Erste

Hokej není fabrika, aby se dalo všechno naplánovat

Hokej není fabrika, aby se dalo všechno naplánovat
14.09.2004 | HoR, GaZ

Z n o j m o - Začátek sezóny se blíží a doba, ve které nešlo ani o body, ani o postavení v tabulce, je nenávratně pryč. Znojemský tým prošel velkými změnami - výměna trenéra, angažování nových hráčů, ale i celá letošní extraliga bude svým způsobem zvláštní v několika aspektech. Začíná neobvykle v druhé půlce září a v soutěži se můžou představit hráči, kteří vzhledem k výluce NHL zamíří zpět do své hokejové kolébky. Hokej může potěšit i zklamat, je to hra. Prezident znojemského klubu Jaroslav Vlasák má podobný názor.

Zvláštní příchuť letošnímu ročníku extraligy by mohla přidat výluka NHL a s tím spojený start jejich hráčů v naší soutěži. Jaká spatřujete pozitiva a negativa?
V každém případě by se měla liga zkvalitnit, protože se tady objeví nejlepší čeští hráči, kteří patří k nejlepším hráčům v NHL a ti mohou extraligu jenom obohatit. Divák by si měl přijít na své. To jsou asi klady. A zápory? Ty se teď momentálně asi nedají říct, jestli vůbec nějaké budou. Kluci jsou z Ameriky zvyklí na jiné podmínky a jiné zázemí, než je čeká v extralize. To se projeví podle toho, jak dlouho tady budou. Pak se můžeme bavit o tom, jestli v tom budou nějaké zápory.

Může se stát, že NHL začne, řekněme v listopadu, potom se budou muset dávat mančafty zpět dohromady?
To si vyloženě nemyslím. Samozřejmě záleží na tom, kolik hráčů v těch mančaftech nastoupí. Myslím si, že do kolektivu zapadnou, to by neměl být problém v žádném mančaftu. V podstatě si žádný mančaft nemůže dovolit, aby spoléhal jen na posily z NHL, protože dneska nemůže nikdo říct, jak dlouho stávka bude trvat. Když NHL začne, kluci odejdou a všechny mančafty budou muset hrát dál.

Na světovém poháru byli oporami národního týmu Patrik Eliáš a Tomáš Vokoun. Oba by měli v brzké době nastoupit v řadách Orlů…
Patrik je vynikající hráč a navíc hrál s dalšími dvěmi skvělými hráči Davidem Výborným a Martinem Havlátem. Bylo vidět, že si na ledě rozumí a spolu je to baví. Tomáš to vzadu navíc jistil. Je to bezesporu výborný brankář, ale vycházelo to hlavně z toho, že mu celý mančaft pomáhal.Tomáš je doma, budeme s ním tento týden jednat o tom, kdy bude připraven nastoupit. Patrik zůstal ještě v Americe, rozhodne se příští týden.

Došlo už k dohodě se Zlínem ohledně startu obránce Karla Rachůnka?
Karel by měl již v pátek proti Třinci nastoupit

V tisku se objevilo, že zájem obléknout dres Znojemských orlů má i Jan Hrdina?
Ohledně Honzy Hrdiny jsou to pouze spekulace. Je pravda, že mě kontaktoval telefonicky jeho agent. Rozpočet našeho klubu není nafukovací. Máme tady tři kluky, což je určitě dostačující a situace už nám neumožňuje, abychom angažovali někoho dalšího.

Jak se vám líbil výkon českého týmu na Světovém poháru?
Semifinálový zápas s Kanadou se mi líbil moc. Byl fantastický! Už zápas se Švédskem ve Stockholmu kluci sehráli parádně a ukázali, že chtějí dál. Proti Kanadě jsme měli trochu smůlu v prodloužení, ale klobouk dolů před jejich super výkonem.

Národní tým byl poznamenán tragickou smrtí Ivana Hlinky, přesto se s ní vyrovnal statečně, stejně tak, jako trenér Vladimír Růžička.
Ivan Hlinka byl bezesporu velká osobnost. Byl vynikající hráč a taky vynikající trenér. I Vláďa Růžička byl vynikající hráč a je i výborný trenér, hlavně v tom směru, že ho hráči berou. Vzhlíží k němu, plní jeho pokyny. Koneckonců jsme se o tom mohli přesvědčit ve dvou play-off, které jsme se Slavii pod jeho vedením hráli. Je to určitě dobrý trenér.

Nejen trenér Růžička a jeho Slavia nám už dvakrát zabránila v postupu přes první kolo play-off, ale i Zlín a Pardubice nám překazili cestu mezi čtyři nejlepší týmy extraligy. Co letos?
Říkám každý rok to samé, ale na tuhletu otázku se nedá odpovědět jinak. Samozřejmě bychom si přáli, abychom postoupili přes první kolo play-off, ale to se tam nejprve musíme dostat. Už jsem to někde říkal, sport není fabrika, aby se dalo všechno naplánovat dopředu. Přání máme, cíle máme. Ale pro úspěch se musíme dostat nejprve do play-off. Až tam budem, musíme všechny síly soustředit na to, aby se nám podařilo přes první kolo postoupit. Jenže to chtějí všechny mančafty! Jak už jsem říkal na začátku, extraliga bude plná hvězd NHL a postoupit může opravdu kdokoliv a kdokoliv může být taky dole. Samozřejmě se budeme snažit, abychom to nebyli my.

Sledujete přípravu mužstva, jeho doplňování, formování a vystupování v přípravných zápasech. Jak vidíte letošní tým?
Svůj názor na mančaft mám. Navíc podle jmen to vůbec nevypadá špatně. Ale i ostatní mančafty mají určitě natrénováno a budou chtít dopadnout co nejlépe. Jak už jsem říkal, je to sport, kde se nedá nic plánovat.

Proč by měl i v letošní sezóně znojemský fanoušek rád chodit na hokej do Hostan arény?
Věřím, že se sem lidi budou opět chodit bavit. Budou mít šanci podívat se nejen na hráče, kteří přišli z NHL k nám, ale i na hráče, kteří zakotvili v jiných klubech. Navíc to skýtá možnost vidět opravdu špičkové hráče působící v nejlepší lize na světě. Tímto diváky do ochozů zvu a doufám, že nám zachovají přízeň tak, jako každý rok.