Pohled do historie k pátečnímu derby s Kometou

ST 10. 2. 2016
Páteční utkání O pohár hejtmana Jihomoravského kraje se neúprosně blíží. Rivalita mezi Znojmem a Brnem ožívá, vstupenky jsou již vyprodány. Jak na tom ale obě mužstva jsou z hlediska historie? Kdo byl ve vzájemných zápasech úspěšnější?
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Psal se 15. říjen 1997. Všechny oči hokejových fanoušků na jižní Moravě byly upřeny na znojemský zimní stadion. Právě tam se schylovalo k historicky první ligové bitvě mezi domácím Znojmem a Kometou Brno. Očekával se urputný boj jak na ledě, tak v hledišti. Cestu na tento památný zápas si našlo více než 6000 fanoušků. Ti přivítali hokejisty Brna ohlušujícím pískotem.

Radost Orlů po historicky první výhře nad Kometou Brno.

Samotný duel se však pro domácí nezačal vyvíjet vůbec dobře. Brněnští se dostali brzy do vedení, zatímco Orli se spíše trápili. Střeleckou nemohoucnost dokázali prolomit až ve čtvrté minutě prostřední třetiny, kdy Altrichter vyrovnal stav utkání. O vítězi musela rozhodnout až závěrečná pasáž. Do ní vstoupilo Znojmo výborně a nasázelo svému soupeři čtyři branky. Odpověď Komety přišla až příliš pozdě, proto v tento historický okamžik odjížděla s prohrou 2:5.

V sezóně 1997/1998 na sebe tato dvě mužstva narazila ještě třikrát, z toho hned dvakrát odcházeli Znojemští s pocitem vítězství. Výjimkou bylo 36. kolo, kdy nedokázali na domácím ledě Brnu vstřelit ani gól a prohráli 0:2.

Vzájemné ligové zápasy:

• Sezóna 1997/1998:
  • Znojmo - Brno 5:2
    Brno - Znojmo 2:3
    Znojmo - Brno 0:2
    Brno - Znojmo 0:5

• Sezóna 1998/1999
  • Znojmo - Brno 6:1
    Brno - Znojmo 2:6
    Znojmo - Brno 14:0
    Brno - Znojmo 2:3

V následujícím ročníku, ve kterém se Orli probojovali do extraligy, se s Kometou utkali hned pětkrát. Pokaždé zvítězili. Za zmínku stojí především zápas, který se odehrál 9. ledna 1999. V něm Znojmo doslova smetlo svého soupeře 14:0. Toto skóre dodnes představuje pro Brno nejvyšší porážku v historii.

Devět let trvalo, než se oba kluby znovu střetly. Ve finále Tipsport Cupu prohráli Orli před vyprodaným znojemským stadionem 4:5 a v početném táboře fanoušků hostujícího celku propukla neřízená radost z triumfu. O rok později, kdy už bylo Znojmo prvoligové a Brno extraligové, se opět v rámci Tipsport Cupu uskutečnilo doposud poslední derby těchto dvou rivalů. Zápas doprovázel podstatně menší divácký zájem než v předchozím roce. I tentokrát ale zvítězila Kometa a odjela ze Znojma s výhrou 4:1.