Budeme se snažit hrát ze zajištěné obrany

Rozhovory
ČT 16. 9. 2004
Z n o j m o - Pod vedením nového trenéra <b>Leoše Zajíce</b> vstoupí Orli do extraligových bojů. Pro samotného trenéra to bude vůbec první zkušenost s nejvyšší českou soutěží v roli lodivoda týmu. Sám se nabídnuté role nebojí a je odhodlán přivést tým k co nejlepším výsledkům. V rozhovoru hodnotí přípravu znojemského týmu a nastiňuje, jak by měla vypadat hra Orlů v nadcházející sezóně. <p>    <p>
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Tým ukončil přípravu. Byl jste s ní spokojen?
Pro mě bylo největším překvapením přístup k přípravným a mistrovským zápasům. Je hrozně těžké přinutit hráče ke stoprocentnímu výkonu, k hraní na doraz v zápase, kdy o nic nejde. Podvědomě přistupují k přípravným zápasům s tím, že je čeká velmi dlouhá náročná sezóna. Hráči nejsou schopni se nějakým způsobem motivovat ke stoprocentnímu výkonu. Všechny přípravné zápasy u všech týmů mají kolísavé výsledky. Je v podstatě jedno, kolik jich vyhrajete nebo prohrajete. Někdy to jde, někdy to nejde. Chtěl jsem, aby hráči ke každému utkání přistupovali stoprocentně. Když jsem si to tak rekapituloval, tak to vlastně ani nejde. U mistráků je to jiné, tam ti hráči chtějí sami od sebe a je to daleko jednodušší s nimi pracovat. Chápu, že hráči mají strach ze zranění, mají strach, že by nemohli nastoupit do mistrovských utkání. V trénincích i mimo led jsem nenašel jedinou výtku, kterou bych mohl komukoliv říct. Příprava byla velice dobrá, výsledky si myslím taky nebyly nejhorší. Porazili jsme Trenčín, Zlín, Skalicu… Nejvíc se mi líbila dvě poslední utkání proti Skalici doma a ve Zlíně, kde už jsme hráli, jak bychom měli hrát v pátek v Třinci. Ve Zlíně jsme hráli výbornej hokej, až na tříminutový výpadek, kdy jsme dostali tři góly. Měli jsme spoustu šancí, pětkrát šestkrát jsme jeli sami na brankáře. Jsem rád, že jsme splnili to, co jsme si předsevzali, že poslední dvě přípravná utkání jsme hráli jako mistrovská.

Máte už určitě jasno, jak bude vypadat extraligová sestava...
Od zápasu se Skalicí doma by už se neměla sestava moc měnit. Máme to nachystáno tak, že než nastoupí Eliáš, bude hrát Pucher ve dvou útocích, aby se nemuselo později do sestavy zasahovat. Teď se tím momentálně nezaobírám, až přijde, zařadíme ho do mančaftu.

Příprava proběhla bez vážných zdravotních problému, jen Tomáš Kucharčík laboroval s kolenem. Kdy bude připraven nastoupit do utkání?
Kucharčík intenzivně trénuje, ale zatím ho nechceme do zápasu nasadit, protože potřebuje ještě chvilku, aby si na zátěž plně zvyknul.

Znojemští diváci nebyli zvyklí na řízný přístup, hlavně beků, k soupeři. Tolik bitek, jako letos v přípravných utkáních, nebylo možno vidět mnohdy ani v průběhu celé sezóny. Neobáváte se, že by byl tým zbytečně často oslabován těmito vyloučeními?
Myslím si, že v průběhu extraligy k těmhletěm věcem nebude docházet. Je to dáno atmosférou přípravných zápasů, kdy se hráčům do psychiky něco vloudí, něco se jim nedaří, něco se jim nepovede, jsou frustrovaní a pak tak reagují. Většinou to byla reakce na napadení na někoho z našich hráčů, kteří by měli být chráněni, tak se o to o někteří hráči postarali. Nejde jen o první lajnu ale vůbec o hráče, kteří jsou v týmu potřební. Tímto přístupem si mužstvo dokáže získat respekt a věřím, že ostatní mančafty si to uvědomí. V žádné případě nebudeme vyhledávat nějaké rvačky. Bylo by dobře, ať se každý připraví na to, že pokud nám někdo úmyslně zraní hráče, který by měl být oporou, tak se postaráme o to, aby mu to jen tak neprošlo. Byly časy, kdy po likvidačním faulu si sem ti hráči zase jezdili a hráli si jakoby nic, to už nebude. O každého důležitého hráče bude někdo pečovat.

Změní se pod vaším vedením nějak výrazně styl hry?
Budeme se snažit hrát ze zajištěné obrany. Dopředu to umíme, tam jako trenér je to nemusím učit ani je tam hnát. Jediný, na čem musíme pracovat a na čem pracujeme, je defenzíva, rozebírání hráčů už ve středním pásmu, napadání. Poctivě a přesně plnit úkoly jednotlivými hráči. To, že to ve Znojmě fungovalo bezvadně dopředu, to ví celá extraliga. Chtěli bychom, aby to fungovalo i opačným směrem.

Cíl je pro letošní sezónu jasný. Jste připraveni ho splnit?
Klub mě angažoval proto, abychom se dostali přes první kolo play-off. Nejdůležitější samozřejmě je do play-off se vůbec dostat, pak už se může stát cokoliv. Klasickým příkladem byly loni Pardubice a Plzeň. Absolutně nezáleží na tom, ze které pozice se tým do play-off dostane, ale na tom, jak svoji pozici využije, jak se dá dohromady, jaká se vytvoří parta, která se už tvořila v průběhu letní přípravy. A ta je tady velmi dobrá.

Čím byste chtěl nalákat diváky do ochozů znojemské Hostan arény?
Chceme pozvat diváky samozřejmě hlavně vítězstvími. Je jasný, že doma nebudeme vyhrávat pořád. Důležité ale je, když hráči půjdou po prohraném zápase z ledu, aby diváci měli pocit, že do zápasu dali vše a že to jen tak neodehráli. Určitě se najdou mančafty, které nás budou porážet. Divák by ale měl vidět, že to byl dobrý hokej a že soupeř byl opravdu lepší.