Bývalí Orli ve Skotsku

Dění v hokejovém světě
ST 23. 10. 2002
E d i n b u r g h - 575 diváků sledovalo domácí vítězství týmu Edinburgh Capitals v poměru 2:1 ve čtvrtém kole britského poháru Findus Cup nad týmem Coventry Blaze. Tento zápas by nebyl pro českého fanouška ničím zajímavý, kdyby se v sestavě domácích poprvé nesešla dvojice bývalých Orlů Ladislav Kudrna - Vladimír Holík. A že byl jejich přínos pro zápas klíčový, dokazují statistiky. Holík přihrával na vítěznou branku, Kudrna pochytal 37 střel a získal ocenění "Hráč zápasu".

Pro čtyřiadvacetiletého beka Holíka to bylo premiérové vystoupení ve svém novém týmu. Po skončení smlouvy ve Znojmě nemohl dlouho najít angažmá, až mu pomohl jeho bývalý spoluhráč Kudrna, který ve Skotsku už několik týdnů pobýval. "Nemohl jsem se dočkat, až se zase objevím na ledě. Slyšel jsem, že Edinburgh má dobrý tým a těším se, že zase poznám něco nového," svěřil se Holík pro příletu místnímu listu Evening News. Do Skotska jej přivedl jeho kolega Kudrna. "Ladislav mi volal a řekl mi, že tým shání obránce. Tak jsem tady," dodal.

Capitals nevstoupili do sezóny příliš šťastně. V úvodním zápase podlehli v Dundee místním Stars dokonce 3:16! S příchodem Ladislava Kudrny se ale situace obrátila. S ním v brance tým pouze jedinkrát prohrál a jak v lize, tak v poháru se zvedl ze spodních příček tabulky. Kudrna si ze šesti zápasů čtyřikrát odnesl ocenění pro nejlepšího hráče utkání. "Tyhle ceny jsou pro mě něco nového. Přišel jsem sem, abych chytal a odvedl dobrou práci, ale tahle ocenění jsou určitě dobrá pro moje sebevědomí," vyjádřil se Kudrna s pomocí tlumočníka pro Edinburgh Evening News. "Jsem tady od toho, abych dobře chytal a pokud se mi to bude dařit, můžeme vyhrávat. Pokud navíc udržím čisté konto proti takovému týmu, jako je Newcastle, je to o to lepší," dodal Ladislav Kudrna po vítězství 3:0 v průběhu minulého týdne.

Kudrna a Holík nejsou v hlavním městě Skotska jedinými hráči, kteří si spolu mohou promluvit svou rodnou slovanskou řečí. V obraně Capitals nastupuje také obránce Jan Krajíček, který v Česku nastupoval v dresu Zlína, Slavie či Opavy a naposledy působil ve slovenské Skalici. V Opavě se na rok v minulosti potkal také se svým novým spoluhráčem Holíkem a v současné době je nejvytíženějším bekem týmu, na ledě tráví za zápas až čtyřicet minut. V útoku nastupují dva slovenští hokejisté Peter Konder a Martin Cingel. Oba patří se čtyřmi brankami k nejlepším střelcům týmu.

Trenér Capitals Steven Lynch si československou pětku v týmu náramně pochvaluje. "Při vší úctě k našim brankářům, Ladislav je úplně na jiné úrovni. Jan Krajíček už prokázal, že je vynikající obránce a s příchodem Holíka, který se už objevil také v českém národním týmu, se naše obrana ještě zkvalitní," nešetřil Lynch chválou na oficiálních stránkách klubu. "Naše hra se s příchodem cizinců zlepšila a jejich angažování se ukázalo být správným krokem," dodal.

Edinburgh Capitals hrají v soutěži zvaně Findus British National League, která je považována za druhou nejvyšší na ostrovech. V této soutěži je, na rozdíl od samostatné a kvalitnější ISL Superleague, omezen počet cizinců v týmu a proto v ní hraje většina britských reprezentantů. Zápasy navštěvuje v průměru 400-2000 diváků, v Superlize potom návštěvy především díky převaze moderních hokejových arén dosahují srovnatelných čísel jako česká extraliga. Sezónu začal Edinburgh účastí v poháru Findus Cup, což je obdoba našeho Tipsport Cupu, ale do semifinále se neprobojoval. Liga BNL, jejíž start se s pohárem kryje, má za sebou teprve čtyři kola.