Orlím zrakem: 39. kolo ZNO - PLZ

NE 9. 1. 2005
Z n o j m o - Druhý zápas během dvou dnů sehrají v neděli Znojemští orli na domácím kluzišti proti momentálně devátému celku tabulky, týmu HC Lasselsberger Plzeň. Po neúspěchu v Pardubicích se tak mohou na soupeře bodově dotáhnout. Západočeši mají sice pouze tříbodový náskok na desáté Znojmo, v jejich prospěch ale hovoří vyšší počet vyhraných zápasů i lepší gólová bilance. A venku se jim navíc daří lépe než doma.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Plzeň se delší dobu pohybovala v postupové osmičce, série neúspěchů ji ale odsunula až za její hranici. Čtyři zápasy bez výhry vedly k odvolání trenérů Přerosta a Kučery, kteří byli nahrazeni dvojicí Jiří Neubauer – Ivan Vlček. Ti hned při své premiéře slavili výhru 2:1 nad Třincem, v pátek ale modro-bílí opět prohráli 0:2 s Libercem. Jejich ztráta na play-off však není nijak drastická, s osmým Litvínovem mají shodný počet bodů, i když Chemici mají o zápas méně.

Výkony klubu se podepsaly i na četných změnách v kádru. Už dříve byl uvolněn centr Josef Straka na hostování do Sparty, odkud tento týden přišel do Znojma. Místo něj vedení angažovalo „mušketýra“ Davida Moravce z Vítkovic. Na Silvestra „uvařil“ ředitel klubu Tomáš Král výměnu Špaček – Duda, kdy se zkušený obránce nečekaně stěhoval do Slavie místo „zklidněného rebela“, jenž se do západočeské metropole vrátil po dvou letech. Změny pokračovaly i po Novém roce; ze Sparty přišel na hostování do konce sezóny jiný ostřílený bek, Libor Procházka, útočník Mrázek si naopak sbalil kufry a přesunul se do Kladna.

Plzeňským by měli ve Znojmě chybět obránci Šrek, Nedoma a Trnka a útočníci Michal Straka a Cibák. Duel bude prestižní nejen pro Josefa Straku, který dlouhodobě patřil k oporám plzeňského mužstva, ale i pro brankáře Dubu, který v dresu Orlů odchytal loňskou sezónu. V předchozím vzájemném souboji sice nezabránil porážce 0:3 na plzeňském ledě, ve svém bývalém působišti se ale na podzim dokázal vyburcovat a přispěl k výhře Lasselsbergeru 5:3.

Trenéři Znojemských orlů budou muset svým svěřencům naordinovat „rychlezapomínací medicínu“ a zároveň popřemýšlet, jak sestavit mužstvo pro důležité utkání, zejména pak rozhodnout, koho postavit do branky. Vítkovická posila Prusek totiž proti Pardubicím vydržel v kleci jen necelých 29 minut, během nichž inkasoval čtyři góly. Útočník Straka nastoupil i přes zranění v obličeji, které utrpěl při tréninku, do sestavy se vrátil zadák Soudek. Zápas nedohráli ostrostřelci Pucher s Uramem, nad nimiž visí otazník, i když se za rozhodnutého stavu zřejmě jen šetřili na nedělní podvečer.

Přehled vzájemných zápasů