Extraligová pravidla hlásí další změny

Aktuální zprávy
PÁ 26. 5. 2006
První změny ještě nestihli příznivci hokeje pořádně vstřebat a Asociace profesionálních klubů už přichází s dalšími novinkami. Nejatraktivnější změnou je, že v základní části vymizí remízy. Pokud utkání skončí nerozhodně také po prodloužení, budou rozhodovat nájezdy. Dále se mění osazení profesionálních sudích, ruší se pro nadcházející ročník Utkání hvězd a APK zvolila nového prezidenta. Extraliga rozjíždí zápasový kolotoč 8. září, Orli načnou svou pouť na ledě držitele posledního mistrovského poháru, tedy v pražských Holešovicích proti Spartě!
PRVNÍ ZMĚNY NALEZNETE ZDE!

• NOVÝM PREZIDENTEM APK JE CTIBOR JECH: Poté, co ukončil Luboš Koželuh své působení v pražské Spartě, dal k dispozici svou funkci prezidenta APK na minulé valné hromadě. Asociace profesionálních klubů tuto skutečnost vzala na vědomí a jednohlasně zvolila novým prezidentem libereckého generálního manažera Ctibora Jecha. Ten zároveň nahradil Koželuha ve složení Výkonného výběru Českého svazu ledního hokeje.

• ZMĚNA MEZI PROFESIONÁLNÍMI ROZHODČÍMI: Také následující rok zůstane v české extralize model se třemi profesionálnímu sudími. Zatímco v loňském ročníku byli těmito vyvolenými Radek Husička, Milan Minář a Martin Smeták, v sezóně 2006/07 nahradí Husičku arbitr Vladimír Šindler. Ten má zkušenosti rovněž s rozhodováním mezinárodních utkání, pískal finále světového šampionátu.

• EXTRALIGA ZAČNE 8. ZÁŘÍ: Nový extraligový ročník ověnčený atraktivními změnami odstartuje druhý zářijový pátek. Poslední kolo je na programu 20. února. Posléze proběhne předkolo play off a samotná vyřazovací část začne 3. března. Nový majitel poháru pro mistra republiky bude znám nejpozději 16. dubna.

• V ZÁKLADNÍ ČÁSTI BUDOU NÁJEZDY: Zcela nejatraktivnějším bodem nových pravidel jsou samostatné nájezdy. Ty nastanou v momentě, kdy utkání skončí po základní hrací době i pětiminutovém nastavení, nerozhodně. Prodloužení se bude hrát ve čtyřech na obou stranách, poté bude upraven středovým pruh kluziště směrem na branku a budou následovat nájezdy. Hráči pojedou série po třech, pokud ani tehdy nenastane rozuzlení, bude se pokračovat po jednom nájezdu. Vítěz si připíše do tabulky dva body, poražený po nastaveném čase či nájezdech jeden bod.

• ROZHODUJÍCÍ ZÁPASY PLAY OFF BEZ NÁJEZDŮ: Jiná pravidla nastanou také v předkole play off či samotném play off. Pokud utkání po šedesáti minutách nenajde vítěze, bude se pokračovat desetiminutovým prodloužením a poté nájezdy, jako tomu bylo doposud. Nově bude rovněž upraven středovým pruh ledu před brankami. Jiná situace bude v pátém rozhodujícím zápase předkola nebo sedmém rozhodujícím utkání play off. Tehdy, když se nerozhodne v základní hrací době, tak nastane přestávka a dvacetiminutové prodloužení v pěti hráčích na každé straně. Hrát se bude do té doby, dokud nepadne vítězný gól. Tedy do rozhodnutí, nájezdy v rozhodujících zápasech odpadávají.

• DRUHÉ ASISTENCE NEBUDOU: Nově se hokejistům do tabulky produktivity nebudou zapisovat druhé asistence. Jde o úplnou novinku, která není vyzkoušená žádnou ligou na světě. Kanadské bodování se tedy bode tvořit body, které získá autor gólu a pouze první nahrávač!

• KVŮLI EHT ZMĚNĚNA TERMÍNOVÁ LISTINA: V rámci delší přípravy reprezentantů na jednotlivé turnaje Euro Hockey Tour dojde k menší úpravě v hracích dnech. Dohodla se tak APK s Českým svazem ledního hokeje. Před reprezentačními turnaji se nebude hrát nejvyšší domácí soutěž v neděli, po jejich skončení se namísto úterka bude hrát extraligové kolo až ve středu.

• UTKÁNÍ HVĚZD NEBUDE, JEDNÁ SE O POHÁRU: Poslední čtyři roky se v lednu odehrávalo Utkání hvězd mezi výběrem české a slovenské reprezentace. APK se nyní rozhodlo, že tento exhibiční zápas pro sezónu 2006/07 zruší. Důvodem je, že hráči a jiné zainteresované osoby k samotnému klání nepřistupovali zodpovědně. Naopak APK společně s BPA sport marketing uvažuje o zavedení pohárové soutěže v době letní přípravy.

• BRANKÁŘI BEZ NÁVLEKŮ, PRUŽNÁ KONSTRUKCE BRANKY: Poslední změny se týkají gólmanů. Ti od nadcházejícího ročníku nesmějí používat návleky na brankářské kalhoty. Zároveň je novou podmínkou, že všechny kluby musí používat pružné ukotvení brankových konstrukcí. Řada mužstev už tento bod zavedla dříve, pro jiné je to novým povinným pravidlem.

• NEWSLETTER