Orli Znojmo Orli Znojmo

Dobrá sezóna

Dobrá sezóna

Dá se jednoznačně konstatovat, že sezóna 2001/2002 byla úspěšná. Výkonnostní cíl, postup do závěrečných vyřazovacích bojů, byl splněn. K úplné spokojenosti chyběl pouze krůček, v podobě postupu do semifinále play-off přes tým Zlína. Pojďme se trochu ohlédnout za účinkováním Znojemských Orlů v tomto ročníku ČTELH.
1. Pomalejší rozjezd

Začátek soutěže, jako už tradičně, týmu příliš nevyšel. První čtvrtinu strávili Orli na chvostu tabulky a ne a ne nabrat to správné tempo. Postupně ale začali získávat potřebné body, a to i na hřištích silných soupeřů (Třinec, Sparta). Usídlili se ve středu tabulky, kde zůstali až do konce základní části. Přispěl tomu i příchod některých posil (V. Král, Benák, Barus), které se po začlenění do týmu začaly prosazovat . Největší díl odpovědnosti však tradičně ležel na první a druhé pětce. Bohužel se ale elitní znojemští střelci (Pucher, Uram) dlouho nemohli dostat do obvyklé pohody. Trenéři se po několika experimentech, kdy nezůstal v sestavě kámen na kameni, vrátili k osvědčenému složení útočných formací i sehraným obranným dvojicím. Zdařilým krokem se ukázalo začlenění bojovníka Hamana do prvního útoku. Ten svým pojetím „falešného beka“ umožňoval nejen svým křídlům, ale také obránci Havířovi, myslet více na útočení. Toto se projevilo Havířovým celkovým 4. místem v kanadském bodování, s největším počtem vstřelených branek mezi všemi obránci ligy. Po počátečním rozkoukávání se probudil i Plch a vedle výborného Vorla výkonostně rostl zápas od zápasu. Dobře je doplňoval neúnavný dříč Procházka. Nelze nevzpomenout kvalitní a vyrovnaný výkon brankáře Svobody, který měl za často nejistou obranou stále co dělat. Kudrna mnoho utkání neodehrál ale v zápasech, ve kterých do branky nastoupil, nezklamal.

2. Doma neporazitelní

V prosinci odstartovala nebývalá šňůra třinácti zápasů bez porážky v normální hrací době na domácím ledě! Orli se tak probojovali v hodnocení domácích zápasů celkově na 3. místo, hned za Spartu a Pardubice. Je jen škoda, že podobné výkony nepodávali i na hřištích soupeřů. Největší problémy hře znojemských činily opět týmy ze dna tabulky, hrající převážně agresívní, silový a úporně obranný hokej (Karlovy Vary, Plzeň, Kladno, Havířov, Litvínov). Naopak s mužstvy ze špice (Sparta, Zlín, Vítkovice), mají velmi dobrou bilanci. Je to hlavně tím, že tyto týmy preferují podobný styl hry jako Orli. Rychlý, kombinační, útočný a pohledný hokej, který se divákům určitě líbí více.

3. Play - off

Po definitivním určení čtvrtfinálových dvojic byli všichni plni optimismu. Předně Zlín svou hrou Orlům docela vyhovoval a také bilance vzájemných zápasů byla vyrovnaná. Jako výhoda se mohla zdát i výměna reprezentačního brankáře Hudáčka za nepříliš přesvědčivého Maříka a marodka důležitých hráčů Beranů. V prvních utkáních to tak i vypadalo. Berani působili unaveně a Znojmo vykročilo rázně k postupu. Po dvou domácích vítězstvích a vedení 3:1 na zápasy snad nebyl ve Znojmě pesimista, který by si na postup Orlů nevsadil. Černý osud série se ale pomalu naplňoval. Nemocní Berani se začali uzdravovat, Mařík se rozchytal k vynikajícím výkonům a slibné vedení bylo pryč. Rozhodující boj byl oslavou pohledného a korektního hokeje, na který by se, dopadnout opačně, ve Znojmě ještě dlouho vzpomínalo. V duších se objevil pocit marnosti a beznaděje. Dlužno ještě podotknout, že zlínské družstvo je zkušené, obsazuje každoročně přední místa v extralize a s vyřazovacími boji má mnohem větší zkušenosti než tým Orlů.

4. Budoucnost

Tým Znojemských Orlů byl v letošní sezóně budován tak, aby uspěl v play – off. Tento trend bude jistě dodržen i při případné obměně kádru pro sezónu příští. Posílit bude asi nejvíce potřebovat obrana, která celou sezónu střídala dobré okamžiky s vyloženými propadáky. Vedení klubu a určitě i diváci již asi nebudou uvažovat o nižších cílech pro nastávající ročník, než postup do play – off a pak alespoň (?) do semifinále. Mužstvo se začne připravovat „na suchu“ již 22.4. a tréninkové dávky budou jistě odpovídat obrovské zátěži, kterou musí organismus extraligového hokejisty v průběhu sezóny vydržet.

5. Diváci

Znojmo patřilo diváckou kulisou mezi nejlepší již v nižších soutěžích. Letos ale hokejová euforie nabývala na síle až po polovině sezóny a ve vyřazovacích bojích již byla úplně v normálu. Lze to přičíst ne moc slavným výsledkům v začátku sezóny, ale také jistou namlsaností znojemského diváka výborným hokejem. Stále však patří mezi špičku extraligy nejen svým slušným fandovstvím bez vulgárního pokřikování na soupeře nebo rozhodčí, ale také svou oddaností klubu a ochotou následovat své hráče na soupeřova hřiště ve velmi hojném počtu. Samostatné uznání patří členům Fanclubu, zvláště pak jejich bubeníkům (viz jiný článek).

6. Závěrem

Popřejme společně Znojemským Orlům do nastávajícího ročníku mnoho úspěchů, pevné zdraví, klid a dobré zázemí a v neposlední řadě i sportovní štěstí. Znojemští diváci jim budou opět držet palce, ať se ročník 2002/2003 vydaří k úplné spokojenosti všech.