Orli zostudili mistra, nasázeli mu sedm branek

13.9.2015 | Marcela Procházková, Tomáš Teplý

Stejně jako v pátek, i proti Salzburgu se jako první prosadil Colton Yellow Horn. Náskok Orli postupně navyšovali a až za stavu 5:0 poprvé v této sezóně kapituloval Patrik Nechvátal. Orlům to však radost nezkazilo a během zbytku zápasu přidali další dvě branky.

2.kolo, neděle 13. 9. 2015, 17:30, Zimní stadion Znojmo
Salzburg
Branky a nahrávky: 1. Yellow Horn (Bartoš, Stehlík), 13. Biro (Číp), 24. Yellow Horn (Biro, Tomas), 34. Stehlík (Špaček, Pucher), 38. Šulák (Bartoš, Yellow Horn), 47. Tomas (Biro), 57. Šedivý (Bartoš, Yellow Horn) – 43. Komarek (Welser, Kristler). Rozhodčí: Zrnić (SLO), Smetana – Kaspar, Loicht (všichni AUT). Vyloučení: 8:10, navíc Duncan (SLZ) - 10 min. OT. Využití: 2:0. Diváci: 3125. Střely na branku: 33:31. Průběh utkání: 5:0, 5:1, 7:1.
ORLI ZNOJMO: Nechvátal – Štach, Biro, Stehlík, Šulák, Bořuta, Kousalík, Bača – Tomas, Podešva, Číp – Šedivý, Bartoš, Yellow Horn – Špaček, Pucher, Fiala – Beroun, Šeda, Novák – Abdul.
EC Red Bull Salzburg: Weinhandl (13. Gračnar) – Trattnig, Heinrich, Kutlák, Pallestrang, Fahey, Connelly, Hochkofler, Viveiros – Ferriero, Duncan, Hughes – Beach, Walter, Cijan – Welser, Komarek, Kristler – Latusa, Brucker, Rauchenwald.

Oba trenéři byli nuceni zalepit před zápasem díry v sestavě po důležitých hráčích. Za Znojmo nenastoupil Lattner, který si odpykává dvouzápasový trest za faul z předchozího utkání. Hosté postrádají klíčového útočníka Thomase Raffla, který se již připravuje na svoji novou výzvu v kanadskem Winnipegu. Kouč Red Bullu dal oproti pátečnímu utkání přednost v bráně Fabianu Weinhandlovi, posile z Klagenfurtu.

Orli chtěli zopakovat výkon z pátečního utkání a vlétli do utkání aktivněji. Hned první střídání si nabruslil do útočného pásma Colton Yellow Horn, nahodil kotouč na bránu a salzburský brankář si betonem srazil puk nešťastně za svá záda. Znojemští hokejisté se po rychle vstřelené brance neuchýlili k bránění a dál se pouštěli do útoku. Ve 13. minutě našel Číp na modré čáře Marka Bira, který svojí střelou prostřelil Weinhandla. Trenér Rakušanů zareagoval na dva rychlé góly střídáním brankářů. Gračnar nahradil Weinhandla, který na svůj ligový debut v dresu úřadujícího mistra EBEL nebude jistě vzpomínat v dobrém. Na konci první třetiny měl velkou šanci snížit Duncan, ale rozhodčí po prozkoumání videa gól neuznal, jelikož puk nepřešel přes brankovou čáru.

Znojmo ani ve druhé třetině nepolevilo v útočení. Do třetiny vlétli opět aktivněji a na ledě to také šlo poznat. Ve 24. minutě Biro napřáhl od modré, jeho střelu sice Gračnar vyrazil, ale na Coltona Yellow Horna, který obkroužil bránu a s přehledem zasunul puk za brankovou čáru, byl krátký. Hosté měli velkou šanci, když se objevil osamocený Duncan před bránou, ale Nechvátal svůj tým podržel. Salzburg se snažil o snížení stavu, ale jejich naděje zničil Pucher, který zachytil nepřesnou rozehrávku, přihrál Špačkovi, jenž přenechal puk na modré Stehlíkovi, a ten nekompromisní bombou překonal Gračnara.

Ke konci druhé periody se naskytla Orlům výborná šance na navýšení skóre. Rozhodčí poslali na trestnou lavici dva hráče Salzburgu a Znojmo dvojnásobnou přesilovku hru náležitě využilo. Bartoš našel Libora Šuláka, který se dlouho nerozmýšlel a poslal puk do brány.

Oproti prvním dvěma třetinám vstoupili do té třetí lépe hosté. Ve 3. minutě poslední části hry se kotouč dostal ke Konstantinu Komarkovi, jehož první pokus sice Nechvátal zneškodnil, napodruhé ale dostal bekhendem kotouč za Nechvátalova záda. Znojemský brankář inkasoval po dlouhých 103 minutách. Znojemští ale brzy naděje salzburských býků utli, ve 47. minutě nedal Roman Tomas z kruhu Gračnarovi žádnou šanci.

V závěru utkání mistrovský Salzburg ztrácel nervy, za což se rozhodčí nebáli udělit náležité tresty. Dvě minuty před koncem utkání dostali Orli příležitost zahrát si druhou přesilovku pět na tři a ani podruhé svoji příležitost nepromarnili. Bartoš přihrál na kruh Ondreji Šedivému, který propálil Gračnara a upravil tak stav na konečných 7:1.

Jiří Režnar (Znojmo): Hráli jsme dobře. I když první dva góly byly z pohledu soupeře trochu lacinější, šli jsme jim naproti a měli tlak do brány. Oba zápasy nám vyšly, nový systém funguje tak, jak má, a hráči mu věří. Ale zůstáváme na zemi, po pátém kole může být všechno jinak. Salzburg bohužel konec zápasu neunesl, hráči byli hodně kyselí. Když prohráváte, potřebujete něco změnit, a hráči zpoza louže jsou pak schopní vám i utrhnout hlavu. Ale takový je hokej.