Brány EBEL se otevírají

Aktuální zprávy
PO 18. 7. 2011
<em>Znojmo</em> - Před nedávnem vyměnil znojemský klub účast v 1. české hokejové lize za lákavější a atraktivnější Erste Bank Eishockey Ligu. Čas neúprosně běží vpřed a Orlům už nezbývá moc dnů do prvních přátelských utkání se zcela novými soupeři. Pojďme se tedy podívat na zoubek nejen jim, ale například také lize samotné, její historii, hracímu systému nebo minulým vítězům.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Erste Bank Eishockey Liga (EBEL) je nejvyšší profesionální hokejová soutěž v Rakousku. Jedná se o jednu z nejstarších hokejových lig v Evropě, která byla založena již v roce 1923. Podobu, kterou má dnes, dostala až v sezóně 1965/66, kdy se rakouské hokejové společenství sjednotilo a vytvořilo národní hokejovou ligu, Nationalligu A, a nižší soutěž známou pod názvem Nationalliga B, která je rozdělena do několika skupin. Svůj současný název získala liga v roce 2003, kdy se jejím hlavním sponzorem stala Erste Bank, díky níž se znovu mohla navýšením rozpočtu soutěž zkvalitnit.

Až do sezóny 2005/06 se jednalo o ligu složenou pouze z rakouských týmů, teprve nadcházející ročník se EBEL rozrostla i o kluby ze zahraničí. Prvním, kdo přibyl mezi naše jižní sousedy, byl celek slovinské Jesenice (2006/07). Dalšími nováčky se v následujícím roce (2007/08) stala mužstva slovinské Lublaně a maďarského Fehérváru. Ještě před dvěma měsíci byl nejmladším účastníkem, který se v soutěži představil před dvěma lety (2009/10), tým z chorvatského hlavního města Záhřebu, který dosud v každé sezóně od počátku svého působení obsadil 8. místo tabulky. Nejnověji získal možnost účasti také jihomoravský klub Orli Znojmo. V současné době tedy prestižní mezinárodní ligu tvoří 11 celků z různých zemí. Největší zastoupení má samozřejmě se šesti týmy Rakousko.


Zobrazit místo EBEL 2011/2012 na větší mapě

Hrací systém

Tato mužstva mají před sebou celkem 40 utkání základní části. V každém kole pak, díky lichému počtu účastníků, čeká na jednoho z nich volno. Po čtyřiceti zápasech se celky rozdělí do dvou skupin. Elitní šestka se bude prát o výhodnější pozici pro play-off, zatímco zbývajících pět se bude snažit urvat pro sebe poslední dvě postupová místa do vyřazovacích bojů. Do následující části si každé mužstvo přinese určitý bonusový počet bodů. Souboje play-off se naplno rozhoří 19. února. Stejně jako v české nejvyšší soutěži se i zde setkáme s hracím systémem na čtyři vítězná utkání, a to jak ve čtvrtfinále, tak i v semifinále a finále.

Vítěz pak získá titul „Šampión EBEL“ (Champion EBEL) a pohár, který bude mít v držení do skončení celé následující sezóny. Pokud první místo vybojuje některý z rakouských celků, získá zároveň titul „Rakouský šampión“ a jemu odpovídající pohár. V opačném případě zmíněné ocenění získává nejvýše postavený rakouský tým.

Historie vítězů

foto
⇒  Red Bull Salzburg triumfoval ve 4 z posledních 5 ročníků EBEL

Podíváme–li se do nepříliš pestré historie šampiónů, zjistíme, že ostatním v počtu získaných pohárů bezkonkurenčně vévodí EC KAC, klub z Klagenfurtu, který lesklou trofej zvedal nad hlavu celkem devětadvacetkrát, naposledy v roce 2009. Druhým týmem, který si mohl zazpívat vítěznou píseň celkem devětkrát, je VEU Feldkirch, hrající v současnosti druhou nejvyšší soutěž. Poslední dva ročníky ovšem patřily hráčům ES Red Bull Salzburg.

Mezi zlatými jmény objevíme také celky Wiener EV, EK Sien a EK Englemann, které titul získaly díky tomu, že byly mezi několika málo týmy, jež se během válečných let zúčastnily německé ligy, kterou se jim podařilo vyhrát.

Tituly současných celků EBEL

EC KAC (Klagenfurt) 29 (poslední 2009)
Villacher SV 6 (2006)
Red Bull Salzburg 4 (2011)
Vienna Capitals 1 (2005)
Black Wings Linz 1 (2003)

Sezóna 2010/11 – drama do posledního utkání

V tabulce po základní části desetičlenného ročníku 2010/11 zůstaly boje play-off zapovězeny slovinské Jesenici a maďarskému Fehérváru. Nejvýhodnější pozici pro čtvrtfinále si vybojoval tým EC KAC, který po obsazení prvního místa ligové tabulky zahájil svoji cestu vyřazovacími boji proti KHL Medveščak Zagreb. Druhou dvojici utvořili hráči Red Bull Salzburg a sedmý nejlepší tým soutěže Olimpija Ljubljana. Klagenfurt i Salzburg dostáli pověsti, kterou si vydobyli v základní části, a po pěti zápasech byli prvními účastníky semifinále.

Další duo čtvrtfinále utvořil třetí nejlepší tým, Vienna Capitals, a Graz 99ers. Čtvrtou dvojicí se stal mistr Rakouska z roku 2006 Villacher SV a Black Wings Linz. I v těchto případech se na vítěze dlouho nečekalo. Brány semifinále se otevřely celku z hlavního města, Vienna Capitals, a svěřencům bývalého kanadského obránce Michaela Stewarta, Villacher SV.

Zatímco příslušníci EC KAC si v dalším kole vedli stejně jako ve čtvrtfinále a po pěti vzájemných soubojích poslali svého soupeře z Villachu na dovolenou, Red Bull Salzburg musel svést se svým protivníkem z Vídně celkem sedm zápasů, aby mohl znovu po roce vstoupit do bojů o blyštivou trofej.

Finále bylo velmi napínavé. Za stavu 3:3 na zápasy se vyrovnaný souboj celků z prvních dvou míst tabulky přesunul k řece Glan. Výhodu domácího prostředí tedy měl Klagenfurt, přesto se z vítězství a zisku poháru radovali borci ze Salzburgu. Ti byli již od 10. minuty blíže šťastnému konci, když skóre utkání otevřel Mattias Trattnig. Domácím se sice dařilo odpovídat na obdržené branky a za stavu 2:2 přicházeli do prodloužení jako rovnocenní soupeři, nakonec však rozhodující gól nervy drásající série vstřelil nejlepší útočník roku 2006 Thomas Koch. Zlatý sen klagenfurtských hokejistů se tak rozplynul v červenobílých barvách soupeře.

Individuální statistiky - dominance javorových listů

Loňským hráčským statistikám vévodí hráči Vienna Capitals, a to jak v produktivitě, tak v +/- bodování. Ne jinak tomu je i s pomyslnou korunou pro krále střelců. Tu si po uplynulé sezóně odnesl kanadský útočník ve službách Vienna Capitals Francois Fortier, který dokázal vsítit jednapadesát gólů a stál se také vítězem kanadského bodování soutěže. O příčku níže, s třiasedmdesáti body, se usadil rovněž kanadský hráč ze stejnojmenného klubu, Benoit Gratton, který se s počtem 247 trestných minut může také pochlubit titulem nejvíce trestaného hráče sezóny 2010/11.

foto
⇒  Petr Šachl ještě v dresu libereckých Bílých Tygrů (foto: Vladimír Jína, hcbilitygri.cz)

Nejproduktivnějším obráncem se s šedesáti body za deset gólů a padesát asistencí stal Kanaďan ve službách EC KAC Kirk Furey. Za zmínku také stojí jeden ze tří českých hráčů, kteří setrvávají v lize. Odchovanec Českých Budějovic Petr Šachl ve službách Olimpije Ljubljany obsadil s třiapadesáti body 15. příčku kanadského bodování.

Mezi brankáři je absolutní špičkou šestadvacetiletý Bernard Starkbaum z týmu EC Rekord Fenster VSV s úspěšností 92,6% a 2,57 vstřelených gólů na zápas. Na záda mu dýchají Robert Kristan (KHL Medveščak Zagreb) a Matija Pintaric (HDD Tilia Olimpija Ljubljana). První jmenovaný si držel úspěšnost 92,3% a průměr inkasovaných branek na 2,90. Pintaricova čísla jsou 92,1% a průměrně 3,18 gólů na zápas.

Návštěvnost a média

Se sezónou 2010/11 udělala EBEL krok vpřed z hlediska zvýšeného počtu diváků. S průměrem 3 386 fanoušků na zápas předčila například také slovenskou Slovnaft Extraligu a posunula se na sedmou příčku mezi největší ligy v Evropě. Zápasy lze živě sledovat nejen na satelitní televizi ServusTV, dostupné i na jižní Moravě, ale je možné si vybrat také ze širší nabídky přenosů na internetovém portálu laola1.tv.

Divácky velmi lákavá je liga také díky přehlídce hráčů různých národností. To samé platí i pro post hlavního trenéra. Trenérské židle okupují kouči z různých koutů světa, celkem sedm Kanaďanů, dva Finové a jeden Švéd. Jedinou výjimkou tak zůstává právě nováček ligy ze Znojma, který sází na zkušenosti z předchozího roku a hlavní slovo ponechává Karlu Soudkovi.

NEWSLETTER