Orli Znojmo Orli Znojmo

Po patnácti letech volné svátky? Příjemný bonus, těší Svobodu

Pětatřicetiletý kapitán Orlů Tomáš Svoboda vévodí statistikám 2. ligy skupiny Východ a bodoval ve všech třiadvaceti zápasech, které Znojmo ve třetí nejvyšší české soutěži do konce roku 2022 odehrálo. Jediný bod mu aktuálně schází k průměru dvou bodů na zápas.

Utkání s Novým Jičínem bylo dlouho vyrovnané. Byl soupeř na vás dobře připraven?
Musím kluky z Jičína pochválit. Jejich výkon byl velmi sympatický, půl zápasu s námi dokázali bruslit, což jsme úplně nečekali, protože přicestovali s menším počtem hráčů. Takže jsme to možná i trochu podcenili a pak se asi i trápili. Já jsem ale rád, že zvládáme i tady ty zápasy, kde to je vyrovnané a nakonec potvrdíme ty naše vyšší kvality. To nás posouvá dál dopředu.

Bodoval jste ve všech třiadvaceti zápasech Znojma v letošní sezóně. Vnímáte to?
Samozřejmě je to super. Proběhlo to médii, lidé o tom mluví, takže o tom vím. Body jsem vždycky sbíral rád, to nepopírám, ale v mém věku jsme tady my starší hlavně kvůli těm cílům a předat něco těm mladým klukům. Ukázat jim cestu, proč tu vlastně letos jsme. To jádro hráčů zůstalo, přidali se Honza Hruška s Vojtou Klozem. Body k tomu ale určitě patří, je to však prací všech okolo. Hokej je kolektivní sport, bez skvělých spoluhráčů nikdy ničeho nedokážete. Primární cíl bude především až v play-off.

Někdy si soupeři pomáhají různými hraničními zákroky, které rozhodčí pouští. Cítíte, že si vás soupeři více všímají a chtějí vám tu hru znepříjemnit…
Nemyslím se. My máme výhodu, že ten kádr máme poskládaný velmi kvalitně. Samozřejmě v lize jsou i kluby, které jsou ve středu tabulky a mají tam třeba jen jednoho nebo dva kvalitnější hráče, tak se to brání lépe, ale u nás si musí všímat všech.

Oproti mezinárodní ICE lize vás čeká netradiční skoro tři týdny trvající vánoční a novoroční volno. Jak velká to je změna?
Pro mě to je po patnácti letech hodně velká změna. Doma mám děti, takže je skvělé že s nimi mohu ty svátky strávit v klidu. Je to příjemný bonus. Můžeme s rodinou někam odcestovat a užít si i silvestra trochu nehokejově.

Co vzkázat fanouškům, kteří vás podporují doma i venku, v hojném počtu?
Všechno dobré do nového roku, ať nadále chodí podporovat hokej, tak jako doteď, protože je to tady bezvadné. Právě v těch okamžicích, kdy je ten zápas vyrovnaný nám ta podpora pomáhá. Kdyby tu bylo 200 lidí, tak by to bylo jiné a to jsme si vyzkoušeli i v době covidu. Bez fanoušků se hokej hrát nedá a i hráči to vnímají na ledě, když stadion burácí. Takže určitě chci fanouškům poděkovat za návštěvnost. Ví, o jaký cíl nám jde, kádr máme výborný a těšíme se na ně i v roce 2023.

Na utkání s Novým Jičínem přicestovali i fanoušci maďarského Fehérváru. Sympatické gesto a dobrá vzpomínka?
Já jsem je zaregistroval až při děkovačce, kdy je fanklub vyvolával a nevěděl jsem, zda to nejsou fanoušci Jičína. Každopádně klobouk dolů, vím, že s fanoušky Fehérváru jsou výborné vztahy a já osobně na zápasy s nimi mám dobré vzpomínky. Stadion tam sice není nejlepší, ale zápasy a atmosféra tam byla vždycky skvělá. V tom je Znojmo podobné a proto asi i vzniklo tohle přátelství.