Nové tváře Orlů - očima manažera

Rozhovory
ST 26. 6. 2002
Nové hráče, kteří byli zpovídáni, spojuje přiměřená skromnost, ale zároveň působí sebejistě a hlavně je na nich znát velká chuť do hokeje, odhodlání poprat se o své místo a bojovat za svůj nový tým. Nejde o hvězdná jména, ale větší vůle a víra sama v sebe mnohdy vedou k vítězství. Zvučná jména v týmu Orlů budou v nové sezóně zajišťovat dva hráči týmu úřadujícího mistra světa. Pohled sportovního manažera <b>Rostislava Dočekala</b> na nové hráče Znojma, složení celého týmu uzavírá minisérii o nových tvářích Orlů.
Pane Dočekale, kolik je v současné době v týmu hráčů pod smlouvou?
"K dnešnímu dni 25. Hostování na angažmá bylo změněno Benákovi, Křetínskému a Mikulíkovi, nově přišli Svoboda, Erat, Toman, Snopek a brankář juniorů Adamec, který bude současně trojkou u mužského týmu. Do širšího výběru mužů počítáme rovněž se zařazením loňských juniorů Znojma Zapletala, Kella, Ludvíka a Tokoše, který hrál vloni II. ligu v Břeclavi."

Co bude s těmi hráči, kteří se do základní sestavy nedostanou a s ostatními juniory, se kterými do A týmu nepočítáte?
"Budeme je samozřejmě nabízet do klubů v nižších soutěžích, kde budou mít možnost se vyhrát a zvyknout si na mužskou soutěž. V případě potřeby nebo nutnosti si je můžeme kdykoliv povolat zpět a zařadit do mužstva."

Co rozhodovalo při výběru hráčů do mužstva? Statistiky, ekonomika, osobní kontakty?
"Když začnu u brankáře Petra Svobody, tak u něj rozhodovalo hlavně to, že byl nejlépe hodnoceným brankářem ve II. lize a taky v bojích o udržení v I. lize, kdy chytal za Šumperk. Ze všech mladých gólmanů se nám jevil jako nejtalentovanější a zároveň nejdostupnější. Milan Toman je obránce velmi důrazný, má dobrou rozehrávku a střelu. Viděl jsem ho v několika zápasech a slibujeme si od něj přitvrzení a zvýšení důrazu. Jan Snopek nám pomůže hlavně svým důrazem před brankou, dobrou střelou. Počítáme, že dobrou práci odvede při oslabeních a v přesilovkách hlavně před brankou soupeře. Václava Benáka a Aleše Křetínského jsme si už vyzkoušeli v soutěži a jevili se velmi dobře. Milana Mikulíka jsme viděli v největší zátěži, když odehrál ve 20 dnech 18 zápasů za nás a za Kometu. Romana Erata sledujeme déle. Každý rok stoupal v individuálních hodnoceních, je velmi odolný, morálně i psychicky vyspělý a myslím si, že bude hrát důstojnou roli v extralize."

Proč nezůstal ve Znojmě Václav Král?
"U něj by se to muselo řešit přestupem, protože má ještě platnou smlouvu v Plzni a nebyla by to zanedbatelná částka. Navíc právě na jeho post máme hráčů víc, a tak tady hrála roli hlavně ekonomika."

A co ostatní hráči: Jakeš, Mařák, Heš, Fink, Pazourek, Holík, Kudrna?
"Všem letos končily smlouvy a klub s jejich službami již dál nepočítal, tak byli v podstatě volní. Jakeše jsme oslovili, ale on naši nabídku neakceptoval. Kudrna si stěžoval, že nedostává dostatek příležitostí, tak jsme mu umožnili přechod do jiného týmu."

Myslíte si, že je v současné době potřeba ještě nějaký post výrazně posílit?
"Když se nám naskytne příležitost získat nějakého špičkového hráče, budeme jednat. Ale není to otázka nutnosti, že bychom někoho potřebovali. Mančaft se zatím jeví dobře, svou sílu má, tak uvidíme po přípravném období. Chceme hlavně dát šanci mladým hráčům, ať se projeví."

Proslýchá se a dokonce to některá média zveřejnila, že probíhá jednání se známými hráči, jako jsou např.: Kaděra, Adam Svoboda, Prusek, Seman, Martin Altrichter atd. Můžete se k tomu vyjádřit?
"Když to shrnu, tak to z 80 procent pravda není. A to, co jsem se dočetl ve Znojemském týdnu musím dementovat, protože nevím, kde to vzali."

Má vedení klubu zájem o výchovu vlastních hráčů, zatím se pouze houfně nakupovalo odjinud?
"Samozřejmě má. Myslím si, že výsledky mládežnických oddílů to dokazují. Zatím však ještě nemáme v některých ročnících dostatek hráčů, ale to je otázka dvou let a budeme soběstační. V juniorech se jeví už někteří hráči talentovaně. Dostanou příležitost od trenéra Hořavy si v přátelských utkáních osahat extraligu. Po skončení přípravy jim umožníme hrát v I. nebo II. lize, podle zájmu, který o ně kluby projeví."

Pucher s Uramem už v letošní sezóně nebudou považováni za cizince, protože působí v české extralize už tři roky. Sledujete někoho v zahraničí, kdo by mohl do Znojma přijít?
"To je všechno otázka času, není vyloučeno, že někdo přijde. Slovenskou extraligu sleduji, je tam mnoho kvalitních hráčů, ale nejdůležitější je jejich zapracování do mužstva. Před pár lety málokdo znal Puchera, Urama, Plcha, teď o nich ví každý."

Jak složitá je práce sportovního manažera?
"Mými hlavními pracovními pomůckami jako každého manažera je auto, telefon a počítač. Jsem stále na cestách, pořád v pohybu. Když sháním hráče, tak ho potřebuji vidět na tréninku, při zápase, v osobním kontaktu, čemuž přikládám největší důraz. Až na dalším místě jsou statistiky, tabulky, vstřelené góly a podobně. Je to práce sice náročná, hlavně na čas, ale já se kolem hokeje točím odmala a baví mě to."