Snažíme se ze stadiónu vytvořit přívětivější místo pro fanoušky, říká manažer Orlů

Rozhovory
ČT 16. 1. 2014
Řada oprav na zimním stadiónu ve Znojmě již proběhla, mnohé další se chystají. Očekávaná výměna osvětlení by se měla uskutečnit po skončení hokejové sezóny. „Stadión je v provozu 19 hodin denně a je plně vytížen. Chápeme, že jeho uzavření na tři týdny není možné," říká v rozhovoru manažer Orlů Petr Veselý.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Jaké úpravy na znojemském zimním stadiónu v poslední době proběhly?
Každý návštěvník si určitě všiml, že se postupně za pomoci města Znojma a Správy nemovitostí města Znojma snažíme z našeho stařičkého zimního stadiónu vytvořit přívětivější místo. Jde o drobné stavební úpravy jako nové podlahy, omítky, malířské práce, ale i větší akce. Mezi ty největší patřila výměna starého ozvučení za novou aparaturu. Zde se muselo vycházet z reálných finančních možností a jsme přesvědčeni, že diváci jisté zlepšení poznali.

Dotkly se úpravy také zázemí stadiónu?
Částečnou rekonstrukcí prošly prostory pro partnery klubu, což je důležité vzhledem k vytvoření odpovídajícího prostředí pro skupinu lidí, kteří svojí podporou dovolují provoz klubu na profesionální úrovni. Mezi věci, na které jsme obzvláště pyšní, je zprovoznění dětského koutku za podpory DDM Znojmo a stavební firmy LaVaRoss2010. Koutek je v provozu při všech zápasech "A" mužstva a musel projít náročnou kompletní rekonstrukcí. V současné době vrcholí práce na zprovoznění nové rozcvičovny a kolárny pro všechny věkové kategorie našich mužstev. Tento prostor by měl výrazně přispět ke zkvalitnění tréninkového procesu a tím i výsledků jednotlivých týmů.

Dětský koutek

Co je tedy v plánu pro nadcházející období?
Především výměna osvětlení za nový moderní systém, který bude splňovat náročné parametry pro televizní vysílání a umožňovat zajímavé efekty, což určitě fanoušci ocení. Letos proběhne také celkový nátěr všech ploch. Ten se naposledy dělal přibližně před 20 lety. Stadión tak dostane nový vzhled. Proběhne též demontáž sedaček, které projdou chemickým vyčištěním a kompletním logickým přečíslováním tak, aby se zjednodušila orientace. V plánu je i spousta dalších věcí. Myslím, že fanoušci se mají na co těšit. Nerad bych ovšem teď předbíhal a prozrazoval, protože jednání stále probíhají. Za vedení mohu slíbit, že budeme ve snaze zkulturňovat stadión i nadále pokračovat, protože naši fanoušci si to zaslouží.

Kdy se návštěvníci mohou těšit na nové osvětlení?
Vzhledem k náročnosti celé akce se bude provádět až po skončení hokejové sezóny. To byla jedna z uvažovaných variant. Dle původních informací od odborné firmy se dala celá akce realizovat v řádu pěti až osmi dní. Bohužel po zpracování projektu odhaduje zhotovitel projektu dobu prací až na tři týdny, především kvůli stáří původního systému a celkové komplexnosti instalace včetně elektrických rozvodů. Akce by se tedy za určitých podmínek dala stihnout v olympijské přestávce, nicméně po pečlivém zvážení a konzultaci s městem bylo rozhodnuto, že celá výměna se provede po skončení aktuální sezóny spolu s dalšími opravami.

Zimní stadion Znojmo

Co tedy rozhodlo o přesunu výměny až na období po konci sezóny?
Nesmíme zapomínat, že stadión je v současné době v provozu zhruba 19 hodin denně a je plně vytížen. V žádném případě to není jen o "Áčku", kde by se situace dala nějak vyřešit. Využívají ho mládežnické týmy, které také hrají svoje soutěže, hobby hokejisté, školy, školky i široká veřejnost. Dovolím si tvrdit, že zimní stadión je v současné době nejvyužívanější sportoviště města Znojma, který denně sedm dní v týdnu využije až 400 sportovců všech věkových kategorií. Proto, ač nás to mrzí, chápeme, že za těchto podmínek není uzavření stadiónu v současné době na tři týdny možné. Věříme, že naplánované opravy začnou hned po skončení aktuální sezóny, protože znojemský hokejový stánek si to zaslouží.

Chtěl byste nějak reagovat na spekulace týkající se udávaného počtu diváků, který má být nižší než je skutečnost?
Začněme kapacitou stadiónu. Byly doby, kdy se zde udávaly návštěvy často přesahující šest tisíc diváků i více. Po vstupu do extraligy byla kapacita výrazně snížena díky instalování nových sedaček na původní místa na stání. Regule české extraligy v té tobě udávaly minimální nutnou kapacitu stadionu, proto bylo za oficiální kapacitu znojemské arény udáváno číslo 5500. Realita je ale poněkud jiná. Aktuální kapacita 4500 diváků byla stanovena s přihlédnutím na přísnější bezpečnostní opatření EBEL a po konzultaci s vedením ligy, bezpečnostními složkami a hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje.

Po vstupu nových majitelů do klubu byl instalován turniketový systém, který elektronicky zaznamenává každého příchozího návštěvníka. Tato čísla nelze manuálně měnit. Na rozdíl od mnoha jiných klubů tak měříme skutečnou návštěvnost na utkání, nikoliv počet prodaných míst. V žádném případě neuvádíme záměrně nižší počty návštěvníků. Klub by tímto postupem sám sebe výrazně poškozoval. Naopak, zájmem každého sportovního oddílu je prezentovat se co nejvyšší návštěvností, což výrazně otevírá dveře při jednáních s potencionálními partnery a sponzory, od kterých pochází většina prostředků na pokrytí klubového rozpočtu.