Martin Pláněk: Věděli jsme, že ten zápas nakonec zvládneme

Rozhovory
NE 24. 10. 2010
<em>Znojmo</em> - První kanadský bod do svých statistik si v sobotu večer proti Kadani připsal znojemský obránce Martin Pláněk, který v úvodní dvacetiminutovce poslal svůj tým do vedení. Devatenáctiletý bek působil v minulé sezóně v juniorském týmu, a tak je pro něj letošní ročník v „dospěláckém“ dresu premiérový. Kromě toho všeho si Pláněk zahrál také za reprezentační výběr do dvaceti let a jedním z jeho nejbližších snů je dostat se na mistrovství světa, které se uskuteční na přelomu roku v zámoří: „Rád bych se tam dostal, ale záleží na trenérech, protože je tu spousta dobrých hokejistů a bude to těžké.“
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

V minulém ročníku byly zápasy Znojma s Kadaní velmi vyrovnané, avšak oba dva týmy přes léto posílily, a tak se dal očekávat ještě více dramatický zápas. „Soupeř to byl vynikající. Myslím si, že nás hodně potrápil a měli jsme velkou radost, že jsme to ještě zvládli otočit,“ zhodnotil svůj dvanáctý zápas mezi muži juniorský obránce Martin Pláněk.

⇒  Martin Pláněk

Právě Pláněk si užíval zasloužených ovací ve třinácté minutě, když zavěsil puk přímo pod břevno a otevřel tak skóre zápasu. „Najel jsem si mezi kruhy, dostal vynikající nahrávku od Vládi Říhy a pak už mi nezbylo nic jiného než vystřelit. Jsem rád za první gól,“ popsal svoji premiérovou trefu v druhé nejvyšší soutěži. „Já se před bránu často nedostávám, takže je to pro mě neobvyklá akce.“

Hosté byli nebezpeční především u útoku, neboť na jejich soupisce se nacházejí velmi urostlí hráči: „Pro nás pro obránce to byl náročný hokej. Kadaň dokázala udržet puk na hokejkách a my jsme měli velké problémy je odstavit. Ale tak nakonec jsme to zvládli a dobře to dopadlo,“ dodal Pláněk.

Utkání přineslo stejný scénář, který znojemští hráči zažili v předchozích třech kolech. Povedený vstup do zápasu a během pár minut vstřelená vedoucí branka, přesto soupeř vždy dokázal srovnat krok a duel dokonce otočit. „My jsme se povzbudili na střídačce a řekli si, že to musíme zase otočit, že se nic neděje. Podporovali jsme se a věděli, že ten zápas nakonec zvládneme.“ Příčinou vyrovnání byla především snížená aktivita domácích ve druhé třetině. „Bylo to asi tím, že nám docházely síly. Hrajeme na tři lajny, ale nakonec jsme se dokázali zvednout. Máme kvalitní tým,“ zdůvodnil Pláněk.

Znojemský obránce má již za sebou i několik startů v mládežnické reprezentaci, a tak může herní projev obou soutěží srovnávat: „Reprezentace je techničtější a rychlejší. Liga je spíše bojovnější a hraje se více do těla. Je to ale hodně podobné.“

Naposledy se s juniorskou reprezentací zúčastnil výjezdu do kanadského Windsoru, kde český výběr odehrál čtyři utkání proti místním klubům jako přípravu na blížící se mistrovství světa, které se uskuteční na přelomu roku taktéž v zámoří. „Pro mě to byl obrovský zážitek. Byl jsem tam poprvé v životě a jsem rád, že jsem se tam mohl podívat. Hrálo se mi výborně a závidím klukům, kteří tam můžou hrát pořád,“ popsal své zážitky.

I přestože si Pláněk v Kanadě nepřipsal žádný bod, trenér Miroslav Přerost si znojemského beka velmi pochvaloval. „Mě chválil, protože mě ještě nikdy neviděl (smích). Pochválil mě, ale nic to asi neznamená, protože je tam spousta dobrých obránců. Uvidíme dál, třeba pojedu i na další akci,“ uzavřel rozhovor s úsměvem.

Hlavní trenér Soudek s výkonem hráčů v Litoměřicích nebyl příliš spokojený, ovšem za hru odvedenou proti Kadani je pochválil: „Litoměřice to hrály jinak. Kadaň je lepší mužstvo, mají tam šikovné hráče a my jsme se, přestože jsme hráli na tři pětky, dokázali přizpůsobit. To je opravdu dobrý výkon a já hráče za to chválím.“

Trenér Karel Soudek

Právě tři formace točí trenéři již několik zápasů a plánují v tom pokračovat s největší pravděpodobností i nadále: „Rytmus je jiný, než když se hraje na čtyři útoky. Je to v podstatě náročnější. Než se tomu hráči přizpůsobí, tak to chvíli trvá. Samozřejmě to stojí více sil a uvidíme, jak jsou hráči připraveni.“

Do zápasu nezasáhly tři třinecké posily, konkrétně Jakub Kania, Jakub Orsava a Erik Hrňa, které v pátek odehrály za Třinec duel proti brněnské Kometě. „Ti hráči jenom cestují. V Třinci si něco odehrají nebo odsedí, pak přijedou sem a bez tréninku to prostě nejde. V dalších zápasech uvidíme, jak se celá ta situace vyvine, ale když ti hráči netrénují a jen cestují, tak těžko mohou podat nějaký výkon,“ nechal se slyšet trenér.