Noví soupeři Orlů #2: Rakouští dravci

PÁ 29. 7. 2011
<em>Znojmo</em> - Ve druhém pokračování minisérie o rivalech znojemských hokejistů v EBEL vám přiblížíme další tři týmy, které již zanedlouho vyzvou Orly ke sportovnímu zápolení na ledové ploše. Tentokrát jsme se zaměřili na tři rakouské kluby – Graz, Linz a Villach. V následujícím textu se můžete seznámit s jejich zkrácenou historií, největšími úspěchy či aktuální soupiskou.

Moser Medical Graz99ers

Svou současnou podobu získal klub z rakouského Grazu, česky Štýrského Hradce, roku 1999, od sezóny 2000/2001 je členem EBEL. Samotný Graz je centrem spolkové země Štýrsko a zároveň druhým největším městem Rakouska. Výsledky týmu, jenž obléká své hráče do oranžovočerné barevné kombinace, jsou až neobvykle nevyvážené. Po solidním vstupu do nejvyšší soutěže se mužstvo dostalo na několik ročníků do herní krize, v níž se jen ztěží odpoutávalo z posledního místa tabulky.

Velký zlom přišel v sezóně 2009/2010, kdy Graz nastupoval do play-off jako lídr ligy. Čtvrtfinále vyřazovacích bojů ale týmu hrubě nevyšlo a pověstnou stopku vystavil vítězi základní části Záhřeb. Šesté místo v loňské sezóně a prohrané čtvrtfinále s Vídní 0:4 na zápasy přineslo vlnu zklamání.

Graz reagoval na krizi po svém a vyměnil velkou část svého kádru, zvláště obranné řady doznaly rozsáhlých změn.

Největší hvězdy

Poté, co se klub rozloučil se svými nejproduktivnějšími hráči Mikem Ouelletem a Warrenem Norissem, angažoval finského útočníka Toniho Dahlmana, jenž prošel nejvyšší finskou, švédskou i německou ligou. Další novou tváří je Guillaume Lefebvre, kanadský forvard, jenž se před minulou sezónou neúspěšně pokoušel probojovat do týmu Třince.

Z posil do obranných řad stojí jistě za zmínku hokejový světoběžník Colle Jarret, který se do Evropy vrací z asijského působení. Bránu Grazu bude i nadále střežit Fabian Weinhandl, rakouskému reprezentačnímu gólmanovi by měl sekundovat mladičký Artiom Konovalov.

Trenér

Rovněž na postu hlavního trenéra došlo v klubu ke změně, na střídačce se nově objeví kanadský kouč Mario Richter, jeho asistentem je bývalý obránce, Rakušan Martin Krainz.

» Aktuální soupiska
» Stadion (Eisstadion Graz-Liebenau)

EHC LIWEST Black Wings Linz

Třetí největší město Rakouska ležící na řece Dunaji je základnou hokejového klubu EHC LIWEST Black Wings Linz. Tým dosáhl svých největších úspěchů ještě za svého dřívějšího názvu EHC Black Wings Linz, kdy se ve své třetí sezóně v EBEL (2002/2003) stal mistrem ligy. Po finančních potížích dostala "černá křídla" nového sponzora a s ním i jméno.

I s obměněným přízviskem se Linz postupně propracoval k nejvyšším příčkám tabulky. Ročník 2008/2009 ještě nedostal finálový punc, tehdy stál v cestě postupu mezi dva nejlepší pozdější vítěz Erste Bank Eishockey Ligy Klagenfurt. O rok později si již Linečtí vysněné finále vybojovali, ve vyrovnané sérii se však nakonec z triumfu radoval Salzburg.

V loňském ročníku dosáhl Linz pouze na účast ve čtvrftinále EBEL, v němž se utkal Villachem. Po prohraných zápasech v poměru 1:4 se musel klub spokojit s celkovým pátým místem.

Největší hvězdy

Linz se může pyšnit vyrovnanou silou svých koncových hráčů. Rozdíly v bodovém přídělu nejproduktivnějších tří hráčů jsou minimální a pro klub je potěšující, že vyjma Bredleyho Purdie zůstali zbylí z této trojice Daniel Oberkofler a Patrick Leahy věrni svému zaměstnavateli. Nový ofenzivní vítr by do týmu mohla přinést i bratrská dvojice mladých kanadských střelců Briana a Michaela Leblerů.

Defenzivní část mužstva doznala větších změn, do sestavy se nově zapojili také dva zkušení kanadští beci Justin Kurtz a Curtis Murphy. Pilířem obrany Linze je již několik let hráč rakouského národního týmu Robert Lukas. V brankovišti již čtvrtou sezónu kraluje americký gólman Alex Westlund.

Trenér

Robert Daum je dalším kanadským trenérem, který se nově představí v EBEL. Kouči se zkušenostmi z nižších zámořských soutěžích bude po pravicí stát dlouholetý hráč Lince i rakouské reprezentace Mark Szücs.

» Aktuální soupiska
» Stadion (KeineSorgen EisArena)

EC REKORD-Fenster VSV

Krkolomný název EC REKORD-Fenster VSV pod sebou ukrývá dalšího soupeře znojemských hokejistů – Villach. Město na jihu Rakouska je díky své výhodné poloze v podhůří Gailtalských Alp centrem zimních sportů i horské turistiky. Tým s orlem ve znaku má za sebou bohatou historii a ve výkladní skříni svých úspěchů uchovává hned šest titulů Mistra rakouské ligy.

Poslední triumf je datován hokejovým letopočtem 2005/2006, tehdy Villach pod vedením Grega Holsta, bývalého vynikajícího útočníka, porazil ve finále Salzburg a radoval se ze zisku poháru. Hned v dalším ročníku se složení finálové dvojice Erste Bank Eishockey Ligy opakovalo, tentokrát se zlatou příchutí pro Salzburg.

I v dalších letech se Villach pravidelně objevoval v play-off, na finále však již nedosáhl. Nejvýše se "rakouští orli" probojovali v loňské sezóně, kdy byli vyřazeni až v semifinále Klagenfurtem.

Největší hvězdy

Villach se bude muset obejít bez svého nejproduktivnějšího hráče Michaela Raffla, jenž odešel předvádět hokejový um do Švédska. Nadále se však může spoléhat na amerického střelce Dereka Damona či účastníka několika světových šampionátů Rolanda Kaspitze. Modrobílí mají v sestavě rovněž dva slovinské reprezentanty – křídelního útočníka Tomaze Razingara a beka Grega Kuznika.

Do týmu se v letošní přípravě zapojil rovněž kanadský univerzál Craig Weller, jemuž není cizí hra v obraně ani v útoku. V bráně se bude pravděpodobně představovat Bernhard Starkbaum, statisticky nejúspěšnější gólman minulého ročníku. Po odchodu Gerta Prochasky by jej měl doplňovat Marco Wieser.

Trenér

A do třetice kanadský trenér v rakouských službách, tentokrát bývalý dlouholetý hráč Villachu Michael Stewart, jenž v klubu působí jako trenér již od poloviny února letošního roku.

» Aktuální soupiska
» Stadion (Stadthalle Villach)