EBEL 2012/2013: 12 týmů a nový systém play-off

Aktuální zprávy
ST 23. 5. 2012
<em>Klagenfurt, Znojmo</em> - Je rozhodnuto. Středeční dlouhé zasedání vedení Erste Bank Eishockey ligy v Klagenfurtu je u konce. Od příští sezóny se soutěž rozšíří na dvanáct týmů. Nově ji budou hrát rakouské manšafty Dornbirn Eishockey Club a HC TWK Innsbruck. Z ligy naopak odchází kvůli finančním problémům slovinská Jesenice. Ta bude působit minimálně jednu sezónu v nižší rakouské soutěži. Vstup Piešťan do EBEL neposvětil Slovenský svaz ledního hokeje.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

EC Dornbirn

Dornbirn je rakouské město ležící ve spolkové zemi Voralbersko. Hokejový klub, jenž ve městě dlouhá léta působí, nese název EC Dornbirn. Největšího úspěchu dosáhl v roce 2004, kdy se stal vicemistrem Rakouska. V sezóně 2007/2008 stál tým s buldokem ve znaku znovu ve finále, tentokrát však ve druhé nejvyšší soutěži. Po boji s farmářským týmem Salzburgu se stal mistrem. Stejného úspěchu dosáhl klub i o dva roky později. Od sezóny 2012/2013 vstupuje do Erste Bank Eishockey ligy.

» Oficiální web klubu

HC TWK Innsbruck

Innsbruck je hlavní město rakouské spolkové země Tyrolsko. Žije v něm necelých 120 tisíc obyvatel. Hokejový klub HC TWK Innsbruck byl založen v roce 1994. Díky silnému elektrárenskému sponzoru se v sezóně 2000/2001 probojoval do nejvyšší rakouské soutěže a působil v ní celých devět let. V roce 2009 však musel Erste Bank ligu z finančních důvodů opustit a hrát nižší Nationalligu. V roce 2012 se Žraloci do EBEL vracejí.

Nejdůležitější zápasy sezóny hraje Innsbruck na olympijském stadionu, kde se v roce 2005 konalo i hokejové mistrovství světa. Pro ostatní utkání slouží menší Tiroler Wasserkraft Arena.

» Oficiální web klubu

Herní systém

Patrných změn doznal také herní systém. První kolo sezóny 2012/2013 se odehraje v pátek 7. září. Nejprve se týmy utkají každý s každým dvakrát doma a dvakrát venku. Prvních šest celků si zajistí přímý postup do play-off a bude bojovat v nadstavbě již jen o umístění. Zbylé týmy se utkají o poslední dvě postupová místa do vyřazovacích bojů. Nadstavbu hraje každý s každým dvakrát (jednou doma a jednou venku). Začíná se 20. ledna 2013.

Doposud bylo vše při starém. Novinky však přicházejí, co se týče rozlosování pro play-off. První tři týmy tabulky si totiž sami zvolí soupeře z pátého až osmého místa pro play-off. Přednost při volbě má samozřejmě nejlépe umístěný celek. Čtvrtý tým se utká se „zbylým“ soupeřem z páté až osmé příčky (takový systém praktikují například i ve Švédsku - pozn. redakce).

Semifinále i finále se hraje již podle obvyklého řádu. Nejlépe umístěný celek ze základní části se střetne s tím nejhůře postaveným. Play-off startuje 24. února 2013, mistr ligy bude znám nejpozději 11. dubna 2013.