0:1, 0:1, 0:0
1/3
2/3

Orli strhli vedení v sérii na svou stranu

O s t r a v a - Vítkovičtí ve svém domácím prostředí nedokázali v důležitém pátém utkání čtvrtfinálové série najít recept na výborně chytajícího brankáře Trvaje. Svému bývalému spoluhráči nedali ani jeden gól, i když si vytvářeli obrovské šance a k dispozici měli celkem devět přesilovek, z toho dvě dvojnásobné. Znojmu tentokrát pomohl gól <b>Martina Čakajíka</b> těsně před první pauzou, v polovině střetnutí pojistil vedení Jiří Dopita po přihrávce střelce první branky. Orli si z Ostravy odvážejí cenné vítězství a vedení 3:2 na zápasy.
Páté klání této série nakrojil ihned po vhazování táhlou střelou Karel Plášek. Domácí se po úvodním oťukávání rozjížděli pomaleji. V nadějné střelecké pozici se objevil Marek Uram, jenže Trvaj jeho pokus přečetl bez chyby. Výrazná šance domácích přišla v desáté minutě. Petr Hubáček projel po levé straně až k brance, odkud poslal přesnou zadovku na Zbyňka Irgla, který napálil puk do těla gólmana Orlů. V následné přesilovce při vyloučení znojemského Hamana se dostal do střeleckého pásma vítkovický Uram, jenže jeho spoluhráč Lukáš Krenželok stál v brankovišti. Od této situace se hrál urputný hokej bez šancí, zejména ve středním pásmu. Tento trend rozbilo až další vyloučení, pro změnu na straně domácích. Při vyloučení Philippa se střelecky od modré snažili prosadit Jareš s Mojžíšem. O minutu později špatně rozehrál Peter Pucher, ale Káňa jeho zaváhání nepotrestal. Při následném ataku útočného pásma se Znojemští Orli zaradovali. Po spolupráci Ludvíka s Dopitou střílel tvrdě obránce Martin Čakajík, kotouč skončil v brance domácích a na tabuli se rozsvítila na straně hostů jednička. Toto skóre už se ve zbytku první části nezměnilo.

Hosté díky dohrávané přesilovce byli ze začátku aktivnější, v polovině 22. minuty se začalo jezdit nahoru - dolů. Po střele Angela Nikolova dohrával situaci na brankové čáře Karel Plášek, kterému chybělo pouze štěstí k dosažení další branky. Na druhé straně se zase zjevil sám před brankou Jiří Burger, ale bekhendem nezamířil dostatečně vysoko. Domácí útočník mohl jen zpytovat svědomí, ale to ještě netušil, co se stane o čtyři minuty později. ČEZ Aréna se už radovala z branky, ale sám Burger zazvonil jen o břevno. Po chvilkovém uklidnění však dostali domácí další ránu. Znojemský Čakajík vyslal po pravém křídle do úniku Jiřího Dopitu, který se mistrovsky obtočil kolem Vítkovického obránce Guašiho a kličkou z pravé strany, před natahujícím se Pincem v brankovišti, zakončil své sólo gólem na 2:0. Vítkovičtí zvýšili obrátky, ale obrana Orlů s Trvajem za zády pracovala bezchybně. Ne však na dlouho, přišla totiž vyloučení, a to na obou stranách. Při nich to zkoušel střelou od modré vítkovický Stanislav Hudec a také v brejcích dvojice Burger - Jasečko, díky kterým byly tyto přesilovky zapískány.

Třetí třetina byla ve znamení představení brankáře Jiřího Trvaje, jenž předvedl famózní výkon. Při dvojnásobné střele Hudce ze 42. minuty dokázal perfektně vykrýt brankový prostor. Dále přišly na řadu Philippova střela od modré, průnik Radka Procházky anebo střelecké pokusy Krenželoka a Jasečka. Domácí zasypali branku hostí úctyhodným počtem střel, v největší šanci se ocitl znovu Stanislav Hudec, který si dnes smůly vybral opravdu vrchovatě. V 51. minutě se na trestnou lavici posadili znojemští obránci Jareš s Bičánkem a domácí dostali příležitost pěti proti třem. Tuto však nepochopitelně zazdili a vlastními nepřesnostmi se nedokázali dostat ani na dostřel branky hostí. V čase 55:39 si domácí vybrali oddechový čas, který kupodivu pomohl. O minutu později při power play dostal kotouč do branky Hudec, jenže jeho hůl byla příliš vysoko a tudíž proti pravidlům. Znojmo si závěr zkušeně pohlídalo, bezchybně pokrývalo střední pásmo a kontrolovalo konečný výsledek. Orli si tedy odvezli výhru 2:0 a nadějné vedení v sérii 3:2 a již ve čtvrtek mohou rozhodnout a postoupit do semifinále.

Miloš Holaň (Vítkovice): "Zápas se nám vůbec nepovedl, odehráli jsme velice špatné utkání. Samozřejmě, že Znojmo dobře brání a má Trvaje, ale já myslím, že to jsou výmluvy. Máme natolik kvalitní kádr, že by se s tím měl vypořádat. Zápasy v play off by se měly hrát nejen jak o život, ale i hlavou. Je to i o štěstí, ale většinou tomu hráči musí jít naproti. Něco nám dneska hodně chybělo. Na přesilovky posíláme pět nejkvalitnějších hráčů, neustále to rozebíráme, ale nejde to. Větší tlak teď je na Znojmu, ale samozřejmě vyhrát musíme my."

Jan Votruba (Znojmo): "Podali jsme taktický výkon. Důležité bylo, že jsme přežili všechna oslabení, byť nám to ubralo síly. V poslední třetině jsme se proto nedostali k žádnému útočení, bránili jsme a bránili. Famózní výkon podal Trvaj. Nejsme na koni, tlak je stejný na obě mužstva. Je to pořád padesát na padesát."