Zaostřeno na loňskou sezónu 1/2: Rozjezd z říše snů zatemnila v říjnu černá série

Statistická smršť
ST 14. 3. 2018
Sezóna 2017/2018 je pro Orly již nějaký ten den minulostí. Pojďme si však ve dvoudílném seriálu připomenout její největší události. První část reflektuje stavbu kádru, přípravu a první polovinu základní části.

Hlavní trenér Roman Šimíček si po sezóně 2016/2017, kterou Orli zakončili ve čtvrtfinále play-off s Klagenfurtem (0:4 na zápasy – pozn. redakce), ponechal dohromady třináct hráčů původního kádru. Mezi nimi například kapitána Jiřího Berouna, domácí odchovance Jana Lattnera i Davida Bartoše, kanadského střelce Coltona Yellow Horna, forvarda Tomáše Plíhala či brankáře Marka Schwarze.

Obránce Libor Šulák absolvoval kemp v Detroitu, pak zamířil do Finska.

Naopak po čtrnácti sezónách ukončil své působení ve znojemském dresu útočník Peter Pucher, jenž se poté přesunul do druholigových Moravských Budějovic. Velkou radost udělal znojemským příznivcům Libor Šulák, který nejprve podepsal smlouvu ve finském Lahti a následně odjel reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa do Francie. Výkony nyní čtyřiadvacetiletého beka neunikly ani pozornosti skautů z NHL a Šulák dostal možnost zabojovat o místo v Detroitu.

K Orlům míří mladé pušky

Tomáš Jakeš doplnil realizační tým na pozici asistenta trenéra.

Do Znojma přivedli znojemští funkcionáři přes léto především mladé hráče. V první vlně přivítala kabina Erika Němce, Adama Rašku, Radima Matuše, Tomáše Gumana, Marka Račuka, Rostislava Šnajnara, Josefa Zajíce, Jana Pohla či Tomáše Hanouska. Zkušenost měl do týmu přinést obránce Pavel Skrbek a brankářské duo doplnil Slovák Tomáš Halász. Trenérský tým pak rozšířil na pozici asistenta bývalý hráč Orlů Tomáš Jakeš.

Letní přípravu, která odstartovala na začátku května, absolvovali znojemští hokejisté převážně pod vedením kondičních trenérů z Fitness Clinic Znojmo. Jejím vrcholem bylo červnové soustředění v Jeseníkách, na kterém se hlásila už i další posila hráčské soupisky – zadák Dominik Tejnor, a 23. července 2017 se orlí letka vrátila po téměř pětiměsíčním čekání na led Nevoga arény.

O necelých čtrnáct dní později sehráli Jihomoravané první přípravný zápas, ke kterému zajížděli do extraligových Vítkovic. Vyrovnané utkání nakonec prohráli 3:4. Výhru však mohli slavit po týdnu, neboť doma přehráli Mladou Boleslav poměrem 7:6. Následoval turnaj v Přerově, který Orli zakončili třetím místem.

Poslední dva přípravné duely se odehrály v Nevoga aréně a po skalpu prvoligových Českých Budějovic si Znojmo připsalo i povzbudivou výhru proti maďarské Budapešti, která dlouhodobě usiluje o vstup do Erste Bank Eishockey ligy.

Rozjezd na výbornou, ale závěr října byl černý

Radost z vítězství vystřídalo v říjnu trápení.

Start ligy, v níž oproti předchozímu ročníku chyběla slovinská Lublaň, ale naopak se do ní vrátil chorvatský Záhřeb, se nezadržitelně blížil. Den D nastal v pátek 8. září 2017. Orli si po prodloužení došlápli na Linz a o dva dny později přehráli 4:0 i Salzburg. První prohra sice následovala ve třetím kole v Klagenfurtu, ale svěřenci trenéra Romana Šimíčka si spravili chuť dalšími dvěma výhrami. Nevoga aréna zároveň přivítala svého 500 000. návštěvníka v EBEL lize a již tak vynikající atmosféru podpořili nově maskoti Znojmík a Orlík.

Díky skvělému vstupu do sezóny se Znojmo pevně drželo druhého místa v tabulce a vypracovalo si slušný bodový náskok na své soupeře, ovšem v polovině října přišel zlom. Sedm proher v řadě znamenalo propad tabulkou, což logicky přimělo vedení klubu reagovat. Kádr doplnili obránci Tomáš Pastor a Michal Plutnar z extraligy i americký útočník Adam Miller. Opačným směrem zamířil Pavel Skrbek či Marek Račuk.

Listopadové výsledky však byly jako na houpačce. Prohra střídala výhru a výhra naopak prohru. Ač Orli své soupeře často přestříleli a byli aktivnějším celkem na ledě, body sbírali zřídka. První polovinu základní části zakončili na deváté příčce.