Junioři zahajují boj o záchranu extraligy

Juniorský hokej
SO 24. 3. 2012
<em>Znojmo</em> - Po fantastickém loňském ročníku, v němž znojemská juniorka vybojovala mistrovský titul, přišel pád až na samotné dno ligové tabulky. O svou další příslušnost k české mládežnické elitě budou muset Orli tvrdě bojovat. Pojďte si s námi v krátkosti připomenout cestu juniorů letošní sezónou, jež vyvrcholí baráží, která na jih Moravy zavítá již v neděli 25. března v 16:00 utkáním s Havířovem.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Již před startem soutěže doznalo juniorské mužstvo mnoha změn, k velkým přesunům došlo nejen v hráčském kádru, ale rovněž na trenérských pozicích. Hlavní trenér mistrů z roku 2010/2011 Martin Stloukal se přemístil k A-týmu Orlů, jeho asistent Rudolf Cakl dostal na starost mladší dorost. Po necelých dvou letech se k juniorce opět vrátil jako hlavní kouč Milan Kastner, do pozice vedoucího mužstva byl zvolen Roman Hobza.

Větrná smršt se prohnala i sestavou. Ze soupisky zmizeli loňští tahouni Ondřej Kacetl, Jakub Stehlík, Martin Pláněk, Jan Lattner, Adam Havlík, Richard Jarůšek, Tomáš Komínek, David Bartoš, Jan Trojan a David Videlka, kteří se přesunuli k A-týmu Znojma. Naopak jih Moravy opustili Daniel Opalek (Chomutov), Jakub Šaur (Olomouc), Tomáš Rachůnek (Sparta), Lukáš Kovalský (Třebíč) a František Pospíšil (Přerov). Během ročníku navíc změnili své působiště Dominik Piskoř či Jan Podešva. Trenéři tak museli sáhnout do znojemských dorosteneckých zásob, z nichž dostalo svou šanci hned několik hráčů.

Výsledky přípravy nevyznívaly pro znojemské hráče nikterak špatně, poměr vítězných a prohraných zápasů 6:3 nevěštil nic zásadního a 8. září odstartovali mladí Orli jako obhájci mistrovského titulu novou sezónu 2011/2012. Během prvních šesti kol dokázala juniorka dvakrát vyhrát, poprvé na ledě Olomouce po samostatných nájezdech 3:2, v 6. kole zvítězila v domácím prostředí 5:3 s Vítkovicemi.

foto
V letošním ročníku si junioři příliš radosti neužili

Poté však přišla série čtyřiatřiceti prohraných utkání v řadě. Tým střídal vysoké porážky 1:10 s Vítkovicemi (16. kolo), 1:16 se Slavií (34. kolo), s vyrovnanou, leč smolně ztracenou bitvou 1:2 se Spartou (21. kolo). Na vítězství se čekalo až do 41. kola, kdy znojemští junioři porazili v prodloužení České Budějovice 4:3. V té době zbývala do konce soutěže pouhá čtyři utkání a Orli měli již delší dobu jistotu barážových bojů.

Malý exkurz do statistik orlího týmu začneme u gólmanů. Svou pozici jedničky z úvodu sezóny neobhájil Michal Kuchař s 81,06 % úspěšností zákroků, očekávání posléze nenaplnil ani Tomáš Vrba (80,56 %). Největší porci utkání zvládl Petr Helešic (82,83 %), jenž se v závěru soutěže střídal v brankovšti s Petrem Pivrncem (77,86 %).

Nejvíce prostoru v obraně dostávali mladíci Jiří Tichý, Marek Pražák a Jan Hobza. Nejproduktivnějším bekem se stal Tomáš Latner (6 + 12), nejtrestanějším pak Ondřej Liška (80 TM). Mezi útočníky bodově vyčnívali Jakub Zika (17 + 5) a Michal Telesz (8 + 12), kteří si mezi sebe rozdělili i status nejlepšího střelce a nahrávače.

Systém baráže

V barážových bojích se Znojmo utká se třemi nejlepšími týmy Ligy juniorů, tedy s Havířovem, Ústím nad Labem a Havlíčkovým Brodem. Systém je založen na dvoukolových střetnutích každého s každým, celkově tedy Orli odehrají šest zápasů, tři na domácím ledě a tři na půdě soupeře. Pouze vítěz baráže bude v příštím ročníku nastupovat v nejvyšší juniorské soutěži. Znojemští hráči odstartují své zápolení o setrvání mezi elitou v neděli 25. 3. na domácím ledě s Havířovem.

Rozpis barážových zápasů znojemských hokejistů

Pro hodnocení výsledků o udržení v nejvyšší soutěži se používá tříbodový systém, vítězný tým v základní hrací době získává tři body, za nerozhodného stavu získává každé mužstvo jeden bod, dodatečný bod bude přisouzen tomu, kdo zvítězí v prodloužení či v samostatných nájezdech. Prodloužení skončí uplynutím pěti minut nebo vstřelením branky.