Orlím zrakem: 5. kolo ZNO - LIB

PO 20. 9. 2004
Z n o j m o - Zajímavý duel přinese úterní třetí, resp. páté kolo české nejvyšší soutěže, v němž se Znojemští orli podruhé za sebou předvedou na domácím kluzišti, tentokráte proti týmu Liberce. Tygři vstoupili do sezóny senzačně. Průběžně po dvou kolech okupují první příčku tabulky, když si poradili nejprve v poměru 5:2 s Pardubicemi a poté 5:1 s Jihlavou. Znojmo za nimi nijak bodově nezaostává, horší skóre je však řadí až na čtvrtou pozici za Vítkovice a Vsetín.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024 Po sezóně 2003-04 skončil liberecký tým jedenáctý, letos si však trenér Josef Paleček, který na severu Čech nahradil Josefa Jandače, klade daleko odvážnější cíl. Měl by jím být historicky první postup do play-off. Přípravné zápasy se Bílým Tygrům velmi vydařily, z patnácti utkání jedenáctkrát zvítězili, dvakrát remizovali a pouze dvakrát prohráli. Čtyři zápasy odehráli se švýcarskými mužstvy. Přátelské utkání ve Znojmě bylo ukončeno čtrnáct minut před koncem po hromadné bitce za stavu 4:0 pro Liberec.

Před sezónou klub velmi výrazně posílil. Bývalého znojemského gólmana Oldřicha Svobodu nahradil neméně zkušený brankář Milan Hnilička, který po pěti letech v zámoří slaví comeback do české extraligy. Obranu opouštějí Čakajík, Podhradský, Kočí, Vála a Ťupa, naopak přišel Miroslav Duben. V útoku vystřídají Korhoně, Rolínka, Tvrdíka, Kašpaříka, Verčíka a M. Hájka Ľubomír Vaic, Andrej Podkonický, Jan Tomajko a bývalý Orel Igor Rataj. V případě potřeby v sestavě mohou naskočit junioři Martin Rýgl nebo Michal Krapička, někteří hráči budou mít povolen střídavý start v prvoligových klubech.

Po dobu výluky v NHL budou ve městě pod Ještědem vypomáhat forvardi Václav Nedorost z Floridy Panthers, Aleš Kotalík z Buffala Sabres a Radim Vrbata z Caroliny Hurricanes. Modrou čáru měl hlídat obrovitý bek Jiří Fischer z Detroitu Red Wings, ten však na Světovém poháru v semifinálovém duelu s Kanadou utrpěl poranění ramene.

Slovenský centr Igor Rataj na své loňské působení v orlím dresu a na měsíční hostování v Liberci vzpomíná následovně: „Vybaví se mi mnoho, především špatný začátek sezóny a výměna do Liberce. Nejprve se mi tam vůbec nechtělo a nevěděl jsem, co mě v novém prostředí čeká. Měl jsem těhotnou manželku a každou chvíli se mělo narodit druhé dítě. V Liberci se nám ale dařilo, tým šel nahoru, dostal jsem spoustu prostoru na ledě, kluci mě mezi sebe výborně vzali. Nakonec se mi zpět do Znojma ani moc nechtělo. Sezónu jsem dohrál na jihu Moravy, myslím, že i ten závěr byl ve Znojmě z mé strany dobrý. Určitě vzpomínám pozitivně, byla to zkušenost.“

V bráně Znojma dostane příležitost Přikryl, jemuž bude záda krýt třetí gólman Slávik, neboť Vokouna čeká zasloužený odpočinek. Trenér Leoš Zajíc tuší, že Bílí Tygři nebudou pro Orly snadným soustem: „S Libercem to budě těžké, protože celou přípravu dostával velmi málo gólů a navíc v prvním kole vyhrál v Pardubicích. Bude to hrozně těžké utkání.“

Přehled vzájemných zápasů