o sobě sahá k počátkům lidstva, je naprostou přirozeností žití člověka. Již před naším letopočtem Gaius Julius Caesar bavil lid pořádáním sportovních klání a gladiátorských zápasů v Koloseu.<br> Vychovat hráče, který nám zprostředkuje hru, zábavu, už asi tak zábavné není. Jsou to roky práce nejen pro samotného hráče, ale i trenéry a spousty dalších, bez kterých by sebelepší talent nedokázal nic. A proto jsme se zeptali znojemských trenérů mládeže: Jak to vypadá s výchovou hokejistů ve Znojmě? Dočkáme se dalších "Milanů Procházků"? Jaká byla uplynulá sezóna a co bude dál?
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Část 1.

Žáci

„Nevychovávám hokejisty ale lidi“

Působení "A" týmu Orlů v extralize se pozitivně odráží na výchově hokejistů ve Znojmě. Žákovská základna čítá kolem 200 hráčů. Znojmo se stává hokejovým městem. Není tedy žádným překvapením, když šéftrenér znojemského žactva Mgr. Roman Straka hodnotí sezónu těmito slovy: "Velice dobrá sezóna. Když se podíváme na tabulky, tak znojemské týmy jsou umístěny v první polovině, a to i přes posun žáků nižší věkové kategorie do vyšší. Veškeré tyto přesuny jsou způsobeny nasazováním hráčů 9. třídy do dorostu. Asi 6 hráčů z každého mužstva nám vždy pendluje mezi nižší a vyšší kategorií. Odehrají zhruba 60-80 zápasů za sezónu."

Není to příliš mnoho utkání, vždyť tolik zápasů hrají muži?
"Moje zásada je: Čím víc hrají, tím líp, ale samozřejmě s ohledy na přetíženost hráče."

V žácích letos došlo k několika historickým průlomům. Poprvé se podařilo 8. a 9. třídě postoupit z regionální soutěže do nadstavbové části mezi nejlepší celky Moravy. Devátá třída obsadila sedmou příčku tabulky mezi nejlepšími moravskými mužstvy a osmá třída skončila s pouhými dvěma body na posledním desátém místě. "Výsledek osmé třídy je důsledkem faktu, že utkání sehráli většinou žáci sedmé třídy," komentuje umístění osmé třídy šéftrenér a pokračuje: "Je snaha kvalitními zápasy umožnit snadnější přestup do dorostu."

Dalším pokrokem bylo pořádání mistrovství republiky 5. tříd, účast orlíků na této akci a jejich skvělé 4. místo mezi nejlepšími celky z ČR.

Podmínky pro výchovu hokejistů hodnotí Roman Straka kladně: "Funguje velmi dobrá spolupráce s hokejovými školami. Do 5. třídy navštěvují hokejisté ZŠ Slovenská, od 5. třídy přecházejí na ZŠ Pražská. Na ZŠ Václavské nám. nám dojíždějí 8. a 9. třídy, které pak budou na ZŠ Pražská. Ředitelé škol Mgr. Kubáčová – ZŠ Slovenská, Mgr. Dvořáček – ZŠ Pražská a Mgr. Pařízek – ZŠ Václavské nám. nám vycházejí vstříc a jejich přístupu si velmi vážíme. Školy nám také po sezóně poskytují svá sportovní zařízení pro "suchou" přípravu." A dalšími slovy chvály pokračuje: "Zlepšila se spolupráce mezi trenéry. Jsou ochotni, nehledě na čas, jeden za druhého zaskočit. Chtějí si zvyšovat kvalifikaci. Také přístup vedení klubu je velmi dobrý a následně pak pomoc samotných hráčů "A" mužstva při trénincích, besedy s hráči na soustředěních, jejich účast na kempech. Za všechny bych jmenoval Karla Soudka, Václava Krále, Radka Hamana, Jirku Heše, Oldu Svobodu… A v neposlední řadě bych chtěl zmínit fanklub, který například při MR 5. tříd vytvořil skvělou kulisu, což jen dokládá, že Znojmo opravdu hokejem žije."

A plány do budoucna? Dočkáme se dalších extraligových hokejistů?
"Pokud bude úroveň tréninkových cyklů taková jak nyní, plus vybojování dorostenecké a juniorské extraligy, je naděje, že se podaří vychovat další extraligové hokejisty. Chceme umožnit mladším hráčům vyhrát se v nižších mužských soutěžích. Perspektivou je zainteresovanost generálního sponzora JME v mládeži."

Je výchova hokejistů zábava?
"Z koníčku se stalo povolání."

Proč dát dítě na hokej?
"Hokej je kolektivní sport, který dokáže připravovat na život, naučí člověka žít v kolektivu, vycházet s lidmi, překonávat překážky. Já říkám: Nevychovávám hokejisty ale lidi," sděluje své trenérské krédo Roman Straka.

Mgr. Roman Straka se narodil 9.2.1964 ve Zlíně. Je držitelem trenérské licence "A". Vystudoval pedagogickou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně a FTVS na Karlově univerzitě v Praze. Sám hrál aktivně hokej zhruba 20 let v Hodoníně a v Uherském Hradišti. Trenérské činnosti se věnuje od roku 1982, kdy začínal u mládežnických mužstvech Hodonína, Písku. Poté působil v zahraničí: Rakousko - EC Kaind Salzburg, Německo - EV Berchtesgaden, Slovensko – HC 36 Skalica. V Rakousku a Německu vedl "A"mužstva, na Slovensku se věnoval juniorské extralize. Od loňského jara je šéftrenérem znojemských žáků.
NEWSLETTER