Za orlími dresy aneb malá exkurze do továrny

Dění v hokejovém světě
PÁ 23. 7. 2004
Z n o j m o - Každou sezónu obléká do nových dresů Znojemské orly firma ORLI PRODUCTON sídlící v Dobšicích u Znojma. Vznik a výroba dresů je vždy kolektivním dílem klubu a návrhářů a grafiků ORLI DESIGN. Malá exkurze do továrny přibližuje jednotlivé kroky, kterými dres projde, než se v něm hráči představí divákům. Nahlédne i do šicí dílny, jenž musela Václavu Havlovi třikrát vyšívat pamětní čepici po MS 1996 ve Vídni.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Průvodcem výrobou dresů byl grafik Antonín Míček, který popsal jednotlivé fáze jejich vzniku:
- Do počítače je převedeno několik návrhů vzhledu dresu.
- Vybere se návrh, který bude realizován.
- Každému z hráčů je v počítači udělán střih na míru dle jeho vlastních požadavků, například délka rukávů, šířka a délka dresu…
- Jednotlivé díly dresů putují z počítače do speciální tiskárny, kde se vytisknou na papír.
- Mezitím jsou vystřihnuty z látky všechny díly každého dresu.
- Na sublimačním lisu je pod vysokou teplotou přenesena barva z papíru přímo na látku.
- Části dresů jsou pak zkompletovány v šicí dílně.
- Konečnou části výrobního procesu je kontrola, vyžehlení a zabalení dresu.

Za deset let novodobé historie Orlů prošly jejich dresy několika stadii vývoje. Od dominantních mečů na hrudi, převzatých z loga hlavního sponzora, přes velkou orlí hlavu na hrudi, až po současné logo generálního sponzora. Bylo samozřejmě vymyšleno několik návrhů, které realizovány nikdy nebyly. Bránilo tomu někdy to, že návrh byl jen velmi těžko realizovatelný ve výrobě, protože ještě neexistovaly tak dokonalé stroje jako nyní.

Před sedmi lety vznikl tento návrh dresu, který se nakonec nevyráběl

Stejně jako dresy prochází vývojem i logo Znojemských orlů. Nejdříve byl znázorněn celý orel s roztaženými křídly a drápy bojovně vystrčenými vpřed. Postupně z něj zůstala všem dobře známá hlava a před loňskou sezónou přijal klub za své zcela nové moderní ztvárnění loga.

Původní návrh loga

Provoz šicí dílny a technologii výroby výšivek, například na čepice, trička, vlajky…, popsala nejen dlouholetá zaměstnankyně firmy ale i zakládající členka znojemského fan clubu Daniela Watzingerová. Na svém počítači všechny výšivky připravuje k výrobě. „Zákazník si přinese nějaký obrázek nebo alespoň představu. Lepší zákazník, zkušenější, už mi donese svůj návrh na disketě. A já v podstatě tento návrh převedu do vyšívacího programu. Pak je potřeba vyzkoušet, jestli je to pěkné a hlavně proveditelné a po odsouhlasení zákazníkem a jistých úpravách se tento program přenese přímo do strojů, které už vytvoří výslednou výšivku. Je potřeba samozřejmě vybrat správné barvy vyšívacích nití, aby byla výšivka pěkná. Jde ještě upravit hustotu stehů, která rozhoduje o ceně jednotlivé výšivky. Do stroje to z toho vyšívacího programu přímo nahrávám a pak se jen látka natáhne na rámeček, který se vkládá do stroje a ten už v podstatě jen vyšívá,“ přibližuje.

S výrobou dresů a výšivek je spojeno několik zajímavých momentů. Oba průvodci na ně rádi vzpomínají.
„V úplných začátcích v roce 1996, kdy ještě byly velmi primitivní vyšívací mašiny, probíhalo MS ve Vídni. Již před finálovým zápasem jsme měli připraveny k vyšívání čepice pro mistry světa. Přišli jsme tehdy do práce a celou noc se tyto čepice pro celý český hokejový tým vyšívaly. Ráno se pak vezly do Vídně, kde byly připraveny k předání po skončení zápasu. Jednu z čepic dostal i tehdejší předseda vlády Václav Klaus, který si ji již těsně před koncem poslední třetiny nasadil na hlavu v čestné loži. Taky jsme i vyráběli čepici pro tehdejšího prezidenta Václava Havla, a tu jsme dělali hned třikrát. První se k němu vůbec nedostala, druhu mu někdo ukradl současně s vybavením prezidentské kanceláře, tak jsme mu museli vyrobit třetí,“ s úsměvem vypráví Antonín Míček.
Na něj navazuje Daniela Watzingerová: „Dva roky na to naši vyhráli v Naganu a tehdy jsme vyráběli podobné čepice. Byli jsme na to ale připraveni, měli jsme je předvyšité. V neděli ráno, když skončilo finále, šli jsme do práce a dodělávali nápis olympijští vítězové. Druhý den je pan Vlasák předal olympijskému týmu přímo na Staroměstském náměstí. Celou akci tam moderoval Martin Dejdar, pro kterého jsme taky narychlo museli vyrobit reprezentační dres, věrnou repliku dresu, ve kterém hráči hráli. Na zádech byly výsledky všech utkání našeho týmu.“ (Dodnes visí stejný dres v Espresu na zimním stadioně, pozn. red.)
Za svoji práci sklidili pochvalu i od Dominika Haška, který firmu navštívil těsně po naganském triumfu: „Když vstoupil do kanceláře na první pohled se mu zalíbil znojemský dres se dvěma velkými meči na prsou (sezóna 97/98, pozn. red.) a řekl,´To je dobrý, to se mi líbí!´ Potěšilo mě to, protože mnoha lidem se nelíbil a Haškovi zrovna jo,“ vzpomíná Antonín Míček.

A jak budou vypadat nové znojemské dresy? Bude to překvapení, všichni si musí počkat až na první extraligový zápas.


Přehlídku dresů Znojemských orlů za posledních deset let přinesl článek uvěřejněný vloni - Galerie orlích dresů


Antonín Míček zpracovává návrh dresu na počítači

Speciální tiskárna pro sublimaci

Díly dresů na papíře

Stříhání látky na dresy

Sublimační lis

Příprava látky před sublimací

Šití dresu

Žehlení a balení dresu

Vyšívání má na starosti Daneila Watzingerová

Vyšívací stroje

NEWSLETTER