Určitě nebudeme žádní otloukánci, věří před začátkem EBEL Filip Landsman

Rozhovory
PÁ 9. 9. 2011
<em>Znojmo</em> - Landsman, Kacetl a Sáblík. To jsou jména tří skvělých brankářů. Nyní všichni tito muži zdobí soupisku znojemského celku. První dva v uplynulé sezóně plnili funkci jedničky mezi tyčemi. I přestože je Lukáš Sáblík nejzkušenější, na paty mu šlapou oba spoluhráči a každý z nich má plné ruce práce s tím, aby si vybojoval své místo v týmu. „Vycházíme spolu výborně. Samozřejmě, že každý by chtěl chytat, ale i přesto se podporujeme navzájem,“ míní Landsman, kterého jsme po pondělní generálce na EBEL s německým Lausitzer Füchse vyzpovídali.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Poslední přípravný zápas se soupeřem z druhé německé ligy měl být lákavou pozvánkou na novou sezónu. Debut však nevyšel přesně podle představ orlí letky. Do znojemské brány se v úvodu postavil Lukáš Sáblík, v polovině střetnutí jej vystřídal Filip Landsman. „Nebyl v tom žádný impuls k probuzení, byli jsme domluvení od začátku, že Sáblo (pozn.: Lukáš Sáblík) začne a já půjdu po něm, abychom si zachytali,“ okomentovala změnu v brankovišti znojemská čtyřiatřicítka.

Přestože ihned po tomto kroku dokázali znojemští hráči vsítit branku a další přidat několik sekund před koncem zápasu, na výhru to nestačilo. „Těžko zápas zhodnotit. My jsme začali dobře, měli jsme nespočet šancí, ale žádnou jsme neproměnili, naopak jsme sami gól po naší chybě dostali. A to už se potom těžko hraje. Byl to prostě soupeř, kterému musíme dát od začátku co nejvíce gólů, on by potom odpadl a hrálo by se zase jinak. To se nám ovšem nepodařilo, i když jsme chtěli, nešlo to,“ smutnil po závěrečné siréně bývalý gólman hokejové Chrudimi, která v červnu opustila druhou nejvyšší českou soutěž.

Pardubický odchovanec byl na jih Moravy povolán z prvoligové Chrudimi právě poté. Zde po dva roky bezkonkurenčně zastával privilegovaný brankářský post. To, že by z města vína putoval dál, si nepřipouští. „Doufám, že to tady vyjde. Moc tomu nerozumím, ale jde o transfer a myslím, že tady v Čechách už letos jinde chytat nemůžu.“

Filip Landsman na znojemském ledě ještě jako jednička prvoligové Chrudimi

Trenérské duo Soudek – Stloukal však zatím dává nejvíce prostoru Ondřeji Kacetlovi, který si v uplynulém ročníku vedl skvěle. Ten během přípravných zápasů bránil znojemskou svatyni celkem pětkrát. O dvě utkání méně má zatím na účtu posila z karlovarské Energie. „Trenéři nám většinou řeknou den před zápasem, kdo bude chytat. Myslím si, že to bude jednoduše ten, kterému se bude lépe dařit,“ dodal Landsman.

Spočítáme-li starty tohoto jednadvacetiletého mladíka ve znojemském dresu, zjistíme, že prozatím neměl moc šancí předvést fanouškům Orlů, jaký talent v něm dřímá. Dohromady za svůj nový tým odchytal všehovšudy dva zápasy, přičemž na domácím ledě se poprvé představil právě v pondělí. „Samozřejmě jsem toho zatím tolik neodchytal, ale jsem připravený. Makám a čekám na svoji šanci, kterou chytím, jakmile přijde.“

Bitva o brankoviště je v plném proudu, zášť však mezi kandidáty rozhodně nepanuje. „S klukama vycházíme výborně. Samozřejmě, že každý by chtěl chytat, ale i když nechytáme, podporujeme se navzájem. Každý se soustředí hlavně sám na sebe, komu to půjde nejlépe, ten bude chytat. Tak to prostě je.“ Landsman si pochvaluje nejen spolupráci se spoluhráči, ale i s Jaroslavem Kamešem, který má na starosti právě gólmany. „Děláme speciální gólmanské věci. Je fakt, že já dostávám něco jako kotel za všechno, co tam předvádím, protože chytám jinak, než pan Kameš říká, ale to je otázka stylu,“ usmívá se.

Přípravné zápasy má tým už za sebou. Celkem jich za měsíc sehrál deset, z toho pouze čtyřikrát ovládla euforie orlí kabinu. „Já jsem ještě nevyhrál, když jsem byl v bráně. Dohromady jsme toho moc nevyhráli. Zkoušíme systémy, tvrdě jsme trénovali, bylo to náročné. Myslím, že až přijde mistrovský zápas, tak vyhrajeme,“ hýří optimismem Landsman.

Znojemská přípravná utkání byla velmi pestrá. Pět duelů s prvoligovými soupeři a pět s týmy z mezinárodních lig. „Srovnat soupeře z naší a rakouské ligy moc nemůžu, protože jsem proti nim nebyl na ledě, takže těžko říct.“ Dobrou zprávou je ale fakt, že z těchto pěti setkání vyšli lépe Soudkovi svěřenci, kteří protihráče přehráli ve třech případech. „Podle mě jsou v EBEL týmy, které by mohly hrát v extralize. Ty celky, s kterými jsme se zatím potkali, jsou hratelné. Když budeme předvádět to, co umíme, tak bychom ty zápasy měli zvládat. Samozřejmě, že někdy prohra přijde, ale určitě nebudeme žádní otloukánci,“ uzavřel pondělní rozhovor sympatický Filip Landsman.