Obrana pod orlím pohledem

Statistická smršť
ST 5. 12. 2012
<em>Znojmo</em> - Znojemská defenzíva si prošla v nedělním zápase se Salzburgem tvrdou zkouškou. Bojovala nejen s útočníky soupeře, z nichž mnozí mají zkušenosti z nejlepších lig světa, navíc se musela poprat i s vlastní rozsáhlou marodkou. Obránci Orlů se prakticky nezastavili, na jejich činnost jsme se zaměřili podrobněji. V těle článku naleznete icetime jednotlivých hráčů a komentář nejvytíženějšího znojemského beka Lubomíra Štacha.

Znojemští hokejisté nastoupili k utkání se Salzburgem pouze se šesti obránci. Mimo hru se ocitli se zdravotními problémy Kyle Wharton a Aleš Sova, navíc tým opustil slovenský bek Martin Škadra. Značně kombinovanou sestavu v defenzívě již ve 4. minutě ještě více zkomplikovalo odstoupení Martina Pláňka, jenž nepřiměřený zákrok Dereka Dorsetta odnesl nataženými vazy v rameni.

Zbylou pětici obránců musel v dalším průběhu hry doplnit univerzál Jan Lattner, který zápas odstartoval na postu útočníka, později vytvořil obrannou dvojici s Antonínem Bořutou. Nutno říci, že své role se Lattner zhostil na výbornou. „Pláňkovo zranění bylo nešťastné, stalo se vlastně hned na začátku utkání a tím pádem musel jít do obrany Honza Lattner, který odehrál úžasný zápas, klobouk dolů před ním, jak zvládl jít z pozice útočníka do obrany. Myslím, že si počínal naprosto suverénně,“ vysekl poklonu svému spoluhráči jeden ze znojemských beků Lubomír Štach.

Další kuriózní situace vznikla v rozmezí 34. až 36. minuty, kdy se na trestné lavici Znojma postupně sešli Jan Lattner, Jakub Stehlík a Antonín Bořuta, tedy hned tři ze šesti obránců Orlů. Trenéři tak měli v této pasáži hry k dispozici jen Burka Henryho, Vesu Kulmalu a Lubomíra Štacha.

Právě Štach získal v nedělním utkání pozici nejvytíženějšího zadáka, na ledě strávil více než dvacet osm minut. „Já jsem jenom rád. Když se zeptáte kohokoliv z hráčů, tak čím víc je na ledě, tím rychleji se dostane do tempa, i když udělá nějakou chybičku, tak jde za chvíli zase na led a má šanci ji napravit. Kdežto když tam jde člověk čtyřikrát za třetinu, udělá jednu chybu, jde tam zase až za pět minut, přestane si věřit. Já jsem jenom rád a pro mě je to jen dobře,“ těšilo obránce.

Znojemská „26“ patří nejen k hráčům s nejdelším pobytem na ledě, navíc je zároveň nejlepším Orlem v bodování +/- (+10) a velmi často také komunikuje s rozhodčími, k čemuž došlo i po prvním, diskutabilním gólu Salzburgu. „Šel jsem za rozhodčím, ať se podívají na video, že byl hráč v brankovišti, ale poslali mě pryč s tím, že to se na videu nezkoumá,“ krčil rameny obránce.

Navzdory všem problémům dokázali Jihomoravané svého rakouského rivala porazit v prodloužení, které dokonce odstartovali jen se třemi hráči v poli a Filipem Landsmanem v bráně. „Jasně, že to naštve, ale snažili jsme se to nevnímat, protože bychom se nechali jen rozhodit. Podařilo se nám oslabení ubránit. Pak nám to rozhodčí vrátil, taky nám dal přesilovku, konečně jsme ji taky využili. Adam Havlík to tam nádherně trefil, takže teď nespadne týden z hrušky,“ usmíval se po vítězné trefě, při níž si připsal asistenci, Lubomír Štach.

Obránce a jeho icetime

Lubomír Štach	        28:07