Budeme se snažit o vyváženou hru, říká trenér Sýkora

Rozhovory
ÚT 11. 9. 2007
<em>Znojmo</em> - Do startu nejvyšší hokejové soutěže již mnoho času nezbývá a po přípravných utkáních Orli vše směřují ke vstupu do nového ročníku extraligy. S kapitánským céčkem na prsou je povede opět Radim Bičánek. Přípravu a situaci před začátkem ligy hodnotil hlavní trenér <b>Václav Sýkora</b>, který má až na dvě výjimky k dispozici kompletní kádr.

Jak hodnotíte přípravu, s čím jste byl spokojen?
Můžeme říci, že jsme celkem spokojení s přístupem hráčů k tréninku a ve většině případů i se zápasy. Z jedenácti zápasů jsme sedm vyhráli a čtyři prohráli, takže celková bilance je pro nás příznivá. Trošku nás mrzí, že jsme nemohli vyzkoušet všechny varianty v útoku, které jsme původně chtěli. Hlavně u Radka Hamana a Karla Pláška jsme chtěli vyzkoušet i jiné možnosti. Nejvíce to vycházelo s Radimem Kucharczykem, ale chtěli jsme k nim zkusit i Jardu Svobodu, ale k tomu prakticky vůbec nedošlo.

Co je naopak třeba ještě zlepšit?
V některých zápasech jsme se nedokázali koncentrovat, například se Spartou a se Slavií jsme přišli o dvougólové vedení, to jsme měli dotáhnout do vítězného konce. V utkáních s Budějovicemi a Plzní jsme zase nechytili začátek, takže nějaké rezervy tam jsou. Samozřejmě je třeba zlepšit produktivitu v přesilových hrách, ty zatím nebyly podle našich představ, ale vše ukáže až soutěž.

O sestavení jednotlivých formací máte už jasno?
Vycházíme ze složení, na které byli hráči zvyklí, jako třeba Dopita s Eratem nebo Plášek s Hamanem. Jsou tady také noví hráči, například Radek Procházka, který se do mužstva zapracovává. Určité složení již máme, ale nemůžeme s jistotou říci, že to je ideální. Myslím si, že to vykrystalizuje během prvních zápasů. Bude také záležet na zdravotním stavu. Myslím, že hráči jsou zvyklí hrát ne vždy ve stejném složení, je tady variabilita, což je výhoda v případě nutnosti míchat sestavou.

Zůstane Radim Bičánek kapitánem nebo bude nějaká změna?
S hráči jsme o tom mluvili a ponechali jsme hráčské vedení beze změny. Kapitánem zůstává Radim Bičánek a asistenty budou Radek Haman a Jiří Dopita. Myslím si, že to fungovalo dobře a není důvod to měnit.

Jak hodnotíte letošní posily?
Hodnotit už po přípravě je trošku ošidné. Co se týče obrany, tak přišel Radim Tesařík, tam sázíme na jeho zkušenost, přehled ve hře a kreativitu. Doufám, že bude přínosem třeba do přesilovek. V útočných řadách je to Radek Procházka, uvidíme jak bude klapat jeho spolupráce s Martinem Růžičkou, který by měl být tím živlem a dát jejich spolupráci údernost. Naopak Radek je takový rozvážnější a měl by řadu stmelit. Zatím je otázkou, kdo s nimi bude nastupovat. Dalším útočníkem je Tomáš Demel, který je zkušený a komplexní hráč a měl by ještě zvýšit produktivitu první řady vedle Dopity a Erata, navíc je schopný plnit úkoly v obraně. Posledním je Tomáš Čachotský, který bojuje o místo v sestavě. Myslím, že se uvedl velmi dobře, prokázal výborné bruslařské schopnosti, techniku a šikovnost na kotouči, ovšem má trošku rezervy ve fyzickém pojetí hokeje.

Budete preferovat spíše útočný hokej nebo sázet více na obranu?
Hra by měla být vyvážená. Jsou tady tvořiví hráči, kteří jsou schopni v ofenzívě vytvořit tlak na soupeře a dostat se do šancí, otázkou však je, jak se jim bude dařit tyto příležitosti proměňovat, na tom bude hodně záležet. Čím méně budeme produktivní, tím více se budeme muset soustředit na obranu. Tím však nechci říct, že chceme hrát vyloženě útočný hokej na úkor obrany, která musí být stoprocentní.

Co je cílem mužstva pro letošní sezónu?
Cíle se stanovují strašně těžko, protože liga bude nesmírně vyrovnaná. Samozřejmě jsou favorité, kteří už dnes vyhlašují aspiraci na titul, ale my si bereme za hlavní cíl dostat se do play off, to je první krok, který je potřeba splnit a jiný cíl si zatím nedáváme.

Jak to vypadá se zraněnými hráči?
Teď je mimo jenom Jan Švrček a Tomáš Troliga, který je stále ještě v nemocnici. Honza už začal trénovat hlavně na suchu, na led chodí jenom bruslit s ortézou, takže ještě není schopen plně se zapojit do přípravy, ale doufám, že bude jeho rameno rychle v pořádku. Kromě těchto dvou jsou všichni plně k dispozici.