Orel nebo drak? Znojemští se pokusí obrat o body Červenkův Fribourg

ST 31. 8. 2016
První venkovní zápas hokejové Ligy mistrů je tady! Orli chtějí ve švýcarském Fribourgu urvat body. Úvodní vhazování je na programu ve čtvrtek v 19:45, přímý přenos vysílá televizní stanice SPORT 1.
» Hvězda soupeře
Roman Červenka loni ovládl bodování české extraligy. V létě zamířil do Švýcarska

Orli minulý týden vstoupili do skupinové fáze Ligy mistrů těsnou porážkou s Mnichovem, mistrem německé DEL ligy. Přestože byli hosté lepším týmem, svěřenci Jiřího Režnara s favoritem skupiny drželi krok a dokonce v závěru pokukovali po vyrovnání.

Teď je čeká další velká výzva - porazit finančně silný Fribourg-Gottéron, šestý tým posledního ročníku NLA. Český tým by měl začít bodovat, pokud chce živit naději na postup do vyřazovací části Ligy mistrů. Úkol to však bude nadmíru složitý. Švýcarská liga patří mezi nejkvalitnější soutěže Evropy, mnozí odborníci jí dokonce považují za nejlepší ligu starého kontinentu.

"Máme ve skupině silné soupeře, ať je to Fribourg nebo Mnichov. Když se podíváte, mnoho hráčů z toho týmu má odehráno spoustu těžkých zápasů v NHL. Určitě ale do zápasu nepůjdeme odevzdaně. Cíl se nemění, chceme postoupit," hodnotí své soupeře trenér Jiří Režnar.

Znojemští hokejisté se na cestu dlouhou téměř 950 kilometrů vydali ve středečních ranních hodinách. Šanci v brankovišti dostane Patrik Nechvátal. Orli nemohou počítat se službami Patryka Wronky, který hraje s národním týmem Polska o účast na olympiádě v Pchjongčchangu.

Fribourg patří mezi přední švýcarské kluby. Uplynulá sezóna mu však nevyšla podle představ, ve čtvrtfinále play-off totiž podlehl Ženevě 1:4. Aktuální ročník ale odstartoval jasnou výhrou 3:0 nad Mnichovem a připsal si tak důležité tři body do tabulky Ligy mistrů.

Brankářskou jedničkou draků je čtyřiadvacetiletý švýcarský reprezentant Benjamin Conz. Obranným řadám velí Kanaďan Alexandre Picard, hráč se stovkami startů v NHL. Jeho jméno si můžeme pamatovat i z doby působení v rakouském Grazu. Celek ze země helvétského kříže sází v obraně zejména na své domácí hráče, klasickým příkladem jsou beci Lorenz Kienzle a Mathieu Maret.

Pokud Fribourg v létě posiloval, tak to bylo v útoku. Vedení klubu se podařilo získat švédského reprezentačního útočníka Mattiase Ritolu, Antona Gustafssona nebo v Česku dobře známého Romana Červenku. Velkou hrozbou pro obranu Jihomoravanů je pak důrazný Julien Sprunger, nejprodktivnější hráč Fribourgu v loňské sezóně a účastník olympiády ve Vancouveru. Za zmínku stojí i zkušený centr Andrej Bykov nebo Marc-Antoine Pouliot, muž s dvěma sty starty v NHL.

Sestavy z posledních zápasů

Schwarz – Lakos, Šulák, McMonagle, Řezníček, Biro, Lattner – Kalus, Tomas, Pucher – Vodný, Bruijsten, Bartoš – Wronka, Číp, Hughesman – Šeda, Györi, Špaček – Novák, Beroun.
Conz – Leeger, Stander, Rathgeb, Schilt, Picard, Kienzle, Chavaillaz, Maret – Červenka, Ritola, Sprunger – Mauldin, Neukom, Pouliot – Gustafsson, Mottet, Bykov – Loichat, Schmutz, Marchon.