Je příjemné vrátit se na známá místa, kvitoval Jan Snopek

Aktuální zprávy
PÁ 13. 8. 2010
<em>Znojmo</em> - Na konci loňské sezóny se jeho jméno objevilo mezi těmi, které by měly českobudějovický hokejový klub po vyřazení v předkole play off opustit. Po několika týdnech se ale Jan Snopek vrátil do kádru HC MOUNTFIELD, a tak bývalý bek Orlů v rámci letního Tipsport Hockey Cupu znovu zavítal na znojemský led, kde před několika lety patřil k pilířům zadních řad. „Emoce jsou nejsilnější vždy následující sezónu poté, co hráč změní klub. Teď už je to téměř zápas jako každý jiný,“ říká vysoký obránce.

Jihočeský extraligový zástupce přijel do Znojma se všemi svými hvězdami a spolu s domácím výběrem nabídl početnému obecenstvu v Hostan aréně zejména v první a poslední části hokej s množstvím šancí a nebezpečných momentů na obou stranách. „Je příjemné vrátit se na známá místa,“ okomentoval Jan Snopek návrat na led Znojma, odkud odešel v roce 2004. „Jinak to bylo typické utkání pro letní období, hodně upracované. Splnilo účel fyzické přípravy.“

foto
⇒  Jan Snopek ještě jako kapitán extraligových Pardubic. Z města perníku odešel v roce 2009.

Zraky hráčů i diváků se v mnoha momentech až příliš často obracely k hlavnímu sudímu Blechovi, který udělil celkem 22 menších trestů, většinu z nich v první polovině utkání, a rozhodně nepřispěl k plynulosti duelu. „Nemyslím si, že to byl tvrdý zápas. Byl ale poznamenaný několika nepřesnými výroky, které se potom nahrazovaly dalšími, kupilo se to a druhá třetina byla totálně rozkouskována. Divák z hokeje nemohl nic mít, nemohl se jím bavit, navíc ještě vypadl proud,“ kritizoval Snopek. „První a třetí třetina naopak byly hokejové.“

HC MOUNTFIELD na jihu Moravy odehrál svůj šestý přípravný zápas, dalších deset ale ještě mají svěřenci trenéra Výborného před sebou. V letních měsících při plném tréninkovém zatížení tak absolvují velmi náročný program. „Z pohledu toho, že jsme v nejtěžší fázi přípravy, máme dvakrát denně trénink na ledě a do toho ještě posilovnu, je zápas takovým zpestřením. Nechci ale říct, že je jednodušší než trénink,“ uvedl Jan Snopek. „Utkání zase hrajete v únavě... Nemám rád, když je zápasů zbytečně moc, přeci jen se připravujeme na sezónu, a ne na přípravná utkání.“

Urostlý a důrazný defenzivní hráč patří k těm, kteří každé léto nazouvají na nohy kolečkové brusle a po skončení hokejové sezóny se baví in-line hokejem. „V letní přípravě moc zábavy není, je to hlavně tvrdá práce. Já neumím moc zahálet, takže mně to přijde jako dobrý doplněk pro to, aby se člověk zpotil a udržel v nějaké činnosti,“ vysvětluje. „Extraliga in-linu začíná dva týdny po konci hokejové extraligy, v přípravě pak in-linem vyplňuju hlavně víkendy, samozřejmě s citem... Přeci jen zaměstnání mám někde jinde. Je ale příjemné zahrát si a hlavně se vidět s klukama.“

Snopek byl členem české in-linové reprezentace na červencovém mistrovství světa v Berouně, které se hrálo pod záštitou federace FIRS, která neuznává zakázaná uvolnění a ofsajdy, tedy typicky hokejová pravidla, která poměrně výrazně mění styl a způsob hry. „Česká extraliga se hraje podle pravidel IIHF, pravidla FIRS jsou zvláštní a trochu se s tím potýkáme, protože se mažou rozdíly. Francouzi, kteří jinak působí upracovaně, vám pak jezdí jedním hráčem kolem brankoviště a střílí všechno na branku,“ prozrazuje čerstvý majitel bronzové in-linové medaile. „Pravidla IIHF jsou přece jen hokeji bližší. Z toho důvodu pro mě byly zápasy extraligy zábavnější, i když mistrovství světa je samozřejmě výjimečná akce,“ naznačuje své sympatie k více hokejové odnoži kolečkového sportu.

Kovář dokáže tým podržet, věří Výborný

Třetí porážku v přípravných zápasech na novou sezónu musel strávit hlavní trenér Jihočechů František Výborný. Po neúspěších v Plzni a na Spartě přišel další trochu překvapivě na ledě prvoligového týmu. „Řekl jsem hráčům, že je dobře, že takové utkání odehrají,“ prohlásil Výborný.

foto
⇒  František Výborný

„Sebemenší polevení v nasazení je především u mladých hokejistů vidět, protože Znojmo je kvalitní soupeř s množstvím hráčů, kteří hráli extraligu. Ostatní se na tu úroveň samozřejmě zase snaží dostat, mladí kluci navíc dobře bruslí... Škoda jen, že v zápase bylo tolik vyloučených. Myslím si, že to trochu znehodnotilo průběh utkání a výkon obou týmů.“

Po oznámení Romana Turka o konci své kariéry se ostře sledovaným místem stává post mezi třemi tyčemi budějovické brány. „Jakub Kovář je momentálně v roli jedničky a ví, že na něm bude tlak poté, co Roman Turek skončil,“ ví Výborný. „Myslím si, že i Šimon Hrubec jako dvojka je kvalitní. Samozřejmě je to mladá dvojice, není to pro ně jednoduché, ale Kuba už v loňských utkáních několikrát ukázal, že v důležitých situacích dokázal mužstvo podržet.“