Co nového v EBEL: Villach uzavřel kádr, Bolzano bez hráčů i trenéra

ICE Hockey League
SO 12. 7. 2014
Na dvou alpských úbočích rakousko–italské hranice panuje v posledních týdnech hodně odlišná hokejová nálada. Zatímco Villach má soupisku kompletní a vyhlíží start sezóny, mistr z Bolzana žije v nejistotě. Spekuluje se dokonce o tom, že jeho start v EBEL je v ohrožení.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

I když se ze severu Itálie v posledních dnech nehrnuly dobré zprávy, zdroje blízké klubu i EBEL tvrdí, že se na tvorbě týmu pro sezónu 2014/15 intenzivně pracuje. Oficiálně však Lišky nemají pod smlouvou žádného hráče. Mistrovský kádr se rozutekl, zahraniční hráči našli domov v jiných týmech ligy a italští reprezentanti čekají na další vývoj. Stavitel vítězného mužstva, americký trenér Tom Pokel, dávno shání posily ve Vídni.

Hlavní odchody z Bolzana

• Kim Strömberg - Klagenfurt
  • Sebastien Piche - Linz
  • McGregor Sharp - Schwenninger (DEL)
  • Trent Whitfield - Portland (AHL)
  • Mark Santorelli - Villach

Pozdní skládání týmu není pro Bolzano ničím novým, v podobné situaci byl klub i loni. Jenže tehdy měl jasnou vizi a úspěšného kouče. Teď tým tíží dluhy z minulé sezóny, zejména kvůli nasmlouvaným bonusům pro hráče za mistrovský titul. Noví sponzoři nepřišli, a tak v minulém týdnu prezident klubu Dieter Knoll dokonce prohlásil, že účast v další sezóně „vidí padesát na padesát“.

Přesto nyní panuje mírný optimismus a všichni zúčastnění věří, že Bolzano hrát bude. Nejen EBEL, ale i Champions Hockey League, kde by mělo už 22. srpna na ledě finského Turku důstojně reprezentovat.

Rakušané posilují, Villach hlásí hotovo

Ambiciozní Villach provedl přípravu na Ligu mistrů více než pečlivě a už nyní hlásí, že má kádr kompletní. Rozloučil se sice s nejproduktivnější ligovou dvojicí Hughes (odešel do Salzburgu) – Ryan (míří do Švédska), jejich náhrada ale kvalitu nepostrádá. Po střelci Fortierovi z Vídně a Lammersovi z Klagenfurtu podepsal korutanský klub v minulých dnech taky nejproduktivnějšího hráče loňského mistrovského Bolzana Marka Santorelliho. Jak klub uvedl, byl právě tento hráč „vysněnou posilou“.

Dvakrát za poslední tři sezóny vyhrál John Hughes bodování EBEL. Ve Villachu musel skončit z disciplinárních důvodů, pokračovat bude v Salzburgu

Pod novými trenéry posiluje i Vídeň a Salzburg. Klub z Mozartova města se dohodl na smlouvě s Johnem Hughesem, dlouhodobě nejproduktivnějším hráčem EBEL, navíc přivedl ze Švédska šikovné křídlo Bretta Sterlinga. V zemi tří korunek lovila i Vídeň a ulovila stokilového beka Bretta Carsona s více jak stovkou startů v NHL. Kromě něj obléknou žlutý dres Capitals nově taky Hugh Jessiman z Medveščaku Záhřeb nebo Kris Foucault, jenž přichází s pověstí důrazného útočníka ze zámořské AHL.

To Graz vzal letní přestavbu týmu pořádně od podlahy. Po třetí neúspěšné sezóně za sebou přežili v řez kádrem jen dva hráči z kanadské enklávy – útočník Latendresse a brankář Sabourin. Jinak se klub rozloučil s většinou cizinců a testuje nové – mimo jiné slovenského útočníka Petrušku a amerického obránce Ganzaka, kteří oba působili s novým trenérem Bjorkstrandem v minulé sezóně v Dánsku.