Aqotec Orli Znojmo Aqotec Orli Znojmo

Ohlédnutí za orlí sezónou 2006 – 2007Předkolo play off

Ohlédnutí za orlí sezónou 2006 – 2007Předkolo play off

Základní část extraligy skončila v úterý 20. února a již ve čtvrtek vyrážel znojemský tým na Kladno, kde jej v pátek a v sobotu čekalo předkolo ČP play-off. Náročný program zvládli na výtečnou, ačkoliv odborníci v médiích nedávali Orlům mnoho šancí na úspěch. Ti ale oba úvodní zápasy vyhráli a vítězstvím hned v prvním domácím utkání si bez problémů zajistili účast v „opravdovém“ Česká pojišťovna play-off O2 extraligy.

Orlí mužstvo odjíždělo na Kladno v dobré náladě, ale bylo cítit mírnou nervozitu a napětí. Velké obavy byly z nateklého kotníku kapitána Radima Bičánka, který si jej pochroumal v poslední vteřině zápasu ve Varech. V den zápasu se podařilo sehnat v Praze lékařské vyšetření, které potvrdilo tu nejhorší variantu, jenž mohla nastat. Na rentgenu našli Radimovi prasklou kůstku v kotníku. Následovala ihned operace a sádra, nejméně na tři týdny. Bylo jasné, kdo po něm převezme kapitánské céčko. Nemohl to být nikdo jiný než Jiří Dopita.

1. zápas - Vykročení pravou nohou

foto/
≡ S úsměvem odjížděl Bičánek na Kladno, ještě netušil, že v play off neodehraje jediný zápas

Vstup do prvního zápasu měli Orli parádní. Už ve druhé minutě vedli Tvrdíkovou ranou, na kterou mu nahrával Mojžíš, kterého sužovaly zažívací potíže. Tím se jim podařilo eliminovat případný úvodní tlak domácích a mohli se více zaměřit na pozorné bránění a destrukci nebezpečné útočné hry Rabatu. Tomu se podařilo téměř v polovině zápasu vyrovnat. Po chvíli ale Orli využili přesilovku Křížovou dělovkou od modré a znovu vedli.

Výborně se jim povedl i úvod závěrečné části, kdy po Svobodově přistrčení střílel Říha do úplně odkryté brány. Kladno velmi znejistělo a vrhalo vše do útoku. Jiskřičku naděje vykřesal sedm minut před koncem Procházka, který po samostatném průniku nedal přesnou střelou nad lapačku Trvajovi šanci. Šanci na vyrovnání ještě umocnil svým hloupým vyloučením Haman. Ale ani to nevedlo k vytvoření tlaku domácích, naopak byli to Znojemští, kteří šli do útoku. Dopitovi se však na krk pověsil zoufalý Ševc, za což byl potrestán a definitivně tak pohřbil jakékoliv naděje Kladna.

2. zápas - Domů se stoprocentním úspěchem

I ve druhém duelu se Znojmo ujalo vedení. Na branku tentokrát čekal do 16. minuty, když Meidl parádními kličkami vycvičil celou kladenskou obranu, obkroužil branku a trefil přesně pravý dolní růžek branky. Znojmo výborně bránilo a bylo odvážnější v útoku, na Kladnu byla znát nervozita, která jim vkládala na hole nepřesnosti. Svou obávanou zbraň - přesilovky, ze kterých měli Orli před sérií respekt, využili jen jednou. Čtyři minuty před koncem druhého dějství v početní výhodě skóroval do odkryté branky Bělohlav.

Do poslední třetiny nastoupili Orli překvapivě s útočnou taktikou a taky byli pány na ledě. Nabídla se jim výhoda přesilovky pět na tři, kterou ale rozhodčí zjemnil vyloučením Dopity, který si navíc za protesty vykoledoval desetiminutový trest. Ani tato ztráta však znojemské hokejisty nezlomila. Naopak při hře čtyři na čtyři předvedl parádní kousek Svoboda, který projel přes celé hřiště, oklamal obránce Ševce a skvělým blafákem zavěsil pod víko. Kladno v závěru opět zkusilo power play a znovu bez efektu.

3. zápas - Totální nervák na konec

foto/
≡ Dopita se raduje z gólu, který poslal Orly do čtvrtfinále

Na kostce v Hostan aréně svítil čas 8:31 a Orli už prohrávali 0:2. Trvaj si šáhl na puk jen tehdy, když ho vytahoval z branky. Panika a nervozita ovládla hlediště, nikoliv však znojemské hráče. Trpělivě šli stále za svým cílem a tato poctivá práce se jim zúročila ještě v první třetině Pláškovým kontaktním gólem v přesilovce. Vyrovnání se Znojemští dočkali téměř v polovině zápasu, když přesně se skončením trestu kladenského hráče letěla za Orctova záda opět Křížova střela od modré.

Remízový stav trval do času 56:37. Dopita do té doby vypracoval pro své spoluhráče mnoho nebezpečných příležitostí, ti ale ani jednu z nich nedokázali využít. Tak vzal břímě zodpovědnosti na svá zkušená bedra a rozhodl sám. Vyjel z rohu a v podstatě nikým moc netísněn obkroužil kolem Orcta a zasunul. Od této chvíle ochozy skandovaly vestoje, Hostan aréna jen hřměla a všem bylo jasné, že už si Orli nenechají vítězství vzít a ukončit tak sérii.

Ohlasy série

Před odjezdem na Kladno znojemští hráči věřili nejvíce jednoduchému receptu na úspěch: „Dát do toho všechno a vstřelit o jeden gól víc než soupeř.“ Vyšlo jim to na sto procent. Dali do toho všechno a pokaždé zvítězili o jediný gól.

Největší síla Kladna, která spočívala ve využívání přesilových her, totálně zeslábla. Přestože celkový poměr vyloučení byl vyrovnaný 21:21, lépe si vedli Orli, kteří využil dvě početní výhody, zatímco Kladno pouze jednu jedinou.

V každém zápase Znojmo svého soupeře přestřílelo. Na Orcta vyslalo 111 střel, na Trvaje jich šlo jen 88.

foto/
≡ Orlům nechyběla podpora i těch nejmladších fanoušků

Odborníci Orlům příliš šancí na postup nedávali, zato fanoušci projevili v anketě na klubovém webu obrovskou důvěru v orlí tým, když v ní 84 % věřilo, že Kladno v sérii porazí.

Znojemští trenéři vymysleli výborný tah, na eliminaci útočné síly Paterovy řady nasadili Hamanův útok s křídly Pláškem a Berounem. Nejmladší z trojice měl jednoznačný úkol. „Berka dobře bruslí, dokáže to ubruslit, ubruslil to. Měl za úkol všímat si Patery a my jsme si už pokrývali další hráče. On měl speciálně za úkol Pateru otravovat, být pořád u něho, aby neměl čas to sklepávat na najíždějící útočníky,“ vysvětloval Haman.

Když zranění zabránilo nastoupit Bičánkovi, museli trenéři překopat obranné dvojice. Na svého kapitána hráči mysleli i v průběhu zápasu, jak prozradil Haman: „Dostali příležitost kluci, kteří by se na led tolik nedostali, zahráli výborně, povedlo se jim to. Všechny čtyři pětky hrály dobře. Chtěli jsme hrát i za Radima.“

Obranné řady Znojma byly narušeny nejen Bičánkovým zraněním, ale i žaludeční nevolností Mojžíše. Když trenéři spočítali funkční obránce na jedné ruce, přitočil se k nim Dopita a s vážnou tváří navrhl: „Tak dopíšeme na soupisku Hořavu a Kaňkovskýho. No, co?“ Následovali by tak příkladu týmů Sparty a Slavie, kteří před play-off dopsali na soupisky manažera Břízu a trenéra Růžičku. Znojmo není Praha, proto takové šílenství nehrozilo.

Asi nejpěknější gól série dal Svoboda ve druhém utkání, když projel celé hřiště. „Hráli jsme čtyři na čtyři. Mojža mi dal nahrávku v naší třetině, jel jsem do třech, kteří stáli na modré, troufl jsem si to ráz naráz, objel jsem beka a najednou jsem byl před gólmanem v plné rychlosti a vyšlo to,“ popsal Svoboda svoji trefu.

foto/
≡ Je dobojováno, Orli postupují dál

Nejlépe střílející bek extraligy, kladenský Ševc, na sebe upozornil v každém zápase. Nebylo to ale přesnou střelbou, přesto se vždy zviditelnil. V prvním zápase chtěl uškrtit Dopitu, ve druhém si zahrál na statistu při sólovém průniku Svobody a zvršil to ve Znojmě těsně před koncem, když vztekle mrštil rukavicí po Říhovi.

Výkon týmu byl závislý i na spokojeném spánku dvojice nestorů Orlů Dopity a Hamana. Před odjezdem oba vyjádřili obavy ze společných nocí. „Uvidím, jak se mi bude hrát, bude to záležet na tom, jak se vyspím. Sdílím jedno lože s Dopitou, ale není to nic moc. Pořád do mě kope,“ žaloval Haman a Dopita kontroval: „Bude to složitý, ale věřím, že to zvládneme. Spaní s Hamim už je dobrý, už tolik nechrápe. Vždycky jsem ho skopal z postele. Co mu ale spravili ten nos, tak už je to lepší.“ Vše se ale vyřešilo samo, jak prozradil Haman: „Naštěstí, co teď s Dopim spíme, máme konečně poprvé postele 20 cm od sebe, takže je to úplně v pohodě. Nekope do mě, protože na mě nedosáhne.“

Brankář Trvaj předvedl mnoho famózních zákroků, v mnoha přesilovkách držel Orly nad vodou. Na jeho zásahy často soupeř reagoval bezmocnými gesty. Velice sportovně se zachoval ve druhé třetině posledního zápasu Patera, když mu Trvaj lapil „tisíciprocentní tutovku“. Patera uznale pokýval hlavou, zatleskal a odjel na střídačku. To vše proběhlo, aniž by byla přerušena hra.

I Trvaj dokázal uznat umění soupeře a po posledním utkání vysekl Paterovi a Procházkovi poklonu: „Byli i dneska celý zápas fantastičtí. Jsou to vynikající hráči, ale naši kluci, kteří proti nim byli na ledě, je k ničemu moc vážnému nepustili. Všichni o nich ví, že si to umí dát a taky podle toho je bránili. Všichni, kteří proti nim hráli, odvedli vynikající práci. Kluci odehráli všechny zápasy velmi obětavě.“

foto/
≡ Kolečko na závěr a plácnutí si s fanoušky

Poslední zápas série byl zároveň jubilejní sedmistý v nejvyšší soutěži pro Dopitu. Oslavil ho vítězným gólem, na který čekal od 2. ledna. „Ani jsem nevěděl, že to bylo moje sedmisté utkání. Nějak jsem to nesledoval,“ přiznal.

Zajímavý byl postřeh hlavního sudího Mináře k Dopitově brance: „Jak si vzal v rohu puk a rozjel se s ním k brance, věděl jsem, že to bude gól. Vyjel jsem proto blíž k brance, abych to dobře viděl. Dopiho ho znám hrozně dlouho, od pěti let jsme spolu hráli hokej. Poznám to na něm, když jede dát gól.“ Minář také prozradil, že se svými kolegy chtěli nechat hráče hrát hokej. Po zápase přiznal: „Říkal jsem jim pořád, ať hrají, že si to musí uhrát sami, že se jim do toho nechceme plést.“

V kabině měli Orli na nástěnce motto: „Pokora a respekt k soupeřům je největší zbraň vítězů!“ Určitě i ono přispělo k velmi korektnímu průběhu celé série. Ač svou vyrovnaností přinášela velké napětí, žádný z týmů se neuchýlil k nějakým zákeřnostem či likvidačním faulům.