Orli Znojmo Orli Znojmo

Nová pravidla: Kratší střední pásmo i hybridní icing

Nová pravidla: Kratší střední pásmo i hybridní icing

Spolu s novou sezónou, která přichází již za pár měsíců, se dočkáme i nových pravidel. Mezinárodní hokejová federace IIHF na výročním kongresu v Bělorusku připravila hned několik výrazných změn, se kterými se budeme stýkat nejméně do roku 2018.

První významnou úpravou je zkrácení středního pásma, jenž bude mít za následek více prostoru pro hráče v útočném pásmu. Obě modré čáry čeká posun směrem ke středovému kruhu o přibližně jeden a půl metru, po vzoru zámořské NHL. Zatímco v minulých letech byla délka útočného pásma 21,33 metru, v následující sezóně se hráči budou moci prohánět po třetině o délce 22,86 metru.

Výše uvedená změna není jediná, co se ledové plochy týče. Změní se i současná tolerance pro šířku kluziště. Z 29 - 30 metrů na 26 - 30 při jednotné délce kluziště, která bude rovna 60 metrům namísto dřívějších 60 až 61. Ledová plocha se i v tomto případě bude více podobat těm ze zámořské NHL, kde je šířka také 26 metrů.

Jak změny vypadají v praxi? To je vidět například na ledové ploše pražské Slavie, která už je přizpůsobena novým rozměrům.

Další novinkou, tentokráte v samotné hře, je zavedení tzv. hybridního icingu. Zakázané uvolnění se bude pískat pouze za předpokladu, pokud bude na úrovni bodu pro vhazování bránící hráč jasně blíže kotouči. V případě obráceného postavení hokejistů nebo vzájemného souboje bude hra pokračovat.

Do nové sezóny přibude změn ještě více. Hráči budou rovněž omezeni během provádění trestného střílení. Zakončování po otočce a nabírání kotouče na čepel hole v následující sezóně již nebude povoleno. Změny se možná dočkají i maskovaní muži, které čekají zákroky se zmenšenou lapačkou. Uvedená změna ale bude záviset především na domluvě s výrobci brankářských výstrojí.