Kyle Wharton: Chci ve Znojmě vyhrávat

Rozhovory
PO 25. 6. 2012
<em>Znojmo</em> - Po loňské premiérové akvizici kanadského hráče do řad znojemského hokejového klubu se v letošním soutěžním ročníku fanouškům Orlů představí hned tři hokejisté ze země javorového listu. Obranné řady vyztuží šestadvacetiletý Kyle Wharton, který už v Evropě působil. Jednu sezónu odehrál v Německu za Eisbären Berlín. „Věřím, že díky tomu pro mě teď bude přesun do Evropy lehčí,“ říká z Ottawy, kde se momentálně připravuje na novou sezónu.

Jak jste se vlastně dostal k lednímu hokeji?
Začal jsem hrát hokej, když mi bylo pět let. Můj táta je z Anglie, nikdy ani nezkoušel bruslit. Jsem první v rodině, kdo tenhle sport hraje.

Zkuste popsat sám sebe jako hráče. Jaké jsou vaše silné stránky?
Mými dvěma největšími přednostmi je hra s kotoučem a bruslení.

Můžete popsat, jak zatím probíhala vaše hokejová kariéra?
Po juniorských týmech jsem začal hrát profesionálně v roce 2006 za Syracuse Crunch v AHL. Po dvou měsících jsem se rozhodl přijmout nabídku Eisbärenu a odejít do Německa. Zpátky do Ameriky jsem se pak vrátil na konci sezóny.

Do Evropy jste se tehdy vydal ve velmi mladém věku, už ve dvaceti letech…
Velmi jsem si to v Německu užil, Berlín je nádherné město a Eisbären skvělou hokejovou organizací. Evropský hokej se od toho severoamerického dost liší v taktice i celkové rychlosti hry, hlavně kvůli větším rozměrům ledové plochy.

Jak ten necelý rok v Berlíně zpětně hodnotíte? Myslíte, že vám to teď pomůže při přechodu do Znojma?
Moje zkušenost z Berlína byla výborná, poznal jsem evropský způsob života a kulturu. Věřím, že díky tomu teď bude přesun z Ameriky do Evropy jednodušší. Teď už vím lépe, co můžu čekat.

Proč jste dal později v kariéře přednost studiu na univerzitě před hokejem v nižších zámořských soutěžích AHL nebo ECHL? Rozhodl byste se znovu stejně?
Rozhodl jsem se jít na univerzitu, protože vzdělání je pro mě obrovsky důležité. Udělal bych určitě stejné rozhodnutí znovu. Teď jsem rád, že po dokončení mého studia se můžu znovu soustředit na moji hokejovou kariéru.

Budete hrát v cizí zemi, kde se mluví cizím jazykem, s kompletně novými spoluhráči. Nemáte přece jen trochu obavy?
Nemůžu se dočkat, až budu ve Znojmě. Samozřejmě nejdůležitější bude hokej, ale taky se velmi těším na život v nové zemi. Určitě mi může chvíli trvat, než se srovnám s jazykovou bariérou, ale nebojím se toho. Vím, že většina mých spoluhráčů v kabině dokáže mluvit aspoň trochu anglicky, zároveň mám radost, že v týmu budou i další kluci z Kanady, s kterými si vzájemně můžeme pomoct.

Byl jste už někdy v Česku? Co se vám vybaví jako první věc, když uslyšíte název této země?
Nikdy předtím jsem v Česku nebyl. V minulosti jsem ale s mnoha českými hráči hrávaI a o vaší zemi slyšel samé dobré věci. První, co se mi vybaví, když někdo zmíní Českou republiku, je Dominik Hašek.

Jaká jsou vaše očekávání pro nadcházející sezónu?
Chci ve Znojmě vyhrávat. Můj bývalý spoluhráč Mike Danton mi řekl něco o týmu a slyšel jsem dobré věci o minulé sezóně. Těším se a doufám, že týmu pomůžu k ještě lepšímu výsledku tento rok.

Sledoval jste kanadskou reprezentaci na letošním mistrovství světa? Sleduje tento turnaj v konkurenci play-off NHL vůbec někdo?
Na mistrovství světa jsem se díval. Rád sleduju turnaje v Evropě, jednak se mi líbí nadšení a atmosféra v hledišti, především jsou ale pro mě zápasy na širším kluzišti zajímavější a zábavnější. Individuální dovednosti hráčů se na větším ledě lépe projeví, můžete taky sledovat, jak se jednotlivé akce vyvíjí, a to je fajn. Šampionát má v Kanadě určitou popularitu, ale rozhodně na takovou jako play-off NHL. Tyto dvě akce se bohužel vždy hrají ve stejném období.

Kdy byste se měl připojit k týmu ve Znojmě?
Měl bych přiletět během posledního týdnu v červenci.

Jak se v těchto dnech připravujete?
Momentálně jsem doma v Ottawě a připravuju se individuálně. Vždycky jsem v létě tvrdě trénoval. Dělám cviky v posilovně, běhám. Už se moc těším na příjezd do Znojma.

Foto: erstebankliga.at