Na sezónu se těším jak už dlouho ne, přiznává Marek Schwarz

Rozhovory
ČT 14. 7. 2016
Zkušený český gólman Marek Schwarz neskrývá po přestupu z extraligového Liberce do Znojma nadšení. Po mezinárodní EBEL pokukoval prý již delší dobu.

Můžete popsat, jak se udál přestup z Liberce do Znojma?
Seběhlo se to docela rychle. Byl jsem s rodinou na dovolené v Chorvatsku. V den mého příjezdu jsme si telefonovali se znojemským vedením a během dne se to vyřešilo. Pak už se čekalo jen na podpis smlouvy. Jsem opravdu nadšený, že to takhle dopadlo. Ta spokojenost snad bude z obou stran.

Víte, co vás v EBEL čeká?
To ano. Znojmo si udělalo loni super jméno. Tajně jsem doufal, že bych se do EBEL mohl někdy dostat a Znojmo je pro mě takový bonus, protože zůstávám v Čechách, ale zároveň jsem v mezinárodní lize. Jsem na tu sezónu natěšený, jak už jsem dlouho nebyl. Opravdu!

Marek Schwarz

• odchovanec Mladé Boleslavi
  • necelé čtyři sezóny strávil za oceánem
  • v roce 2004 draftován St. Louis Blues
  • zasáhl do šesti utkání NHL
  • v sezóně 2011/2012 působil ve Finsku
  • dvojnásobný mistr ELH (Sparta 05/06, Liberec 15/16)
  • v ELH hráčem Mladé Boleslavi, Liberce, Sparty, Plzně i Třince
  • pravidelně nominován do mládežnických reprezentačních výběrů
  • bronz z MS do 18 a do 20 let
  • 10 utkání odchytal i v seniorském národním týmu
  • v Liberci zaujal speciální maskou s růžovou mřížkou a malůvkami od jeho dětí

Poslední čtyři roky jste se pohyboval v extralize. Přicházíte do neznáma?
Pár kluků už znám, ale není to, jako bych šel do extraligy, kde se ti kluci tak nějak míchají. Možná je to pro mě ale i lepší.

Letos jste slavil extraligový titul s Libercem. Jaký to byl zážitek?
Pěkný! K tomu titulu je vždycky potřeba štěstí, ale taky aby si to všechno sedlo. Tým musí táhnout za jeden provaz… V Liberci se to povedlo. Byl to obrovský zážitek. V té sezóně se nám dařilo od začátku do konce. Neodchytal jsem všechno, ale když jsem měl možnost do toho zápasu zasáhnout, tak jsem si to strašně užil.

Šest startů jste si připsal i ve slavné NHL...
Dohromady to byl asi jeden celý zápas (smích). Je to velký zážitek, ale s odstupem času si to člověk tolik neuvědomuje. Bylo mi krátce po dvaceti letech a jen tak jsem do toho skočil. Ani jsem si pořádně neuvědomil, o co jde. Myslím si, že kdybych tam byl teď, tak si to užiju úplně jinak. Je to ale zkušenost a rád na to vzpomínám.

V EBEL nebudete jediný český gólman. Do Klagenfurtu přestoupil Tomáš Duba, v Bolzanu se pak možná potkáte s Jaroslavem Hüblem. Stihl jste se s nimi o tom už pobavit?
Abych pravdu řekl, tak ne. Jinak jsem si ale zjišťoval nějaké reference. To bylo už dříve, protože jsem řešil, kam bych mohl jít, a co by se mi líbilo. EBEL mi z toho vyskočila nejlíp, co se týče stylu života a toho, kam můžu vzít rodinu. Je to pro mě naprosto ideální.

Takže jste měl i jiné nabídky?
Pár týmů se řešilo, ale ta první nabídka, která mě oslovila, byla ze Znojma. Nechtěl jsem klesnout na nižší úroveň, kde bych si uzavřel cestu.