Jan Neliba: Takhle se nemá hazardovat s vedením

Aktuální zprávy
NE 20. 9. 2009
<em>Znojmo</em> - Pocit zklamání zůstal na tvářích znojemských hráčů i diváků po skončení uktání 3. kola první ligy s Havířovem. Orli brzy vedli o dvě branky, poté ještě 3:2 a 4:3, soupeř ale vždy dokázal srovnat krok po velkých chybách v obranném pásmu Znojma. Navíc týmu podruhé za sebou nevyšly ani samostatné nájezdy, neproměnil ani jeden z šesti exekutorů, a tak byl trenér Jan Neliba ke svým svěřencům po zápase kritický.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Ještě před znojemským lodivodem však na pozápasové tiskové konferenci dostal prostor ke zhodnocení utkání Ivan Dornič, hlavní trenér Havířova. Panterům první dvě utkání nevyšla a po dvou porážkách o jeden gól jeli do Znojma s nulou na kontě. „My jsme ty první dva zápasy v sezóně neodehráli zle, ale bohužel jsme je vždy prohráli o gól, což jsou pro mužstvo nejhorší porážky. Proto jsme si před zápasem s hráči sedli a zdůraznili, že se musíme vyvarovat především individuálních chyb.“

⇒  Ivan Dornič

Vstup do střetnutí Havířov nezvládl, oddechový čas v 7. minutě ale vše změnil. „Na začátku jsme se znovu dopustili chyb, kdy si obránci nepokryli hráče před brankou. Po timeoutu se naše hra změnila, hráči se snažili hrát jednoduše, plnili příkazy a dodržovali herní systém, s domácími jsme dokázali držet krok. Rychlé góly nás postavily na nohy a další průběh zápasu jsme víceméně kontrolovali. Myslím si, že pro oko diváka to by výborný hokej a remíza byla zasloužená. Trestná střílení už jsou loterie, my jsme šťastní, že nám to vyšlo,“ řekl k utkání Dornič.

Opačné pocity převládaly na straně domácího týmu, Jan Neliba litoval především lehce ztraceného vedení. „Rychle získaný náskok nás předurčoval k tomu, abychom v takovém stylu hry pokračovali i v dalším průběhu zápasu, ale nám se to prostě nepodařilo. Hráči začali být nedisciplinovaní, udělali spoustu individuálních chyb a Havířov se tím pádem dostal do kontaktu. V koncovce dnes měl víc štěstí, my jsme v závěru promarnili i dvouminutovou přesilovku čtyř na tři. Myslím si, že dnešní zápas je pro hráče poučením. Není možné, abychom takto hazardovali s vedením. To je pro mě dnes zklamání číslo jedna,“ prohlásil kouč Orlů.

⇒  Jan Neliba

V dalším průběhu zápasu znojemští hokejisté ještě dvakrát znovu získali těsný náskok, pokaždé je o něj připravily lacině inkasované branky. „Na můj vkus tam dnes individuálních chyb bylo moc. V prvních dvou utkáních se nám nestávaly, a Havířov je dnes potrestal. Bylo to až nepochopitelné. Je vidět, že mužstvo ještě není úplně vyzrálé, musíme s hráči mluvit a určité věci postupně vylepšovat. Do každého zápasu je třeba jít s maximálním nasazením. Tomu se musíme přizpůsobit a body si svoji kvalitou a lepším nasazením uhrát.“

Úspěšně pro domácí neskončily ani samostatné nájezdy, jedenáct exekutorů na obou stranách buď netrefilo branku, nebo ztroskotalo na brankářích, až rozhodl precizně provedeným bekhendovým blafákem Michal Szabo. Znojemský tým tak prohrál druhé nájezdy za sebou a v součtu s minulým utkáním nedal z devíti pokusů ani jednu branku. „Každý trénink máme disciplínu samostatné nájezdy, ale bohužel hráči možná i pod tíhou nějaké zodpovědnosti v utkání góly nedávají. Nemáme zatím vyloženého střelce,“ posteskl si Neliba. „Na svoje ramena to bere mladý Svoboda, který je se čtyřmi góly náš nejlepší střelec, zbytek týmu za ním zaostává.“

foto
⇒  Jakub Svoboda je se čtyřmi vstřelenými brankami nejproduktivnějším hráčem týmu

Právě Jakub Svoboda byl ve znojemském dresu vidět nejvíce, zasloužil se o dvě branky a po třech odehraných duelech vede se čtyřmi přesnými zásahy kanadské bodování týmu. Se svými výkony tedy zatím může být nadmíru spokojen. „Možná,“ reaguje s úsměvem. „Týmu to ale moc nepomohlo. Škoda, že to nevedlo k vítězství. Po rychlých gólech na začátku mužstvo trochu přestalo hrát. To se nám vymstilo a dvakrát jsme inkasovali.“

Panteři z Havířova se zejména od druhé třetiny na znojemském ledě prezentovali nepříjemným stylem založeným na dobré pohyblivé obraně a nebezpečných brejcích, který nakonec slavil úspěch v podobě zisku dvou bodů. „Byl to těžký soupeř, hodně dohrával osobní souboje, nedával hráčům prostor. Škoda, že jsme vedení nedokázali delší dobu udržet. Měli jsme i trochu smůly, na konci trefili nějaké tyčky, puk se motal kolem brankové čáry. Bohužel. Navíc jsme znovu prohráli na nájezdy.“

Po třech odehraných kolech tak mají Orli na kontě pět bodů za vítězství a dvě porážky v prodloužení. V příštím kole zajíždějí na led ambiciózního Vrchlabí. „Začátek sezóny mohl být lepší, ale věřím, že když se vyvarujeme individuálních chyb, můžeme hrát na špici tabulky,“ věří devatenáctiletý útočník, který nastupuje na křídle první útočné formace po boku veteránů Radka Hamana a Karla Pláška. „Oba jsou velmi zkušení hráči, je radost s nimi hrát,“ pochvaluje si Svoboda.