O první vítězství s vicemistrem Polska, přijede GKS Tychy

ST 19. 8. 2009
<em>Znojmo</em> - Orli ze Znojma mají za sebou přesně polovinu z celkového počtu deseti plánovaných přípravných střetnutí před novou sezónou. Nutno dodat, že tu těžší. Čtyřikrát se postavili týmům z české extraligy, jednou slovenskému účastníku Ligy mistrů. Zahraniční souboj čeká na znojemské hokejisty i nyní, jejich dalším soupeřem bude totiž ve čtvrtek od 17:30 na domácím ledě GKS Tychy, jeden z nejlepších týmů Polska.

Město Tychy leží ve Slezském vojvodství, asi 20 kilometrů jižně od Katowic a necelých 100 kilometrů severně od hranic s Českem. Žije v něm 130 tisíc obyvatel a nejznámějším produktem pocházejícím z tohoto města je oblíbené pivo Tyskie.

foto
⇒ Naposledy se Orli střetli se Slovanem Bratislava, zahraniční soupeř je čeká i nyní

Tychy jsou rovněž úspěšným sportovním městem, pod názvem GKS zde působí fotbalový tým hrající druhou nejvyšší soutěž a především hokejisté, kteří v posledních pěti letech sbírají na domácí scéně jeden úspěch za druhým. Tamní nejvyšší soutěž - Ekstraklasu - v roce 2005 vyhráli, v následujících čtyřech letech pak skončili na druhém místě. Jsou tedy úřadujícím vicemistrem země a aktuálním držitelem Polského poháru, který získali už třikrát za sebou. Své domácí zápasy hrají na městském Zimním stadionu, jehož kapacita je 2716 diváků.

Drtivou většinu hráčského kádru tvoří domácí hokejisté, jedinými cizinci byli v sezóně 2008/09 dva Češi – bývalý znojemský obránce Tomáš Jakeš a útočník Robin Bacul. V dubnu se novým trenérem týmu stal znojemský rodák Jan Vavrečka, naposledy hlavní kouč Sarezy Ostrava.

Jeho svěřence čeká v nové sezóně kromě bojů na domácí půdě také účast v Kontinentálním poháru, což je tradiční mezinárodní klubová soutěž pod hlavičkou IIHF, které se účastní především celky z hokejově méně rozvinutých zemí.

O tom, že Tychy jsou hokejovou baštou a městem s velkou tradicí, svědčí i fakt, že právě odsud pocházejí dva ze tří polských hokejistů, kteří si během posledních 35 let zahráli v NHL – šikovný útočník Mariusz Czerkawski, který v nejlepší lize světa odehrál 12 let a během sezóny 1999/2000 nasbíral v dresu New York Islanders 70 kanadských bodů, a také bitkař Krzysztof Oliwa.

foto
⇒ Střelba a zakončení zatím znojemský tým trápí nejvíc

Znojemský tým zatím v přípravě hledá střeleckou formu, v pěti utkáních zaznamenal jen pět gólů a trenéři společně s hráči věří, že ve druhé polovině přípravy přijde výsledkové zlepšení. „Víme, že možnosti našich prvních soupeřů jsou úplně někde jinde než v našem případě,“ řekl hlavní kouč Jan Neliba pro hokej.cz. „Mužstvo je trénovatelné a nechybí mu určitá dávka bojovnosti a obětavosti.“

Kromě střelby vidí znojemský lodivod rezervy především ve hře v přesilovkách a oslabeních, zároveň nadále hledá ideální složení týmu. Problémy jsou zejména v obraně, kde by po zranění dvou zkušených beků Davida a Štracha rád přivítal novou krev. „Hráče zkoušíme a průběžně posíláme dál, tento týden kádr uzavřeme,“ prohlásil. Na marodce stále zůstává také útočník Peter Sojčík, zotavující se po dřívější operaci.

O tom, jak se hráči poperou o své místo v sestavě a zda-li najdou recept na polského vicemistra, se můžete přesvědčit na vlastní oči ve čtvrtek od 17:30 v Hostan Aréně. Vstupné je 30,- Kč, majitelé permanentek mohou tradičně přijít zadarmo.