Na jih Moravy míří ostřílení matadoři z Lince

ČT 15. 9. 2011
<em>Znojmo</em> - Orli mají svůj debut v Erste Bank Eishockey lize za sebou. Nyní je čeká snad ještě těžší utkání. Domácím fanouškům musí svěřenci trenéra Soudka dokázat, že na soutěž mají. Za tímto účelem nastoupí v pátek proti, letos ještě neporaženým, Černým křídlům z Lince. Kdo se bude radovat z vítězství? Přijďte podpořit své oblíbence a poprvé zažít atmosféru mezinárodní soutěže! Utkání začíná v 19:15 na znojemském hokejovém stadionu.

Představení soupeře

Black Wings jsou již tradičními účastníky soutěže. Poprvé do EBEL nakoukli v sezóně 2000/01 a ihned se probojovali do semifinále, kde ovšem nestačili na svého protivníka z Villachu. Následující sezónu se s tímto soupeřem potkali znovu, tentokrát již ve finále, opět se však z vítězství a zisku poháru radoval někdo jiný. Zdálo se, že tento tým je pro Linec osudným. Ve finále roku 2003 se tito dva rivalové střetli znovu. Tehdy se ale na Černá křídla štěstěna usmála. EC Rekorder-Fenster VSV porazila v poměru 3:1 na zápasy a stala se novým šampiónem EBEL. Díky tomuto triumfu má celek od řeky Dunaj na svém kontě právě jeden mistrovský titul.

Tento velmi ambiciózní tým ve vyřazovacích bojích play-off chyběl pouze jedinkrát, a to v sezóně 2005/06, kdy ho trápily finanční problémy a hrozila mu cesta do konkurzu. V novém ročníku a pod novým vedením se borcům z Black Wings znovu podařilo dojít až do semifinále. Do sezóny 2010/11 svěřenci Kanaďana Collinse nastupovali po předchozím finále jako velcí favorité, navázat na úspěchy se ale nezadařilo. Poté, co se po neúspěšném vstupu do soutěže probojovali do středu tabulky a zajistili si tak místo v play-off, své putování ukončili ve čtvrtfinále, v němž prohráli 1:4 na zápasy s neoblíbeným mančaftem z Villachu.

foto
⇒  Rob Daum prožívá první sezónu v Evropě, od úterý je navíc asistentem rakouské reprezentace. Foto: erstebankliga.at

Collinse letos na trenérské židli vystřídal krajan Rob Daum, bývalý asistent Edmonton Oilers v NHL, který byl ve středu jmenován asistentem trenéra rakouské reprezentace. EHC Liwest Black Wings Linz tato změna zřejmě prospěla. Hráči mají za sebou již dvě utkání a z obou vyšli jako vítězové. V prvním kole se utkali s Medveščakem Zagreb. Před domácím publikem nezaváhali a za skóre 3:2 si připsali dva body. Druhé kolo se neslo ve znamení efektivity. Black Wings se představili v rakouském hlavním městě. Po nepříznivé první třetině dokázali zápas otočit ve svůj prospěch a soupeře přestřílet 7:5.

Mezi tyčemi se zatím představil pouze Američan Alex Westlund, který se loni o bránu dělil s jednadvacetiletým Lorenzem Hirnem. Z útoku s 5 body (3+2) ze dvou zápasů vyčnívá Kanaďan Mike Ouellette, jehož Linec v létě přivedl z Grazu. Tým spoléhá také na hvězdy v podobě Američana Pata Leahyho a místního rodáka, mladíčka Daniela Oberkoflera. Právě tito muži vévodili týmové produktivitě v uplynulé sezóně.

Podíváme-li se na obranné řady, zjistíme, že prošly značnou obměnou. Na soupisce se pod slovíčkem Abwehr objevilo celkem pět nových tváří. Jmenujme třeba kanadského obránce Adriana Veidemana (2+2) nebo Daniela Mitterdorfera (0+1), který přišel ze Salzburgu.

Z kabiny Orlů

foto
⇒  „Chceme vyhrát," hlásí střelec Jan Šeda. V úvodním duelu přispěl dvěma góly.

K prvnímu utkání soutěže nastoupilo Znojmo v neděli na horkém chorvatském ledě. Soupeř vlétl do zápasu s velikou vervou, v úvodu druhé třetiny již vedl 3:0, Orli se však nemínili vzdát tak lehce. O kontaktní gól se postaral pardubický Jan Šeda, další trefu přidal do konce 40. minuty Martin Pláněk a náskok domácích záhy smazal opět přesně střílející Jan Šeda. Dramatický duel musely rozhodnout až samostatné nájezdy, v nichž byl úspěšnější Medveščak, znojemský tým si ale i přes nepovedený začátek odvezl na jih Moravy cenný bod.

První utkání ve znojemském dresu absolvoval ex-reprezentační obránce Jan Platil, naopak ve stavu zraněných je přibližně na dva týdny útočník Jiří Beroun. Zpět do plného tréninku už se znovu zapojil brankář Lukáš Sáblík, který měl vzhledem ke studiu trenérské licence v uplynulých dnech náročný program.

Znojemské hráče čeká v pátek před domácími fanoušky těžký úkol, Jan Šeda přesto burcuje: „Chceme bodovat naplno. Je to domácí zápas, takže musíme mít za cíl vítězství. Je jasné, že to bude těžké, ale to bude proti každému soupeři. Na to nemůžeme koukat.“

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Wolfgang Fussi, Christian Jelinek
Čároví: Roman Trattnig, Walter Zehenthofer (všichni AUT)

Sestavy z posledního utkání

EHC Liwest Black Wings Linz: Westlund – Mitterdorfer, Rassl, MacDonald, Mayr, Kurtz, Veideman, Murphy, Scholz, Lebler B., Irmen, Keller, Lebler M., Hisey, Ouellette, Spannring, Leahy, Oberkofler, Baumgartner, Mairitsch, Wolf.

ORLI ZNOJMO: Kacetl - Štach, Platil, Pláněk, Bořuta, Vosátko, Stehlík, Škadra - Jarůšek, Haman, Říha - Kanko, Podešva, Lattner - Havlík, Pucher, Šeda - Komínek, Bartoš, Trojan.

Další zápasy 3. kola

KHL Medveščak Zagreb - Moser Medical Graz99ers