Co nového v EBEL: Bolzano mistrem, čtyři noví trenéři

ICE Hockey League
NE 13. 4. 2014
Ročník 2013/14 v Erste Bank Eishockey Lize je u konce. Trval nejdelší možnou dobu, až do prodloužení rozhodujícího pátého finále. V něm vystřelil mistrovský titul pro italské Bolzano na ledě rakouského Salzburgu slovinský útočník Žiga Pance a symbolicky tak stvrdil mezinárodní punc soutěže. Ta má poprvé v historii mistra, který není z Rakouska.
Český brankář Jaroslav Hübl byl jasnou brankářskou jedničkou Bolzana

Bolzano zažilo sezónu z říše snů. Nováček ligy, který dával dohromady tým na poslední chvíli, vybral ohromně dobře. Tým složený z italských reprezentantů a vhodně doplněný zahraničními hráči si rychle sedl a už od začátku soutěže podával vynikající výkony. Pod vedením amerického kouče Toma Pokela dokonce hned na začátku sezóny vedl tabulku. Později sice o prvenství přišel, se zajištěním postupu do play-off ale neměl starosti.

Ze severu Itálie se nesla sebevědomá prohlášení. Tým si v průběhu sezóny s přibývajícími úspěchy postupně vyhlásil tři cíle: chceme play-off, chceme do Ligy mistrů a chceme titul. Nebyla to přehnaná prohlášení. Všechny tři cíle dokázal splnit a ve vyřazovacích bojích naplno ukázal svou sílu.

Do čtvrtfinále si překvapivě zvolil 800 km vzdálený Fehérvár a vyřídil jej 4:0 na zápasy. Proti Villachu sice jednou padl, vítězství 3:1 ale bylo i tak pohodlné. A finálovou sérii proti Red Bullu Salzburg začalo Bolzano suverénním vítězstvím 6:1 na ledě soupeře, následované další výhrou doma před poprvé vyprodanou halou. Soupeř se sice nevzdal, sérii srovnal a před pátým zápasem se zdálo, že má navrch. Jenže jedenáctá minuta prodloužení pátého zápasu přinesla na jižní stranu Alp velkou radost.

Mistrovský pohár tak nad hlavu zvedají mimo jiné ex-znojemský útočník Kim Strömberg a český brankář Jaroslav Hübl, který patřil k hlavním strůjcům překvapivého triumfu Italů.

Bolzano
7 200 diváků ve vyprodané hale Palaonda v Bolzanu během finálové série proti Salzburgu

Trenérské rošády v Rakousku

Trenérské změny v EBEL

Klagenfurt
--> Christer Olsson (SWE)
<-- Martin Stloukal (CZE)

Vídeň
--> Tommy Samuelsson (SWE)
<-- ?

Graz
--> Petri Matikainen (FIN)
<-- Todd Bjorkstrand (USA)

Innsbruck
--> Daniel Naud (CAN)
<-- Christer Olsson (SWE)

Poprvé v historii je převážně rakouská soutěž bez rakouského mistra. Vídeň pomýšlela na titul, jenže skončila už ve čtvrtfinále. Úřadující mistr z Klagenfurtu se vůbec nedostal do play-off, čímž se nechtěně zapsal do ligové historie. Ještě hůř dopadl (znovu) ambiciozní Graz. Všechny tři zmíněné týmy mění trenéra.

Z Vídně po třech sezónách odchází švédský stratég Tommy Samuelsson a vrací se do rodné vlasti, kde bude koučovat Färjestad. O náhradě zatím není rozhodnuto. Graz se v úvodu sezóny zbavil kanadského kouče Richera, ani jeho náhrada – uznávaný Petri Matikainen se zkušenostmi z KHL a reprezentace – ale zlepšení nepřinesl. Příští rok tak má do Štýrska konečně vrátit úspěšné časy Američan Todd Bjorkstrand, který posledních 12 let budoval z pozice trenéra a manažera nejúspěšnější dánský klub Herning.

Největší zemětřesení postihlo Klagenfurt. Pro nejúspěšnější rakouský klub dopadla sezóna katastrofálně, což odneslo prakticky celé sportovní vedení týmu i mnoho zahraničních opor. Znojemského fanouška jistě zaujme jméno nového hlavního kouče, kterým se stal Martin Stloukal. Ten v prvních dvou sezónách v EBEL vedl právě Orly. Jeho předchůdce u kormidla Klagenfurtu, Švéd Christer Olsson, však dlouho bez práce nezůstal. Angažoval jej poslední Innsbruck, kde má za cíl konečně pozvednout Žraloky ze suterénu tabulky vzhůru.