Bártek: V Kanadě jsem se naučil dělat všechno na sto procent

Rozhovory
ČT 24. 7. 2008
<em>Znojmo</em> - Až při prvním tréninku na ledě se k týmu Orlů připojil devatenáctiletý útočník <b>Daniel Bártek</b>. Olomoucký odchovanec měl za oceánem studijní povinnosti, proto neabsolvoval letní přípravu ve Znojmě ale v Kanadě. Urostlý svalnatý mladík je v týmu zatím na zkoušku, až ostré prověrky v přípravných zápasech rozhodnou o jeho dalším možném pobytu ve Znojmě. On je ale odhodlán se o místo v sestavě a o angažmá poprat a předvést, co se v kolébce hokeje za dva roky naučil.

Jak jste s hokejem začal?
V pěti letech mě maminka dovedla v Olomouci na zimák, abych se naučil bruslit a už jsem u toho zůstal. Od přípravky jsem tam hrál až do osmé třídy, kdy už jsem nastupoval za olomoucký dorost. Pak jsem šel na rok do Přerova, taky do extraligového dorostu. V dalším roce jsem byl zpět a hrál za juniorku.

Co vás přimělo v tak mladém věku odejít do Kanady?
V sedmnácti jsem se rozhodoval, co budu dělat dál. Jestli mám zůstat v juniorce, nebo zkusit něco jiného. Bylo mi jasné, že tak mladý se do mužské extraligy nedostanu, tak jsem se rozhodl odejít do Kanady. Byla to dobrá volba, líbilo se mi tam.

Co vám ty dva roky v daleké zemi daly?
Různě jsem se otrkal do života, naučil jsem se postarat sám o sebe, naučil jsem se anglicky, dodělal si tam školu.

A v oblasti vašeho hokejového umu?
Z hokejové stránky hlavně hru do těla, dělat všechno na sto procent, nic neodfláknout. To tam nejde. Takový ten profesionální přístup k hokeji, který tam budují už odmala. Je to tam hodně sledovaný. Třeba rozhovory s médii tam jsou již v tomhle věku na denním pořádku. Tady v Čechách se k tomu kluci moc nedostanou. A navíc ta dobrá příprava. Nic se tam nepodcení, všechno musí být na sto procent.

Na přelomu loňského a letošního roku jste byl na MS dvacítek. Reprezentoval jste i dřív?
S osmnáctkou jsem byl i na závěrečném soustředění před šampionátem, ale nakonec jsem nejel. Podařilo se mi to až letos. Byl jsem v týmu od letních kempů a poprvé jsem se MS zúčastnil.

Až do vašeho příchodu do Znojma jste nikdy nehrál za muže.
To je pravda! Vlastně poprvé jsem nastoupil proti extraligovým mužům až tady ve Znojmě na soustředění s dvacítkama. Paradoxem je, že jsem teď skončil zase ve Znojmě.

Po kom jste zdědil sportovní nadání?
Nevím. Z rodiny nikdo na vyšší úrovni nesportoval, jen otec na střední škole dělal nějaký běhy, možná basket. Maminka? Pochybuju, že by nějaký sport dělala. Mám ještě tři sestry, ta prostřední je v armádě, tak sportuje asi tam.“

Trenér Rulík prohlásil, že se k týmu připojíte, až si uděláte v Kanadě maturitu. Co jste tam dělal za školu?
Byla to všeobecná střední škola, ekvivalent českého gymnázia. Můžu se přihlásit na vysokou v Kanadě, u nás zatím ne. Budu si muset ještě dodělat nějaký zkoušky, třeba z češtiny. Uvidím, jak to zvládnu.

Jak trávíte volný čas?
Zahraju si tenis, fotbal, rád se dívám na filmy. Nevadí mi ani zajet si do přírody, třeba na chatu. Rád trávím čas s kamarády, ale teď to bylo složitý, protože jsem nebyl dva roky v Čechách.

Jste hráčem Olomouce, ve Znojmě jste prozatím na zkoušku. Kdy se rozhodne o vašem dalším působení mezi Orly?
O tom se bude jednat až podle toho, jak se tady předvedu v přípravě. Těším se na to, jsem odhodlán, zatím si myslím, že je to dobrý. Víc se uvidí až po zápasech.

S trenérem Rulíkem i s prezidentem Vlasákem se znáte z dvacítek. Už jste se bavili o vaší budoucnosti?
Zatím ne. Nějaký pohovory přijdou, až něco předvedu.

Daniel Bártek

Narozen: 2. 10. 1988