Třeba jednou přijde pozvánka z reprezentace, doufá Tomáš Tomek

Rozhovory
PÁ 23. 5. 2014
V předloňské sezóně byl vyhlášen nejlepším brankářem slovenské extraligy, do svého kádru jej chtěly získat i extraligové Pardubice nebo Plzeň. Tomáš Tomek však nakonec zakotvil v jihomoravském Znojmě, kde se pokusí přesvědčit trenéry o svých gólmanských kvalitách a vybojovat si pozici brankářské jedničky.

Jak se stalo, že jste se ocitl právě ve Znojmě?
Kontaktoval mě agent s nabídkou Znojma, které mělo velký zájem, tak jsem neváhal a přijal ji. Navíc mi Piešťanech skončila smlouva.

Měl jste nabídky i z jiných týmů?
Tak něco rozjednané bylo, patřilo k tomu i Znojmo, takže jsem tady.

Před pár lety o vás projevily zájem Pardubice a Plzeň, letos z těchto týmů nabídky nepřišly?
Tohle bych nerad rozebíral. Z Pardubic zájem byl, ale nakonec tam získaly na post jedničky Roberta Kristana. Je to za mnou a nějak to neřeším.

Bude to vaše první štace mimo Slovensko, víte něco o EBEL?
Bavil jsem se s Martinem Škadrou, který tu hrával, také s Lukášem Juríkem, ten hrál v Innsbrucku minulý rok, něco jsem si pozjišťoval a uvidíme, to přinesou samotné zápasy.

A nějaký klub znáte? Bolzano, Salzburk, Vídeň?
Samozřejmě znám kluby, které tu soutěž hrají, ale zápasy jsem neviděl, takže to bude úplně něco jiného.

Na koho z týmů EBEL se těšíte nejvíc?
Docela se těším na Salzburk.

Znal jste se s někým ze znojemského mužstva?
Znám Martina Nemčíka a Martina Baču, který sem přijde.

Zatím jste hrál jen na Slovensku, kde se vám líbilo nejvíc?
To je těžká otázka. Každý klub je něčím specifický, dobře bylo ve Skalici, ale i v Piešťanech. Dobře se hrálo tam i tam.

Jak se vám hrálo se Žigmundem Pálffym?
Hrál jsem s ním jednu sezónu a je to hodně kvalitní hráč, jeden z nejlepších, takže se mi s ním hrálo velice dobře.

Co považujete za vaše zatím největší maximum, kterého jste dosáhl? Je to titul nejlepšího gólmana slovenské extraligy, který jste obdržel před dvěma lety?
My jsme měli, já i mužstvo, v extralize dobré umístnění v obou sezónách. To ocenění se mi podařilo vyhrát v prvním roce, takže asi je to zatím maximem.

Co říkáte na přípravu, můžete ji nějak srovnat s přípravou na Slovensku?
Já jsem na Slovensku minulý rok přípravu neabsolvoval, protože jsem byl zraněný. Dá se říct, že je tady příprava hodně tvrdá a tělo dostává hodně zabrat. Ještě si na to nezvyklo a nevím, zda si vůbec zvykne.

Už se určitě těšíte na led.
I kdybychom šli zítra, tak už je pozdě.

Díval jste se už na plán přípravných zápasů Znojma, kde figurují týmy z extraligy?
Moc jsem ho nestudoval, jen kluci říkali, že hrajeme převážně s extraligovými kluby, takže ta příprava bude kvalitní a uvidíme, jak nás to posune dál.

Slovenští novináři vás považují za jednoho z nejlepších slovenských brankářů, připouštíte si nějaký tlak nebo popularitu na svoji osobu?
Tlak si vůbec nepřipouštím a takovéto oslovení vždy potěší.

A myslíte si, že to tak je? Že jste jedním z nejlepších brankářů na Slovensku?
Nevím. Já sám sebe neřeším a ani se nehodnotím. To nechávám na druhých.

Sledoval jste Slováky na MS?
Samozřejmě, mám tam pár kamarádů, takže jsem jim fandil. Škoda, že neprošli do čtvrtfinále.

Měl jste někdy nabídku do reprezentace nižších kategorií?
To je historie, já si ani nepamatuji, co bylo včera (smích). V reprezentaci jsem nebyl, chodil jsem po takových těch klasických srazech. Nevím, co to bylo za kategorii. Ale v originální reprezentaci jsem nebyl.

Doufáte, že by mohla někdy přijít pozvánka z reprezentace?
Momentálně je na Slovensku velká konkurence, co se brankářského postu týče. Mohla by někdy dorazit, když se tak nestalo v té mojí vydařené sezóně. Těžko říct, zda někdy dojde, možná v budoucnu motyka vystřelí.

Jaký první dojem na vás Znojmo udělalo?
Město vypadá slušně. Sice jsem tu spoustu věcí ještě nepoznal, ale na to bude čas.

Ještě používáte navigaci při cestě do Znojma?
Používal jsem ji, ale teď už trefím. Ztratil jsem se, když jsem šel na byt, ale tam už taky trefím (smích).