Orli Znojmo Orli Znojmo

Česká mentalita už mi není neznámá, kvituje Sasu Hovi

Česká mentalita už mi není neznámá, kvituje Sasu Hovi

Česko mu není neznámé, nejlepší léta své kariéry dle sebe strávil v Brně. S úspěchy z finské, slovenské a české nejvyšší soutěže přichází finský brankář Sasu Hovi hájit branku Orlů. K týmu se připojil jedenatřicetiletý gólman v pondělí.

Co vás přivedlo do Znojma?
Těžko říct, nabídku Znojma jsem v podstatě ani moc nečekal. Pracovat na sobě jsem začal pár měsíců dozadu, začal jsem si dělat přípravu na nový ročník. S klubem jsem se začal připravovat teprve před třemi týdny. Zatím jsem se sebou spokojený.

Věděl jste, do čeho jdete?
Mezinárodní EBEL jsem ještě v životě neviděl. Ptal jsem se ale lidí, kteří o lize něco vědí, a ti mi řekli, že soutěž je to velice kvalitní. Navíc znám Znojmo velice dobře, umím česky a budu tu chytat. Víc jsem vědět nepotřeboval.

Proč jste se vrátil do Česka?
Když jsem hrál v Brně nebo Vsetíně, byl jsem vždy maximálně spokojený. Znám místní zvyky, jak se chovat, co se tu jí. Česká mentalita mi už není neznámá. Dá se říct, že toho o Češích vím dost.

Máte za sebou velké úspěchy, pomáhá vám to?
Něco jsem už odehrál, to je pravda. Prozatím to byly jen samé dobré zkušenosti. Pomáhá mi to v kariéře, vidím, kde mám rezervy. Zlepšovat se je totiž velice důležité, pokud chce být člověk úspěšný. Navíc pro brankáře jsou zkušenosti velice důležité, bez nich je v podstatě k ničemu.

Kde se vám doposud nejvíce líbilo?
Když jsem začínal s hokejem ve Finsku, byl jsem ještě mladý. Příliš mladý na to, abych byl dobrým brankářem. Se Vsetínem, Bratislavou a Brnem však přišly úplně jiné rozměry zkušeností, které zapříčinily, že v té době jsem byl spokojený.

V minulé sezoně jste rok nehrál, čas jste věnoval studiu. Jak probíhá?
Mám za sebou teprve rok a půl, moc jsem toho nestihl. Samozřejmě chci potom i pokračovat. Ten rok jsem ale potřeboval, hodně jsem zrelaxoval a pročistil si hlavu od stresu.

Máte nějaké plány do budoucna?
Nic jasného zatím v plánu nemám, teď se budu zaměřovat na svoje výkony ve znojemském brankovišti. Ve Finsku jede můj byznys i beze mě, takže se můžu plně soustředit na chytání.

Vrátil jste se do Česka i kvůli fanouškům?
Fandové tu byli vždycky dobří, o tom žádná. Vždy dokázali na stadionu udělat skvělou atmosféru. Je to jedna ze součástí toho, jak se soustředit na zápas. Fanoušci dávají do vzduchu energii, která mě tlačí k lepším výkonům.

Foto: Znojemský deník