Orli cestují vstříc maďarským Čertům

NE 25. 12. 2011
<em>Znojmo</em> - Přestože všude kolem nás doznívá vánoční atmosféra, znojemští hokejisté nemají na oddech ani pomyšlení. Blížící se závěr základní části Erste Bank Eishockey ligy přináší Orlům tři utkání, která musejí sehrát v posledním týdnu roku 2011. Hned to první je zavede až na daleký led maďarského Fehérváru. Prozatím všechny vzájemné duely obou týmů byly extrémně vyrovnané a o vítězi rozhodovala každá chybička. Kdo se bude radovat tentokrát? Vyplatí se Znojmu cesta do pekla maďarských Čertů? Zápas startuje v pondělí v 17:30 hodin.

Představení soupeře

Mužstvo z hokejově nejúspěšnějšího maďarského města posledních let se v letošní sezóně prezentuje solidními výsledky. V mezinárodní konkurenci Erste Bank Eishockey ligy se Székesfehérvár pohybuje od roku 2007, jeho nejlepší umístění se váže k ročníku 2009/2010, kdy poprvé a od té doby také naposled vklouzl do bojů play off. Na toto umístění může Alba Volan navázat, průběžné páté místo týmu tomu přinejmenším napovídá.

Momentální forma Fehérváru však není nikterak oslnivá, především dvě za sebou jdoucí domácí porážky kazí vánoční náladu v klubu. Po reprezentační pauze sehráli Maďaři dvě utkání se střídavými úspěchy. Nejdříve zvítězili 5:4 v prodloužení na ledě poslední Jesenice, následně doma podlehli 2:3 Záhřebu. Jen doplňme, že k době před reprezentační přestávkou se váže další prohra na vlastním ledě s Villachem 3:5.

Sestavu klubu tvoří z velké části maďarští hráči, ke kterým vedení připojilo několik zkušených zahraničních borců především z Kanady. Právě kanadský zástupce se objevuje i mezi brankovými tyčemi - Adam Munro patří k nejvytíženějším gólmanům ligy a svými výkony s úspěšností dosahující téměř 92% si vysloužil sedmé místo mezi maskovanými muži soutěže.

Defenzivní kostru tvoří především trojice zkušených zadáků András Horváth, Tamás Sille, Slovák Juraj Durco a nejproduktivnější obránce klubu Harlan Pratt (4 + 8). Obranným řadám chybí již několik kol kapitán Viktor Tokaji, jenž nenastoupí ani do utkání se Znojmem.

V útoku na první pohled zaujme jméno Dereka Ryana (13 + 24), který je pro Orly opravdovým postrachem, ve třech vzájemným duelech si připsal na své konto osm bodů za pět gólů a tři asistence. Bodově se rovněž daří spoluhráči Ryana z útoku Krisztianovi Palkovicsovi (10 + 23). Na marodce nalezneme jméno nejproduktivnějšího hráče loňské sezóny Erica Johanssona, který by měl ve stavu zraněných zůstat i v pondělí.

Vzájemné zápasy

Jak již bylo řečeno, oba soupeři se vzájemně střetli již třikrát a všechny tři zápasy skončily rozdílem pouhé jedné branky. Na konci září zavítali maďarští hokejisté do Znojma, kde zvítězili 4:3, všechny čtyři góly svého týmu vsítil Derek Ryan. V polovině listopadu se mužstva utkala dvakrát během víkendu. Nejdříve ve Fehérváru Orli zvítězili v prodloužení zásluhou samostatného nájezdu Martina Podešvy. V nedělní odvetě si dva body připsali za výhru v základní hrací době 4:3 díky gólům Puchera, Podešvy, Bartoše a Lattnera.

Z kabiny Orlů

Poslední kolo ve vánočně provoněné atmosféře odehráli znojemští hokejisté na domácím ledě, kde přivítali souseda z tabulky – poslední Jesenici. V utkání, v němž prim hrály především obrany, se na první gól čekalo až do 42. minuty, ve které se zásluhou narozeninového oslavence Radka Hamana ujalo Znojmo vedení. O sedm minut později dokázali Slovinci vyrovnat a o osudu druhého bodu se muselo rozhodovat až v samostatných nájezdech, při nichž uspěl pouze Martin Podešva.

foto
Lubomír Štach vévodí bodování znojemských obránců

První zápas na znojemském ledě si ve čtvrtek připsala kanadská posila Mike Danton, v sestavě však nadále chyběli obránci Martin Škadra, Antonín Bořuta a kapitán Jiří Beroun. Start v duelu s Fehérvárem je rovněž nejistý pro útočníka Jana Šedu. Znojemští hokejisté nadále myslí na účast v play off a s cílem získat body jedou také do Maďarska. „Očekávám velmi rychlou hru, pokud chceme uspět, nesmíme dělat chyby,“ říká hlavní kouč Orlů Martin Stloukal.

Pohled do statistického okénka nám prozradí, že v čele kanadského bodování mužstva se nadále drží Adam Havlík (9 + 13), těsně za ním se pohybují Peter Pucher (7 + 12) a Martin Podešva (5 + 11). Mezi obránci se na špici drží Lubomír Štach (3 + 11) a Antonín Bořuta (3 + 7). Nejtrestanějším mužem týmu je útočník Petr Kanko (54 TM).

Hlavní: Luka Kamsek (SLO), Roland Kellner (AUT)
Čároví: Marton Nemeth (HUN), Martin Smeibidlo (AUT)

Sestavy z posledního utkání

SAPA Fehérvár AV19: Munro – Orban, Horvath, Pratt, Dacosta, Sille, Durco – Ladanyi, Vas, Sofron – Mihaly, Ryan, Palkovics – Kovacs, Sikorcin, Benk – Toth, Lada, Magosi.

ORLI ZNOJMO: Kacetl - Hranáč, Stehlík, Pláněk, Štach, Hájek, Vosátko - Danton, Šeda, Kanko - Podešva, Haman, Havlík - Lattner, Pucher, Staněk - Jarůšek, Bartoš, Komínek - Říha, Trojan.