Sparta
1/3
2/3

Jasná prohra se Spartou přisoudila Orlům Slavii

Z n o j m o - Výrazným čtyřgólovým rozdílem prohráli Znojemští orli poslední zápas základní části na domácím ledě, když nedokázali brankáři Sparty Břízovi vstřelit ani jeden gól. Úspěšné tažení slovenské legie bylo před začátkem play-off zastaveno dobrou obrannou činností Pražanů, prosadit se nedokázaly ani další formace. Znojmo dokázalo se soupeřem držet krok ještě na začátku druhé třetiny, v ní ale Sparta dokázala dvěma góly zlomit jejich naděje. Třetí třetina už se pak pouze dohrávala a svou druhou brankou v zápase stanovil konečný výsledek Ton. První kolo play-off zahájí Znojmo ve středu 3. března proti Slavii.
Trenéři Znojma poslali do hry čtyři kompletní pětky, aby před play-off rozložili síly na více hráčů. To přineslo v úvodu třetiny více šancí na straně domácích, i když první střelu na Dubu vyslal Chabada. Břízu pak rozchytal Ludvík, který ho nadvakrát nepřekonal, další příležitosti promarnili Pucher, Křetínský a Havíř. Pak už promluvila do hry také Sparta, když Šimíčkovi vzal vyloženou šanci z lopaty Benák, při Brošově pokusu zastavil Duba puk betonem. Když Marek našel v 11. minutě přesnou přihrávkou na modré Tona, ten nedal blafákem znojemskému brankáři šanci. Sparta pak několikrát zahrozila v přečíslení, ale Duba předváděl dobré zákroky, stejně jako jeho protějšek v brance hostí při přesilovce Znojma. Několik neodpískaných zákroků měli na svědomí rozhodčí dnešního zápasu, ale co do šancí se již třetina dohrála v poklidu.

Také úvod druhé třetiny přinesl optickou převahu Znojemských orlů, ale sparťanští obránci si jejich výpady hlídali už od červené čáry. Při vyloučení Rataje Sparta tak dlouho bušila na Dubovu klec, až se v 25. minutě po ideálním pasu L. Procházky trefil zblízka Marek. Vzápětí zastavil znojemský gólman skluzem nájezd Chabady s Brošem. Když už se někdo ze Znojemských dostal do útočné třetiny soupeře, a případně se mu podařilo i vystřelit, narazil na pozorné obránce i dobře chytajícího Břízu. Tak na něm ztroskotali se svými pokusy Ludvík, Benák, Soudek i Havíř. Znojmo si dokázalo vytvořit tlak jen v početní výhodě, ale ani ta ke vstřelení gólu nevedla. Podle pravidla „nedáš – dostaneš“ přišel ve 37. minutě trest z hole Bartečka, ke kterému se dostal puk po chybě v orlí defenzívě. Před pauzou už byla hra poněkud rozháraná, ale Sparta si svou převahu udržela.

Hned po návratu obou mužstev na led zůstal před Břízovou svatyní ležet Havelka, který pak za pomoci lékaře odjel do šatny. Na Znojmu už bylo vidět, že na boj o třetí příčku rezignuje, neboť Sparta si ve druhé třetině vybudovala dostatečný náskok a svou hrou eliminovala veškeré pokusy Orlů. I když trenér Pazourek stáhl sestavu jen na tři pětky, hráči se přesto šetřili a snažili se pouze prolomit Břízovu neprůstřelnost. Několik dobrých pokusů však přišlo vniveč, navíc přibylo osobních soubojů, které však rozhodčí ponechávali bez odezvy. Téměř na vlas stejná situace jako v úvodní dvacetiminutovce se podařila Tonovi, který v 57. minutě opět po přihrávce Marka překonal Dubu z nájezdu. Před samotným koncem zápasu je ještě vyskytlo několik šancí na obou straných, které už však ke změně skóre nevedly. Ve Znojmě se po střeleckých hodech v předchozích zápasech tentokrát nenašel ani jeden úspěšný střelec a Bříza si před play-off vychutnal čisté konto.

Milan Kastner (Znojmo): Sparta hrála velice dobře, zvláště do obrany. Navíc většinu šancí, které si vytvořili, zužitkovali. My jsme naopak nedokázali dát gól ani do prázdné branky. Rozhodující byl asi ten okamžik v přesilovce za stavu 0:2, kdy jsme obrovskou šanci neproměnili a dál už nás Sparta k žádnému většímu náporu nepustila. Blahopřeji Spartě k výbornému výkonu. Sparta nám předvedla hokej, jaký se bude v play-off hrát.

Alois Hadamczik (Sparta): Na tohleto utkání jsme se hodně připravovali, protože jsme nechtěli skončit čtvrtí a hrát derby se Slavií. To víte, derby v Praze to má jiný náboj, takže jsme rádi, že jsme se tomu vyhli. Hráli jsme velmi dobře zezadu, myslím si, že jsme po většinu utkání byli aktivnější, dokázali jsme narušovat soupeřovu kombinaci. Myslím si, že celé mužstvo, včetně Břízy, předvedlo perfektní výkon.