IIHF mění desítky pravidel, změny se dotknou i ICEHL

ICE Hockey League
PO 5. 7. 2021
Mezinárodní hokejová federace IIHF sjednocuje velkou část svých pravidel po vzoru zámořské NHL. Změny se dotknou všech evropských soutěží včetně mezinárodní bet-at-home ICE Hockey League, ve které budou nastupovat Orli. Nejviditelnějšími změnami budou 3D ofsajd a omezení hry brankáře.

Ke změnám sice dochází každý rok, nicméně letošní "várka" je opravdu významná a rozsáhlá. Jejím cílem je sjednocení pravidel mezi NHL, KHL a evropskými soutěžemi. Nově by i samotná kniha pravidel měla mít po celém světě stejně číslované kapitoly a věnovat se stejným oblastem.

To zásadní pro evropské ligy přichází u několika pravidel, kde se výklad IIHF přizpůsobuje tomu, co má nastaveno kanadsko-americká NHL. Jde například o tzv. 3D ofsajd, což znamená, že útočící hráč nebude nadále muset mít při přechodu do útočného pásma brusli na ledě. Postačí, že bude ve vzduchu na úrovni modré čáry.

Další změnou je omezení hry brankáře holí do prostoru lichoběžníku za brankou. Čáry budou nově na každé ledové ploše a označí území, kde může gólman hrát s pukem. Pokud by to udělal jinde na ledě, dostane menší dvouminutový trest.

Změn je více, velká část nebude příliš viditelná, týká se sjednocování trestů a toho, za jaký přestupek následuje jaký trest. Asi nejvýznamnější změnou v této oblasti je zrušení pravidla, kdy za uložený pětiminutový trest musel automaticky následovat i trest do konce utkání. Bude tedy možné třeba za šarvátku udělit jen pětiminutový trest, po jehož vypršení se hráč vrátí na led, jak je často k vidění v NHL.

Konkrétní aplikaci v ICE Hockey League musí ještě upřesnit vedení soutěže. Některé změny (například rozšíření trenérské výzvy na další situace) budou závislé na technickém vybavení jednotlivých stadionů.

Nová pravidla by v soutěžních zápasech poprvé měla být aplikována v srpnu 2021 při zápasech olympijské kvalifikace na hry v Pekingu.