Obrana nebo útok? Je to jedno, říká Jan Lattner

Rozhovory
ST 26. 12. 2012
<em>Znojmo</em> - Proti Linzi se prosadil dvakrát a měl dobrou možnost na vstřelení třetí branky. Toho sice nakonec nedosáhl, přesto po zápase důvod k radosti měl. Jeho tým otočil s úřadujícím mistrem ligy nepříznivý stav a oplatil mu porážku z nedělního duelu. Řeč je o Janu Lattnerovi, třiadvacetiletém hráči Orlů, který v této sezóně pendluje mezi útokem a obranou. On sám si ale z této situace těžkou hlavu nedělá. "Hraji tam, kde je potřeba," říká jednoznačně.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Jaké jsou vaše pocity bezprostředně po zápase?
Jsme rádi, že jsme vyhráli, protože tabulka je strašně vyrovnaná. Mohli jsme být teď někde, dnes jsme potřebovali vyhrát, což se podařilo, a teď máme další dva zápasy, které musíme zvládnout, abychom šli zase tabulkou nahoru.

V čem byl tento zápas jiný než ten předchozí v neděli?
Myslím si, že to bylo jinačí hlavně v tom, že jsme vydrželi hrát celých šedesát minut. V Linzi jsme mohli mít dva body, ale přestali jsme hrát a neplnili to, co po nás trenér chtěl. Dneska jsme to vydrželi celých šedesát minut.

Vy sám jste měl na vítězství velký podíl, dal jste dva góly...
Mám radost z každého gólu, který dám, když se poštěstí. Hlavní je, že se vyhrálo.

foto
⇒  Jan Lattner má na kontě už 12 vstřelených branek

Jak byste obě situace, po kterých jste vstřelil branku, popsal?
U prvního gólu vybojoval David Bartoš puk v rohu a nahrával Kylovi Whartonovi, ten vystřelil, Bryan Bickell to myslím ještě tečoval, puk se odrazil, já se rychle zorientoval a měl půlku prázdné brány, tak jsem ho jen dorazil. U druhého gólu to vyšlo znamenitě, David Bartoš mi výborně přihrál a se štěstím to tam pak padlo.

Nepřemýšlel jste potom o hat-tricku?
Když jsem měl ve třetí třetině velkou šanci, tak mi to problesklo hlavou, že bych mohl dát poprvé v chlapech hat-trick, ale myslím si, že to je úplně jedno. Hlavní je, že jsme vyhráli, a je jedno, kdo ty góly dává.

Už několikátý zápas hrajete opět v útoku, nechybí vám trochu ten post obránce?
Mě je jedno, kde hraju, protože jsem rád, že hraju. Když je potřeba, tak nastoupím v obraně, když trenér chce, abych hrál v útoku, tak hraju v útoku a tuto sezónu opravdu nepreferuji, jestli obrana nebo útok. Spíš tam, kde je potřeba.

Sledujete tabulku?
Určitě to nějak sledujeme, díváme se na ostatní výsledky, protože je to letos opravdu strašně vyrovnané. Musíme jít zápas od zápasu a nedívat se na soupeře. Prostě když budeme vyhrávat, tak nám bude úplně jedno, jak hrají ostatní.

Rozhodčí vám dnes neuznali regulérní gól. Krátce poté jste inkasovali na 1:2, nerozhodila vás tato situace?
S klukama jsme se o tom trošku bavili, ale bylo před náma ještě čtyřicet minut. Byl to regulérní gól, proletělo to sítí, na začátku jsme to trošku řešili, ale prohrávali jsme 1:2 a bylo dost času to ještě obrátit.

Stále vám chybí zkušení matadoři Uram a Pucher, je jejich absence znát?
Jsou to zkušení hráči, něco už odehráli, jejich zkušenosti jsou znát, ale máme mladý tým a musíme tou dravostí a umem vyhrávat i za ně.

Máte hodně nabitý program, s čím jdete do dalších střetnutí?
Tak vyhrát, samozřejmě. Jak jsem už říkal, tabulka je strašně vyrovnaná, musíme sbírat každý bod. Je to pro nás teď těžké, jedeme do Lublaně a Klagenfurtu, který se taky tlačí nahoru, takže nejlépe urvat venku čtyři body.