Orlím zrakem: Tomáš Kolafa vs. Marian Morava

Zaostřeno na...
PO 1. 11. 2010
<em>Znojmo</em> - Oba patří ke klíčovým hráčům svých týmů, ještě loni přitom oblékali stejný dres s orlem na hrudi. V letošní sezóně už každý hájí barvy jiného mužstva a o víkendu se na ledě Hostan arény poprvé postavili proti sobě jako soupeři. Tomáš Kolafa i Marian Morava odvádí na ledě velký kus cenné práce pro tým, a tak se právě na ně zaměřila naše pozornost. Sobotní zápas odehráli pod statistickým drobnohledem, jaký je například v NHL považován za standard, u nás však tato čísla běžně k dispozici nejsou. A co vlastně ukázala?
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Tomáš Kolafa

foto
⇒  Tomáš Kolafa

Šikovný znojemský bek, který přišel do Znojma těsně před začátkem loňské sezóny, už několikrát dokázal, že kromě obranné práce mu není cizí ani ofenziva. V součtu základní části a play off byl v minulém ročníku s osmi góly nejlépe střílejícím obráncem. Letos v obranné dvojici vyměnil parťáka a místo Petra Štracha nastupuje v první obraně vedle Lubomíra Štacha.

„Je jedno, jestli hraju v první obraně, nebo jako loni ve třetí. Stejně hrajeme na tři pětky, a na led se dostávám hodně,“ podotkl. To potvrzují i čísla: přes 22 a půl minuty na ledové ploše, navíc zejména při závěrečném náporu a power play se na střídačce téměř neobjevil. Založil množství útočných akcí, o čemž svědčí 15 povedených přihrávek.

Černou kaňkou tak zůstává účast na ledě při třetím inkasovaném gólu, kdy na brankovišti společně s Lubomírem Štachem a brankářem Ondřejem Kacetlem neodolali důrazu hostujících útočníků. Přesto může být znojemský bek se svým vstupem do sezóny poměrně spokojen. „Ve Znojmě se mi líbí, jsem tady spokojený. Jsem taky rád, že se v nějakém týmu udržím i druhou sezónu. Hodně jsem to střídal, a to není žádná sláva,“ prozradil Kolafa.

Marian Morava

foto
⇒  Marian Morava

Pokud byste hledali ztělesnění pojmu zkušený obránce, je to Marian Morava. Silný bek se ve svých 33 letech po množství odehraných prvoligových sezón může spolehnout na vynikající předvídavost a sílu v osobních soubojích. Za celé utkání neprohrál u mantinelu jediný osobní souboj a svým spoluhráčům dodával potřebnou jistotu.

O jeho významu pro Rebely nejlépe svědčí písmeno „C“ na jeho dresu. Morava jako kapitán sice nenastupuje v zahajovací formaci a při střídání osmi obránců se nedostával do hry tak často jako znojemští zadáci, přesto se objevil na ledě při každém oslabení Brodu, včetně posledních minut při znojemské power play.

Do statistik si rovněž připíše plusový bod za účast na ledě při již zmíněném třetím gólu hostů, čímž částečně odčinil svůj faul u mantinelu na začátku druhé třetiny, který Orli potrestali vyrovnáním na 1:1. Kuriozitou je pak Moravova účast na buly proti Radku Hamanovi v průběhu druhé třetiny. To zadák s číslem 4 na zádech šanci na úspěch neměl, po závěrečné siréně se ale mohl radovat z vítězství.