O<sub>2</sub> Extraliga - st 27. 12. 2006
Slavia

Slavia letos poprvé uspěšnější

Z n o j m o - Pohledný útočný hokej přineslo utkání v pražské Sazka aréně. Důvod o čem přemýšlet v kabině dal Slavii necelou minutu před první pauzou <b>Jiří Dopita</b>, který s přehledem zasunul puk za Svobodova záda. Domácím se podařilo vyrovnat, ale ostřílený Dopita minutu na to vrátil vedení zpět na stranu Orlů, kteří byli do té doby lépe hrajícím mužstvem. Avšak rozmezí sedmdesáti sedmi vteřin v závěrečné části stačilo Pražanům k otočení výsledku. Ani závěrečná hra bez brankáře nepomohla Znojmu k remízovému stavu, a tak se vracejí zpět na Jih bez bodového přídělu.

Do utkání vstoupili dnes lépe domácí. Úvodní buly v souboji dvou olympijských vítězů z Nagana sice vyhrál hostující Dopita, ale další minuty se již odehrávaly pod taktovkou sešívaných. Hned po půl minutě přišel faul znojemského Jareše a domácí se tak na další minuty usadili v útočném pásmu. Slavia byla stále aktivní, avšak puky létaly neustále těsně kolem Trvajovy klece. I po skončení přesilové hry měli více ze hry Pražané, ale větší příležitost se jim nedařilo si vypracovat. Do vyložené šance se dostal až po téměř jedenácti minutách Tomica. V té době pykal za sekání Dopita. Kadlec napálil kotouč od modré, ten Trvaj vyrazil pouze k mladému slávistickému křídlu, který však ani nadvakrát nedokázal puk dopravit do sítě.

V polovině čtrnácté minuty převzalo iniciativu Znojmo. Jeho nápor odstartovala šance Dopity, jenž se po přihrávce Martina Růžičky ocitl sám před Svobodou, ten jej ovšem fantasticky vychytal. Další zákrok ze série famózních vytasil domácí gólman proti Padělkovi, jemuž zabránil skórovat betonem. S ukazatelem skóre pohnul v poslední minutě první třetiny Jiří Dopita, pro něhož nebyl problém dopravit do branky přihrávku, jež směřovala z rohu kluziště od Kotašky. Nutno podotknout, že tato nahrávka byla z kategorie snových a Adam Svoboda neměl nárok, i když se přesouval opravdu bleskurychle.

Druhá dvacetiminutovka byla valnou většinou nudná. Slavia opět začala mírným náporem, ale větší šance si dokázala vytvořit pouze třetí formace pod vedením Romana Červenky a to především díky svému aktivnímu napadání. Znojmo v této fázi zápasu trpělivě bránilo a čekalo na svou šanci. Ta přišla při samostatném úniku Němečka, ale pokus o bekhendový blafák skončil nad brankou.

Po polovině zápasu reagoval trenér Růžička na zhoršenou hru přeskupení útočných formací. Do první pětky k Beránkovi začlenil Hrušku a místo něj do druhé putoval Bednář. Tento tah přinesl své ovoce v podobě vyrovnávací branky, kterou bekhendem z mezikruží vsítil kapitán Beránek. Z vyrovnání se však domácí neradovali dlouho, už po půl minutě vytvořila v obranné třetině Slavie kolotoč Dopitova formace. Nejprve Martin Růžička orazítkoval břevno, poté se puk odrazil k Padělkovi, který z mezikruží vystřelil, Svoboda betonem pouze vyrazil a Dopita dorážel do odkryté brány.

Jako uragán vlétla Slavia do závěrečného dějství. Puky míjely Trvajovu klec, nebo se jim do cesty postavil gólman sám. Někdy s velkým štěstím. Velké šance měla opět Červenkova pětka a také první Beránkova. Drtivému tlaku podlehla hostující obrana až po šesti minutách třetí třetiny, kdy od mantinelu vystřelil Beránek a do branky puk tečoval agilní Tomica. Neuběhla ani minuta a půl a na Trvaje se řítili Doležal s Vondrkou. Gólman Orlů již nejspíš čekal přihrávku na druhého jmenovaného, ale Doležal se rozhodl pro ránu a dobře udělal. Další průběh utkání měla Slavia více méně pod kontrolou. Snažila se řídit pravidlem, že nejlepší obrana je útok, přitom si však dobře plnila defenzivní úkoly.

Orli se rozhodli pro hru bez brankáře už dvě minuty před koncem zápasu, ale místo tlaku po chvilce vysunul Tomica Hrušku, který přejel půl hřiště a pečetil výhru domácích do prázdné brány. Slavia předvedla nádherný obrat a na konci zápasu si vychutnávala zasloužené ovace publika. Adam Svoboda si dal opět soukromou děkovačku, při níž pobavil diváky svými obvyklými kousky.

Ohlasy trenérů

Jiří Kalous (Slavia Praha): Pro nás to bylo velmi nepříjemné utkání, protože Znojmo hrálo nepříjemný hokej. Čekalo na naše chyby, my jsme se tlačili dopředu, snažili jsme se hrát aktivně. Oni ale hrozili z rychlých protiútoků, ze kterých i nakonec skórovali. Ve třetí části se nám podařil obrat, za který musím týmu poděkovat.

Jan Votruba (Znojmo): Slavia hrála po celý zápas velice dobře a aktivně. Napadali nás do hloubky naší třetiny a my jsme s tím měli problémy od začátku. Nicméně první a druhou třetinu jsme odehráli dobře, měli jsme několik brejkových příležitostí, ale bohužel jsme využili jen dvě. Nevyužili jsme ani jeden sólový nájezd. Ve třetí třetině Slavia stupňovala tlak a prvních pět minut jsme se vůbec nedostali ze třetiny. My jsme hráli pasivně, domácím se podařilo otočit zápas a později nás vůbec do ničeho nepustili.