Tomáš Plíhal: Sérii rozhodla naše produktivita, chybělo také kousek štěstí

Rozhovory
PO 6. 3. 2017
Tomáš Plíhal přišel do Znojma v těsně před startem sezóny a dokráčel se svými spoluhráči až do play-off, ve kterém ale podlehli Klagenfurtu už po čtyřech zápasech. V rozhovoru hodnotí angažmá, příčiny neúspěchu v play-off a přidává i své osobní dojmy z ligy.

Jak byste zhodnotil čtvrtfinálovou sérii?
Těžko se mi teď mluví, když nás před chvíli vyřadili. Rozhodně jsme ale byli vyrovnaným soupeřem, teda kromě toho třetího zápasu v Klagenfurtu. Škoda, že jsme neurvali nějakou výhru. Kdybychom udrželi vedení v prvním zápase série, když jsme vedli dvacet pět sekund před koncem třetí třetiny, tak by se série mohla vyvíjet úplně jiným směrem.

Tomáš Plíhal

• vítěz Memorial Cupu i Ceny Fair Play ve WHL
  • 93 zápasů za San Jose Sharks v NHL
  • mistr finské ligy s TPS Turku
  • vicemistr české extraligy s Třincem
  • v dresu Znojma zaznamenal letos 18 bodů ve 34 duelech

Série byla velice vyrovnaná, dvakrát se dokonce prodlužovalo. Nehrála roli i únava?
Únavu v této fázi sezóny cítíte. Museli jsme hodně cestovat, do toho se hrálo skoro obden. Těsné zápasy navíc stojí hodně sil, protože se musí hrát naplno každou sekundu hry. Dvakrát jsme dotáhli zápas do prodloužení, což je náročné, ale to je play-off. Nelze se vymlouvat na nějakou únavu. Jezdí se na krev, i přes únavu jsme do zápasů dali všechno.

Co podle vás zlomilo celou sérii?
Určitě góly. Měli jsme šance, ale nevyužívali je. To podle mě byla klíčová věc. Největší rozdíl mezi námi a Klagenfurtem byl v tom, že my jsme tlačili, oni pak ujeli v přečíslení a skórovali. Měli i určité štěstí, padlo několik vlastních gólů, ale to je hokej. Jde se dál.

Poslední zápas jste vedli, ale soupeř dokázal opět vyrovnat. V této sérii se Klagenfurtu podařilo otočit zápas hned třikrát. Čím si to vysvětlujete?
Vyrovnali po takovém šťastném odrazu. Říkám, měli jsme příležitosti dát více gólů, ale selhali jsme v koncovce. Hrát proti takovému týmu celý zápas s rozdílem jedné branky je náročné a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Problémem nebylo to, že jsme inkasovali, ale že jsme nedokázali dát více branek. Šance tam byly, škoda.

Jak vidíte komplexně celou sezónu od doby, kdy jste přišel do Znojma?
Sezóna byla hodně na houpačce. Nechytil se začátek, pak jsme dotahovali. V nadstavbě jsme hráli dobrý hokej, avšak to nás stálo hodně sil. Play-off je pak úplně jiná soutěž. Záleží i na malých detailech, tam se může stát úplně cokoliv.

Přišel jste z Třince. Jak náročné pro vás bylo přeorientovat se na úplně jinou soutěž a na jiný herní styl, který se praktikuje v EBEL?
Ligu hodnotím opravdu kladně. Padá hodně gólů, což se mi hrozně moc líbí. Hraje se ofenzivně a to mi vyhovuje (úsměv). Ve Znojmě je hezky, soupeři jsou na velice dobré úrovni. Hodně se hraje do těla, což je dáno i tím, že v týmem působí hodně Kanaďanů, kteří vyhledávají osobní souboje. Chvíli jsem si zvykal, ale rozhodně vidím samá pozitiva.